1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bayık'ın Türkiye içinde kanton planları
Bayık'ın Türkiye içinde kanton planları

Bayık'ın Türkiye içinde kanton planları

PKK yöneticilerinden Cemil Bayık, yeni PKK'yi anlattı. Eski PKK'den farklı olduklarını söyleyen Bayık, bağımsızlık değil kanton veya federal özerklik istediklerini söyledi.

A+A-

PKK'nin  Kandil Dağı'ndaki yöneticilerinden Cemil Bayık, PKK'nin değiştiğini 'Yenisinin eskisinden farklı olduğunu söyledi. Bayık, PKK'nin Kürtleri Türkiye'den ayırarak bağımsız bir devlet kurma düşünceleri olmadığını söyledi.

Biji Obama kucağında olmanın etkisiyle Marksist-Leninist doktrini red

Economist dergisine açıklamalarda bulunan Bayık, yeni PKK'nin eskisinden farklı olduğunu eski Marksist-Leninist doktrini reddettiklerini söylüyor. Bayık, "Sınıf diktatörlüğüne veya parti diktatörlüğüne karşıyız." ifadelerini kullanıyor. 

Bayık açıklamalarında, "Biz kendi kimliğimizle özgürce yaşamak istiyoruz. Özerklik bağımsız devlet gibi algılanmamalı. Dört ülkede yaşayan Kürtleri birleştirerek daha büyük bir Kürdistan kurmak istemiyoruz. Eğer Irak'taki Kürtler bir devlet kurmak istiyorlarsa bu onların meselesi." diyor. 

Türkiye içinde kanton sistemi

Bayık dergiye açıklamalarında Türkiye içerisinde kanton sistemi ve federal özerklik olması gerektiğini savunuyor. Bayık bunun Abdullah Öcalan'ın da görüşü olduğunu belirtiyor ve muhtemel modeller olarak konfederal bir devlet olan İsviçre'yi veya Avrupa Birliği'ni örnek olarak gösteriyor.

Iraklı Kürtler ve Türkiye anlaştı

Bayık, Türkiye'de çözüm süreciyle birlikte iki yıl önce başlayan çatışmasızlık ortamının bozulabileceğinden endişe ettiğini söylüyor. Bayık, hükümetin PKK'nin talep ettiği şartları yerine getirmemesi durumunda çatışmaların yeniden başlayabileceğini savunuyor. 

Bayık çözüm süreci görüşmelerinin üçüncü bir göz tarafından takip edilmesini istediklerini söylüyor. Bayık, Türkiye ve PKK dışında olacak bu üçüncü gözün ABD veya Avrupalılardan oluşacak bir heyet olabileceğini ifade ediyor. 

İslam Devleti, PKK'de zorunlu bir değişime sebep oldu

Bayık açıklamalarında Irak'ta ve Suriye'de gerçekleşen İslam Devleti saldırılarının PKK'de de birtakım değişikliklere neden olduğunu söyledi. PKK'nın düştüğü zor durumdan kurtulmak için ilk defa Irak'da Peşmerge ile yanyana savaştığını söyledi.

Bayık diğer taraftan Suriye'nin Türkiye sınırındaki kenti Kobani'de de PKK, Peşmerge ve YPG'nin birlikte savaştıklarını söyledi.

Bayık, "Eğer PKK, hem Türkiye, hem de Iraklı Kürtlerle uzlaşıya varırsa, uzun ve kanlı mücadelesi sona erebilir." diyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.