1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakanlar Kurulu'ndan yabancı askerlere izin çıktı
Bakanlar Kurulu'ndan yabancı askerlere izin çıktı

Bakanlar Kurulu'ndan yabancı askerlere izin çıktı

Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası düzenlenen basın toplantısında tezkere ile ilgili önemli bilgiler verdi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yaptı.

Arınç'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Toplantıda güneyimizde yaşanan olayların bugünü ve geleceği konusunda Genelkurmay Başkanımız brifing verdi.

Kapsamlı bir sunum oldu. Bakanlar Kurulumuz sayın Genelkurmay Başkanı'na sorular yönelttiler. Genelkurmay Başkanlığımızın Bakanlar Kurulumuza karşı sorumluluğu vardır.

Genelkurmay Başkanının yılda en az bir kez Bakanlar Kurulu'na kapsamlı sunum yapması kararlaştırıldığı. Bunun ilki bugün yapıldı.

Temmuz'da TBMM'den çıkarılan bir kanun var. Bu 6 maddelik kanundur. Bununla ilgili bir Bakanlar Kurulu kararının çıkarılması kararlaştırılmıştı. Bir çözüm süreci kurulu oluşturulacak.

Suriye ve Irak'taki gelişmelerle ilgili metin tek tezkere halinde Meclis'e gönderildi. Kapsamlı bir çalışma yapıldı. Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik tehditler değerlendirildi.

Neleri kapsadığını kısa bir süre içinde göreceğiz. Güzel bir metin ortaya çıktı. Tezkere son derece kapsamlı oldu ve bir daha başka bir şeye ihtiyaç olmayacak.

Biz kararlı bir hükümetiz. Bizmi meselemiz Türkiye'nin güvenliğini sağlayabilmektir. Tezkere yabancı askerlerin Türkiye'den geçişini ve Türk askerinin sınırdışına çıkmasını da kapsayacak.

Irak ve Suriye tezkerelerinde geçen ifadelerde tehdit veya risk oluşturabileck örgütlerin isimleri yer alıyor.

Tezkerede genel ifadeler kullanmaya dikkat ettik ama bazı örgütlerin isimleri kullanıldı. Ama bunların isimlerinin tek tek sayılması gibi bir çaba içerisinde değiliz.

Kapalı oturum her zaman yapılabilir. Hükümetimiz olarak tezkeremizi savunacağız. Bazı konuların rahatlıkla konuşulması için 70. madde kapsamında kapalı oturum da yapılabilir.

Süleyman Şah Karakolu'nda bir miktar asker bulunabileceği 1921'den bu yana Türkiye ile Fransa arasında yapılan bir anlaşma. Askerlerimiz Saygı Karakolu'ndaki görevlerine devam etmektedir. İslam Devleti'nin karakola yaklaştığı doğrudur.

Bir milletvekili hükümete İslam Devleti ile ilgili bir karar alınmamış gibi bir soru önergesi veriyor. 30 Eylül'deki Bakanlar Kurulu kararına göre, BM Güvenlik Konseyi'nin karalarıyla listelenen kişi ve kurumların bütün mal varlıkları dondurulmuştur.

Bu Bakanlar Kurulu kararı 10 Ekim'de Resmi Gazete'de yayımlandı. Irak El Kaidesi'nin mal varlığı dondurulmuş, İslam Devleti de mal varlığı dondurulacak örgütler arasında yer almıştır. Meraklılar ve tatmin olmayanların 10 Ekim'deki Resmi Gazete'ye bakmalarını salık veriyorum."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.