1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Başarısız darbe girişimi Gülen'i ne hallere soktu!
Başarısız darbe girişimi Gülen'i ne hallere soktu!

Başarısız darbe girişimi Gülen'i ne hallere soktu!

Türkiye'deki başarısız darbe girişiminin ardından yabancı medyaya kapılarını açan FETÖ elebaşı Gülen'in çöküntü içinde olduğu görüldü.

A+A-

Türkiye'deki başarısız darbe girişiminin ardından uzun yıllardır merkez olarak kullandığı ABD'nin Pennsylvania eyaletindeki çiftliğinde yabancı medyaya açıklamalar yapan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) lideri Fetullah Gülen'in büyük bir çöküntü ve depresyon içinde olduğu görüldü.

Tuhaf ağız hareketleri, boş bakışları insanları ürkütüyor

Gülen, Türkiye'deki başarısız darbe girişiminin ardından günün ilk saatlerinde Pennsylvania eyaletinin Saylorsburg bölgesindeki çiftliğinde Amerikan ve Avrupa medyasına Türkiye'deki son gelişmelere ilişkin açıklamalar yaptı.

Anadolu Ajansı muhabiri ve diğer Türk gazetecilerin girişine izin verilmeyen çiftlikte yabancı medyaya konuşmayı tercih eden Gülen'in, "darbe girişiminde bulunanları hiç tanımadığını ve bu girişimle ilişkisinin olmadığını" iddia etmesi şaşırtmadı.

Sinir sistemi çökmüş, hareketlerini kontrol edemiyor

Gülen'in, kameralara yansıyan görüntülerde büyük bir çöküntü ve moral bozukluğu içinde olduğu görüldü.

Moral bozukluğunu gizleyemedi

Yabancı gazetecilerin salona alındığı esnada bir kez ayağa kalkan ve aniden koltuğuna geri oturan FETÖ elebaşının, mülakat öncesindeki tuhaf hareketleri objektiflere yansıdı.

Yardımcısına mülakat başlamadan önce tansiyonunu ölçtüren Gülen'in bir kez daha ayağa kalkmaya teşebbüs edip hemen vazgeçtiği de görüldü. Yüzündeki solgunluk ve moral bozukluğunu gizleyemeyen FETÖ elebaşının konuşurken sesinin zaman zaman titrediği fark edildi.

Gülen'in başarısız darbe girişiminin ardından beden ve moral olarak daha da büyük bir çöküntü içinde olduğu dikkatlerden kaçmadı.

 

Gülen'in ilginç açıklamalarından satır başları;

 

‘Türkiye’ye iadeden endişem yok, ben kendi rızamla da giderim’

Amerika tarafından Türkiye’ye iade edilmesi ihtimalinden endişe duyup duymadığı yönündeki bir soru üzerine de Gülen, şunları söyledi:

“Ben son günlerimi yaşıyorum. İster içerde ölürüm ister dışarda ölürüm. Ahireti kazanma, rabbimin rızasını kazanma dışında hiçbir mülahazam olmadı. Dünyada bir tane dikili taşım yok, şurada da kirasını vererek oturuyorum. O açıdan o mevzuda benim endişem yok. Onlar istiyorlar giderim, ben kendi rızamla da giderim. Ama çok rahatsızlıklarım var, doktor kontrolünde hayatımı sürdürüyorum. Her gün 40 tane ilaç alıyorum. Kaldığım yerden memnunum ama onlar öyle cebren celb ederlerse buna da boynumuz kıldan incedir. Fakat ben bir şey bulacaklarına kani değilim. Önce yaptıkları iftiralar gibi şimdi yaptıkları da sadece iftiradan ibaret.”

‘Senaryo gibi, tiyatro gibi bir şey’

Darbe girişiminin ‘senaryo’ olabileceğini iddia eden Gülen, şunları kaydetti:

“Defaatle Genelkurmay’a kendilerine biat etmeyen, kendileri gibi düşünmeyen insanları paralelci diye atmayı teklif ettiler, bir ihtimal de onları da dayattılar buna. Belki böyle bizden gibi görünen onlara yakın bir tanesi o üç beş subayı tahrik ederek öyle film gibi, senaryo gibi bir şey yaptı, yani öyle de olabilir. Çünkü kendileri de ifade buyurdukları gibi işimiz kolaylaştı, nasıl olsa bu işe adı karışan herkesi artık çok rahatlıkla atabiliriz, ne Genelkurmay Başkanı’na ne kuvvet komutanlarına sormaya ihtiyaç yok demek suretiyle biraz bu senaryo onlar tarafından hazırlandı. Sanki böyle bizden bir arkadaş gibi, o üç beş tane safderun insanı böyle maceraya sürükledi gibi geliyor. Yoksa meselenin mantığı yok, yaptıkları şeylerin mantığı yok. Tiyatro gibi bir şey yani.”

Beceremedikleri darbe girişimini kötüledi: "Böyle darbe mi olur?"

Gülen, darbe girişiminde yaşananlara bakıldığında, 27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül darbelerinin, dünyadaki ihtilallerin böyle olmadığına dikkati çekerek, “Bir senaryoydu herhalde. Yapacakları şeyi meşrulaştırmak bir yönüyle ve bunlar da bir terör örgütünden dedirtmek için, bu da ihtimal, söylentiler arasında var” diye konuştu.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler