1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Barzani'nin haber ajansından ilginç iddia
Barzani'nin haber ajansından ilginç iddia

Barzani'nin haber ajansından ilginç iddia

Barzani yönetimi yanlısı yalan haberleri ile meşhur Rudaw haber ajansı ilginç bir iddia ortaya attı.

A+A-

Rudaw'a göre PKK militanları kıskançlık yapıp, peşmerge ile İslam Devleti'ne ortak operasyon düzenlemek isteyen Amerikan askerlerine engel oldu. Bu gelişmenin yanı sıra Banzani'nin PKK gerillalarını ziyaret edip samimi pozlar vermesi ilginç bir tezatlık oluşturdu. İşte Rudaw'ın haberleştirdiği iddiası;

"ABD’li asker ve subaylardan oluşan bir grup ile Peşmerge Güçleri, Şengal’in IŞİD’den kurtarılması için plan yapmak üzere Şengal Dağı’na gitti. Ancak PKK ve YPG’li gerillalar, ABD’li subayları ve peşmergeleri tehdit edip, “önce bize haber vermeliydiniz” diyerek buna karşı çıktı.

ABD kaynaklarına göre, PKK gerillalarının bu tutumu ABD’li özel güçlerin IŞİD’i Şengal’den çıkarmaya yönelik planına engel oldu. PKK’nin halen ABD’nin terör örgütleri listesinden olmasından ötürü, ABD’nin PKK’yle bu şekilde bir temas kurmasının mümkün olmadığı bildirildi.

Bir peşmerge yetkilisi yaptığı açıklamada, Halk Savunma Birlikleri (YPG) olarak bilinen PKK’nin Rojava kolunun, Şengal Dağı’nda Ezidi Islah Birlikleri adlı örgütü eğittiğini ve bu örgütün Ezidileri Kürt olarak görmediğini söyledi.Yetkili ayrıca söz konusu örgütün Şengal’de yapılan tüm seçimlerde Kürt ittifakı karşıtlığı yaptığını dile getirdi.

Peşmerge yetkilisi, IŞİD’in Şengal’i ele geçirmesinden 3 gün sonra Şengal Dağı’nda mahsur kalan 10 bin Ezidi Kürt’ü kurtarmak için güvenli bir yol açtıklarını aktardı. Bu yol Şengal Dağı’nın arkasından Rojava Kürdistan’ına giden bir güzergahta. 

Bu yol Peşmerge Güçleri tarafından açıldıktan sonra YPG gerillaları Şengal Dağı’na ulaşabilmişti.  Yetkili, şu an ise kirli bir propagandanın yapıldığını ve peşmergenin Şengal halkının gözünde küçük düşürülmeye çalışıldığını söyledi. Öte yandan PKK’e yakın medyada, PKK gerillalarının Şengal’i IŞİD’ten kurtardığına yönelik haberler yapıldığını ancak ilçenin halen IŞİD’in elinde olduğunu kaydetti.

Yetkili son olarak şu ana kadar 115 binden fazla Ezidi Kürt’ün  Semalka kapısından geçip Duhok’a yerleştiğini söyledi. 

Dün gece yabancı ajansaların geçtiği ve Rûdaw’ın ABD Hükümeti’nden yetkililerce doğrulattığı habere göre, ABD ordusundan yetkililerin IŞİD’e yönelik operasyon yapmak amacıya Şengal Dağı’na indiğini ancak PKK ve YPG gerillarının tehdit ve engelleleri sonucu planın gerçekleşemediğini bildirildi.


IŞİD’in Kürdistan Bölgesi’ne saldırılarından sonra ABD ve Batılı ülkeler peşmergeye yardım kararı almıştı. Ancak PKK ve Rojava’daki kolu Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) Rojava’da kurdukları 3 kanton için destek istediği biliniyor. 3 kanton da henüz Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) tarafından tanınmış değil.

Cizire Kanton’u 10 Ağustos’ta yaptığı açıklamada insan hakları örütlerini ve Birleşmiş Milletleri, IŞİD’e karşı, Kürdistan Bölgesi’ne yardım edip kendi kantonlarına yardım etmediği için eleştirmişti."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.