1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan Bağdat yolcusu
Başbakan Bağdat yolcusu

Başbakan Bağdat yolcusu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak'ta İbadi Hükümeti'nin kurulmasının ardından ilk kez Bağdat'ı ziyaret edecek. Ziyaretin 2013'te donma noktasına gelen ilişkilere yeni bir ivme vermesi bekleniyor.Irak Dışişleri Bakanı Caferi 5 Kasım'da Ankara'ya gelmişti.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Bağdat ziyaretinin bu ay sonu ya da Aralık başı yapılması bekleniyor. Ziyaret İbadi Hükümeti'nin kurulmasının ardından yakınlaşan iki ülke arasındaki ikinci üst düzey temas olması açısından önemli. Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi 5 Kasım'da Ankara'yı ziyaret etmişti. Ziyarette iki ülke başbakanının en kısa süre içinde bir araya gelmesi de kararlaştırılmıştı. 

İbadi Hükümeti'yle buzlar eridi

İslam Devleti Musul'u Haziran ayında ele geçirdikten sonra Türkiye, Maliki yönetiminin mezhepçi politikalarla Irak’ta bölünmeye yol açtığını savunarak ülkede yeni kapsayıcı bir hükümetin kurulması için çağrılarını artırmıştı. Kısa bir süre sonra Türkiye’nin Musul konsolosluğunda çalışan 48 Türk vatandaşı İslam Devleti tarafından esir alındı. Ankara Bağdat yönetimini diplomatik personelinin güvenliğini sağlamamakla suçladı. 

Türkiye Şii siyasetçi Haydar İbadi liderliğindeki yeni hükümetin Eylül ayında kurulmasından sonra memnuniyetini dile getirdi. Davutoğlu Eylül ayında Başbakanlık'a seçilen İbadi'yi ilk arayan isimlerden biri oldu. 

Ancak iki ülke arasında uzun süreye yayılarak çözülmeyi bekleyen bir takım sorunlar var. Irak ve Türkiye, İslam Devleti ile mücadele konusunda farklı yaklaşımlara sahip. Türkiye, Irak’ta merkezi hükümetin Sünnileri dışlayan mezhepçi politikalarının İslam Devleti’ni besleyen ana faktör olduğu iddiasında. Irak’ın yeni hükümeti ise her ne kadar geçmişteki hükümetin hatalarını tekrarlamayacağını ve daha kapsayıcı olacağını söylese de henüz somut adımlar atmadı. İbadi başbakanlık öncesi Maliki'nin en yakın adamlarından biriydi.

Türkiye İslam Devleti'ni bölgede besleyen bir değer ana kaynağın ise Suriye’deki Beşşar Esed rejimi olduğunu, Esed devrilmediği sürece benzer  sorunların yaşamaya devam edeceğini söylüyor. Irak ise Suriye politikasını büyük oranda Esed rejiminin en büyük destekçisi İran’a endekslemiş durumda.  

Kürt petrolünün Türkiye üzerinden dünya pazarına satılması da iki ülkenin farklı yaklaşım sergilediği konulardan biri. Türkiye, İran ve ABD’nin de rahatsız olduğu petrol satışı konusunda Erbil ile entegre bir politika yürütüyor ve Erbil-Bağdat arasında merkezi bütçe ile ilgili sorunların Irak’ın iç meselesi olduğunu savunuyor. Ancak Irak anayasasının farklı okunmasından kaynaklanan belirsizlik ve tartışmalar devam ediyor. Yeni hükümetin Kürt petrolünün satışı konusunda Türkiye ile nasıl bir ilişki geliştireceği henüz açıklanmış değil. 

Bazı istatistiklere ve siyasilerin açıklamalarına göre Irak ordusunda Şiilerin oranı yüzde 95. Bu oran, özellikle Sünnilerce Irak ordusunun milli bir Irak ordusu olmaktan çok bir Şii ordu olduğu eleştirilerine neden oluyor ve bir güvensizlik nedeni sayılıyor. Türkiye, her ne kadar yeni hükümete kredi vererek memnun olduğunu açıklasa da mevcut kabine dağılımının ve askeri yapının yeteri kadar kapsayıcı olmadığını düşünüyor.

Caferi’nin de Ankara ziyaretinde gündeme getirdiği bu sorunlar Bağdat'ta da masada olacak. 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.