1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Batı, PKK/PYD'yi kullanıyor'
'Batı, PKK/PYD'yi kullanıyor'

'Batı, PKK/PYD'yi kullanıyor'

PYD/PKK'nin batılı devletlerin Suriye'deki piyonu olduğunu belirten ENKS Başkanı İbrahim Bıro, "Mevcut şartlardan dolayı Batı, PYD/PKK'yi kullanarak Suriye'deki işini halletmeye çalışıyor. Sonuna kadar bu şekilde gitmeyecek." dedi

A+A-

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Başkanı İbrahim Bıro, batı ülkelerinin PKK'nin Suriye uzantısı PYD'nin yaptığı insan hakları ihlallerini görmezden geldiğini savundu.

PKK/PYD, batının piyonu

ENKS Başkanı İbrahim Bıro, PKK'nin Suriye'deki faaliyet gösteren uzantısı PYD'nin batının bir piyonu olduğunu ve batılı devletlerin Suriye'deki işlerini halletmek için bu örgüt militanlarını kullandıklarını ifade etti.

Bıro ayrıca, Suriye'deki Kürt halkın PYD'yi ve Apocu olmayı istemediğini ifade etti.

Bıro PYD'nin, ENKS çatısı altında yer alan partilere yönelik saldırıları, batı ülkelerinin örgüt tarafından işlenen insan hakları ihlallerine ses çıkarmaması ve Suriye'deki Kürtlerin son durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

'Batılılar PYD/PKK'nin ihlallerini görmezden geliyor'

Suriye'de mücadele adı altında Suriye'nin kuzey bölgesinde hakimiyet kurmak isteyen PYD'nin kendisine tehlike gördüğü kesimlere sert bir şekilde saldırdığını belirten Bıro, "DAEŞ ile mücadeleyi bahane ederek bize karşı çok çirkin eylemlerin içerisine girdiler. Özellikle son dönemlerde bu saldırıların şiddeti artmaya başladı. Batı ülkeleri, PYD'nin ihlallerini görmezden geliyor. Bu onların işini daha da kolaylaştırdı." ifadelerini kullandı.

Suriye'de PKK'nin uzantısı PYD/YPG tarafından yapılan tüm hak ihlallerinin belgelerle Erbil kentinde bulunan batılı ülkelerin temsilcilerine ileteceklerini söyleyen Bıro, şunları kaydetti:

"Topladığımız tüm belgeleri, Erbil'deki yabancı ülkelerin başkonsolos, konsolos ve temsilcilerine teslim edeceğiz. Halkımıza karşı yapılan saldırılara sessiz kalınmaması lazım. Suriye'deki Kürtler başka bir diktatörlüğün gelmesi için, Şam'a başkaldırmadı. PYD'nin işlediği suçların hepsini belgelerle gerekli taraflara sunacağız."

Hak ihlallerinin görmezden gelinmesinin kabul edilemeyeceğini vurgulayan Bıro, ABD başta olmak üzere tüm batı ülkelerinin bu durumu bir daha gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

'Batı, PYD/PKK'yi kullanarak Suriye'deki işini halletmeye çalışıyor'

Sadece PYD'nin silahlı gücünün olmadığını, bölgede ENKS'ye bağlı savaşmaya hazır Suriyeli Peşmergelerin de olduğunu hatırlatan Bıro, "PYD'nin engellemeleri ve saldırılarına göz yumulması tahammül edilemez. Mevcut şartlardan dolayı Batı, PYD'yi kullanarak Suriye'deki işini halletmeye çalışıyor. Sonuna kadar bu şekilde gitmeyecek. Irak Kürdistan'ında hazır bekleyen güçlerimiz de Rojava'ya (Suriye'nin kuzeyi) geçecek. Batı ülkeleri şuanda yaptıkları yanlışlardan dolayı pişman olacak." şeklinde konuştu.

Suriye'deki Kürtlerin hiçbir şekilde PYD tarafından dayatılan tekçi zihniyete teslim olmayacağının altını çizen Bıro, konuşmasını şöyle tamamladı:

'Suriye'deki Kürtler PYD'yi ve Apocu olmayı kabul etmiyor'

"Halkımız PYD'yi benimsemediği gibi, Apocu olmayı da kabul etmiyor. Evet bugün ellerinde silah ve biraz da para var ancak insanların birçoğu PYD tarafından dayatılan ideolojiye inanmıyor. Geçmişteki tecrübelerimiz bize yol gösteriyor, tekçi zihniyete sahip siyasi taraf ve güçlerin Suriye'de artık yeri yok. Arap Baas Rejimi'nin zulmünü kabul etmedik, Kürt Baas Rejimi'ninkini de kabul etmeyeceğiz."

 

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler