1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Barzani Ankara'ya geliyor
Barzani Ankara'ya geliyor

Barzani Ankara'ya geliyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani yarın Türkiye'ye geliyor. Barzani'ye 4 bakanı eşlik edecek. Gündemde Irak'ta IŞİD baskınlarıyla başlayan kriz ve petrol ticareti var.

A+A-

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Barzani'ye Türkiye ziyaretinde Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami, Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi ve Maliye Bakanı Rebaz Muhammet eşlik edecek.

Başbakan Tayyip Erdoğan ile Barzani, saat 16.30'da Başbakanlık Resmi Konutu'nda bir araya gelecek. Görüşmede, Irak'ta IŞİD'le başlayan krizi, hükümet kurma çalışmalarını ve Türkiye ile IKBY arasındaki enerji konusu ile Irak'taki sığınmacılara insani yardım konularını ele alması bekleniyor.

Öncesinde Al Jazeera'ye konuşan Enerji Bakanlığı yetkilileri Enerji Bakanı Havrami'nin gelişini doğrulamış, ancak ziyaretin içeriği ile ilgili bilgi vermemişti. 

Bölgesel Kürt Yönetimi'nde yayın yapan ve Mesut Barzani'ye yakınlığı ile bilinen Rudaw kanalı ise Kürt bakanların yaklaşık bir aydır Türkiye üzerinden satılan ve Halk Bank'ta biriken petrol parasını alıp Erbil'e döneceklerini yazdı. 

Dört imza gerekiyor

Bölgesel Kürt Yönetimi ile yapılan anlaşma gereği  bankada biriken petrol gelirlirlerinin alınabilmesi için Başbakan Neçirvan Barzani, Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, Maliye Bakanı Rebaz Muhammed ve Enerji Bakanı Aşti Havrami'nin imzası gerekiyor.

Kuzey Irak topraklarından çıkarılıp Türkiye üzerinden sevk edilen ilk petrolün parası 23 Haziran’da Halkbank'a yatırıldı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak'tan sevk edilen ve Ceyhan'da depolanan petrolün 2,6 milyon varile kadar çıktığını, günlük 120 bin varil civarında bir sevkiyat gerçekleştiğini ifade etti. Yıldız o tarih itibariyle 97 milyon dolarlık Kürt petrolünün satıldığını ve bu miktarın 93 milyon dolarının Halk Bank'taki hesaba yatırıldığını söyledi.

Bağdat-Erbil arasında petrol gerilimi

Kuzey Irak’tan çıkarılan petrol yasal statü olarak Irak petrolü sayılıyor. Irak Anayasası’na göre Kürtlerin Irak içindeki nüfus oranı göz önünde bulundurularak Irak topraklarında çıkarılan petrol gelirlerinin ancak yüzde 17’si Kürt Yönetimi’ne veriliyor. Fakat Erbil-Bağdat arasında Kürt petrolünün Bağdat’ın onayı olmaksızın dışarıya satılması ile ilgili ortaya çıkan gerginlikten sonra Maliki Hükümeti Irak petrollerinden Kürtlere verilmesi gereken yüzde 17’lik payı kesti. Kuzey Irak’tan çıkarılıp Türkiye üzerinden satılan petrolün Halk Bank’ta toplanan parasının dağılım oranı konusunda Türkiye ile Kürt Yönetimi arasında nasıl bir protokolün izleneceği ise net değil.

IŞİD’in 10 Haziran’da Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’u alması ve Bağdat’a 60 km yakındaki bölgelere kadar birçok yeri ele geçirmesi sonrasında merkezi yönetimin Sünni bölgelerde denetimi kaybetmesi sonrasında Erbil-Bağdat gerginliği daha da derinleşti. Kürt Yönetimi’ne bağlı peşmergeler Kerkük’teki petrol kuyularının bulunduğu alanlarda tam kontrolü sağlarken, Kürt yetkililer bu alanlardan artık çekilmeyeceklerini ilan etti. Bağdat ise Kürtleri petrol bölgelerini yasal olmayan yollarla ele geçirmekle suçluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.