1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Barzani ilahlarının huzurunda
Barzani ilahlarının huzurunda

Barzani ilahlarının huzurunda

Peşmerge lideri Mesut Barzani, Beyaz Saray'da ABD Başkanı Barack Obama ve yardımcısı Joe Biden ile görüştü.

A+A-

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, görüşmede İslam Devleti'nin ilerleyişi karşısında verilen mücadele ile ülkedeki tüm topluluklar arasındaki işbirliğini güçlendirmeye dönük devam eden siyasi inisiyatiflerin durumu dahil olmak üzere bir dizi konunun masaya yatırıldığı kaydedildi.

Obama ve Biden'ın, ABD'nin Barzani'ye ve Bölgesel Kürt Yönetimine devam eden desteğini yeniden teyit ettiği belirtilen açıklamada, ayrıca ABD'nin, Stratejik Çerçeve Anlaşması altında, Irak Anayasası'nda tanımlandığı üzere birleşik, federal ve demokratik bir Irak'a yönelik kalıcı taahhüdünü yeniden vurguladıkları bildirildi. 

 Açıklamada şunlar ifade edildi:

"Hem Obama hem Biden, Kürt peşmergelerin cesaretini övdü ve Irak'ta IŞİD'e kurban gidenlere başsağlığı dileğinde bulundu. Barzani de Obama ve Biden'a, Musul'un düşmesinin ardından Irak Kürt bölgesinin diğer noktaları ile Erbil'in korunması için askeri eylemde bulunulması da dahil ABD'nin, Irak hükümetiyle ve Irak güvenlik güçleriyle koordinasyon içinde peşmergelere sağladığı ciddi askeri desteğe teşekkür etti. Görüşmede, iki taraf da Bağdat ile Erbil arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinin öneminde mutabık kaldı ve bölgedeki şiddet nedeniyle yerlerinden olan milyonlarca sivile yardım sağlanması noktasında devam eden ortak taahhütlerinin altını çizdi." 

Barzani, Beyaz Saray'da efendilerine sunduğu tâzim ve şükranlarından sonra ABD Ticaret Odası'nda düzenlenen konferansa katıldı. 

Burada yaptığı konuşmasında da efendilerini yüceltmeyi sürdüren Barzani şunları kaydetti, "Kürt halkının kendilerine zor zamanlarda destek veren ABD hükümetine minnettar olduğunu" belirterek başlayan Barzani, "Beyaz Saray'daki görüşmelerimizin çok başarılı geçtiğini Kürt halkına iletmek istiyorum" 

Barzani, IKBY'nin özellikle İslam Devleti ile savaşta çok zorlanıyor olmamıza rağmen "cesur peşmerge birliklerinin, ABD ve koalisyon güçlerinin de desteğiyle IŞİD'i yenilgiye uğrattığını" iddia ederek şunları söyledi:

"İnisiyatif şimdi peşmergenin eline geçti. 20 bin metrekareden fazla alanı temizledik. Kürt halkı ve peşmergenin yaptıklarından gurur duyuyoruz. Peşmerge, IŞİD'in yenilmez olduğu masalını sona erdirdi ve onları cephede bozguna uğrattı."

Barzani, bölgeye para akışını sağlayan ABD'li şirketlere de teşekkürü ihmal etmezken, sözlerini, "Teröristlerin, hedeflerine ulaşmalarını engellemek için bir araya gelerek, yeniden yapılanmaya, insanların refah ve iyiliğine odaklanmaya devam etmek zorundayız. Sizi temin ediyorum ki, terörün bizim bölgemizde geleceği yok ve bunun için birlikte çalışmayı umuyoruz. Bu, sadece özgürlük ve demokrasinin başarısı olacak" diyerek tamamladı. 

 

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.