1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Bangladeş'de Cemaat-i İslam liderlerine kıyım sürüyor
Bangladeş'de Cemaat-i İslam liderlerine kıyım sürüyor

Bangladeş'de Cemaat-i İslam liderlerine kıyım sürüyor

Bangladeş'te Cemaat-i İslami liderlerinden Muhammad Kamaruzzaman ve Kasım Ali, ülkede 43 yıl önce yaşanan iç savaşta suç işlediği gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldı.

A+A-

Bangladeş Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Cemaat-i İslam liderlerinden Mir Kasım Ali'yi ve Genel Sekreter Yardımcısı Muhammad Kamaruzzaman'ı 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında toplu katliam, adam kaçırma, esir alma ve işkence suçlarından yargıladı. 

Cemaat-i İslami'nin finansal işlerinden sorumlu en önemli ismi ve partinin en etkili liderlerinden olan Ali, yargılandığı 14 suçun sekizinden hüküm giyerek idamla cezalandırıldı.

Kamaruzzaman ise Bangladeş hükümeti tarafından, 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında işlenen suçların araştırılması için 2010 yılında kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından Mayıs 2013'te hakkındaki 7 suçlamadan 5'inden suçlu bularak idama mahkum etmişti. Kamaruzzaman, kararı temyiz etmişti fakat Bangladeş Yüksek Mahkemesi, Kamaruzzaman'a verilen idam cezasını bugün onadığını açıkladı.

Cemaat-i İslam liderlerinden Motiur Rahman Nizami de 29 Ekim'de aynı mahkeme tarafından idam cezasına çarptırılmıştı. Cemaat-i İslami, Nizami'ye verilen idam cezasına tepki olarak bugün 48 saat sürecek greve başladı. Parti liderlerinden Mujibur Rahman, perşembe günü de ülke çapında greve gideceklerini duyurdu.

Bangladeş Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında Pakistan ordusuyla işbirliği yapmak, cinayet, tecavüz ve yağma suçlamalarıyla Nizami'yi idam cezasına çarptırmıştı.

Cemaat-i İslami liderlerinden Abdülkadir Molla, insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle geçen yıl idam edilmişti. Bir başka lider Ğulam Azzam da 90 yıl hapse mahkum edilmiş, 24 Ekim'de solunum yetmezliği tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. Delvar Hüseyin Seyidi'ye verilen idam cezası ise müebbet hapse çevrilmişti. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler