1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Batı'nın eli ayağına dolaştı, "Savaş yeni başlıyor!"
Batı'nın eli ayağına dolaştı, "Savaş yeni başlıyor!"

Batı'nın eli ayağına dolaştı, "Savaş yeni başlıyor!"

İslam Devleti'ne karşı oluşturulan Haçlı koalisyonunda yer alan fakat henüz sahaya tam olarak inememiş Avrupalılarda tedirginlik havası hakim.

A+A-

İslam Devleti'ni yok sayanlar onu her an tam karşısında bulabilir

Almanya Emniyet Teşkilatı Başkanı Jörg Ziercke, terörle mücadele kapsamında İslam Devleti'ne yönelik hava saldırıları ve Irak'a yapılan silah sevkiyatlarının, İslam Devleti'nin Almanya'ya yönelik tehdidini daha da artırmayacağı görüşünde. Ziercke, İslam Devleti adına eylemler düzenleyen savaşçıların tehdidinin yeni olmadığını söyledi.

Ziercke, 2010 yılından bu yana 20 tanesi doğrudan olmak üzere Almanya'yı hedef alan 180 propaganda videosunun tehdit içerdiğini belirterek Suriye ve Irak'taki bombardıman ve Irak'a silah sevkiyatının olası saldırı planları için gerekçe olabileceğini kaydetti. Ziercke, soyut bir tehlikeyle karşı karşıya olunduğunu ifade etti.

Almanya İçişleri Bakanlığı, iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın verilerine dayanarak 400'ün üzerinde cihatçının Irak ve Suriye'ye gittiğini açıkladı. Şimdiye kadar 100'ün üzerinde cihatçının da yeniden ülkeye geri döndüğü tespit edildi. Jörg Ziercke, geri dönenlerin mercek altına alındığını, haklarında iddia bulunan en az 655 kişiden 500'ü hakkında hazırlık soruşturması başlatıldığını kaydetti.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, kısa süre önce İslam Devleti'nin yasaklandığını açıklamıştı. Yasak, bayrak ve sembollere ve İslam Devleti'ne yapılacak her türlü desteği kapsıyor. Bu kapsamda, Suriye'de İslam Devleti saflarında savaşmış olan Kreshnik B. adlı genç, Almanya'ya dönüşünde mahkeme önüne çıkartılırken, yine Berlin'de İslam Devleti için savaştığı ve ülkeye geri döndüğü iddia edilen bir Türk vatandaşı da tutuklandı. Para desteği sağladıkları ve internet üzerinden propaganda yaptıkları iddiasıyla da ikisi kadın üç kişi hakkında dava açıldı.

Ürkek yürekler kararını cuma verecek  

Irak hükümetinin İngiltere'den İslam Devlti'ne yönelik hava operasyonuna destek vermesini talep etmesinin ardından, İngiliz Parlamentosu bu talebi görüşmek üzere 26 Eylül Cuma günü toplanacak.

İngiltere Başbakanlığından yapılan açıklamada, "Avam Kamarası bu Cuma günü konuyla ilgili önergeyi görüşmek üzere bir araya gelecek. Başbakan oturumu açacak, Başbakan Yardımcısı ise kapatacak. Başbakan yarın ise Kabinenin bir araya gelmesini talep etti" denildi.

İngiliz Parlamentosu'nun, İslam Devleti'ni etkisiz hale getirmek için Irak'taki hava operasyonuna katılımını onaylayan önergeyi cuma günkü oturumun ardından oylaması öngörülüyor.

İngiltere'nin operasyonunun Suriye'ye hava saldırısı ve Irak'a asker göndermeyi kapsaması beklenmiyor.

Önergenin Parlamentoda üç büyük siyasi partinin desteğini alması öngörülüyor. Birleşik Krallık hali hazırda Kürt güçlerine silah sağlıyor ve Kraliyet hava güçlerine ait uçaklar gözetleme operasyonlarına destek veriyor.

Ve Danimarka...

İslam Devleti'ne karşı mücadele ön saflarda yer alan Danimarka, İslam Devleti tarafından hedef noktasına konuldu. Danimarka'nın ilk kez adı anılıp tehdit edelirken, ülkede terör tedbirleri artırıldı. Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard, birçok ülkeye olduğu gibi Danimarka'ya da İslam Devleti'nin tehdidinin arttığına dikkat çekerek, "Bu nedenle IŞİD'e karşı 40 ülkenin katıldığı bir koalisyonla mücadeleye girdik." dedi.

Danimarka'ya yönelik tehdid İngiliz gazeteci John Cantlie'nin 6 dakika süren görüntüsünde yer aldı. İngiliz gazetecinin yayınlanan görüntüsünde "Koalisyonda olan herkes. Danimarka ve Fransa savaş uçakları gönderdi. İngiltere, Kürtleri silahlandırıyor, İran asker gönderiyor." sözleriyle tüm bu ülkelerin hedefde olduğu belirtiliyor.

Danimarka'nın hedef ülkeler arasında adının geçmesini 'son derece rahatsız edici' olarak değerlendiren Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard, İslam Devleti'nin ortaya çıkmasıyla birçok ülkeye karşı terör tehdidinin arttığını söyledi. İslam Devleti'nin tehdidini ciddiye aldıklarını ancak İslam Devleti'ne karşı savaşan koalisyondan ayrılmalarının söz konusu olmadığının altını çizen Dışişleri Bakanı Lidegaard, "Uluslararası dayanışma içinde olduğumuzu göstereceğiz." dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.