1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Baykal, Erdoğan ile görüştükten sonra CHP binasında
Baykal, Erdoğan ile görüştükten sonra CHP binasında

Baykal, Erdoğan ile görüştükten sonra CHP binasında

CHP Antalya milletvekili Deniz Baykal Edoğan'la görüştükten sonra Kılıçdaroğlu ile görüşmek üzere CHP genel merkezinde.

A+A-

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğanile Dışişleri Konutu'ndaki görüşmesi sonrasında açıklama yaptı. Baykal, iki saate yakın görüşmesi sonrasında koalisyon olasılıklarının konuşulup konuşulmadığı sorusu üzerine "Burada benim bir koalisyon görüşmesi yapma konumum yok, olamaz. Ben milletvekiliyim" dedi. Baykal, "Erken seçim elbette gündemde olmamalıdır" ifadesini kullandı. "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her türlü koalisyona açık bir durumda olduğunu gördüm" diyen Baykal, "Muhalefetin koalisyon oluşturmasına da itirazı olmadığını gördüm" ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmek üzere ayrılan Baykal'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Seçimlerin tamamlanmasından sonra, yeni TBMM’nin açılışından önce sayın cumhurbaşkanı’nın bu meclis’e geçici başkan olarak görev yapacak bir milletvekili olarak meclis çalışmalarıyla ilgili bir değerlendirme yapma ihtiyacı çerçevesinde bugün bu buluşma gerçekleşmiştir. Aniden gerçekleşmiştir. Bu sabah bu şekillendi. Sayın cumhurbaşkanının böyle bir görüşmeyi gerçekleştirmek istediği ifade edildi.

Onun üzerine ben Antalya’dan geldim ve cumhurbaşkanı ile ayrıntılı kapsamlı tahmin edeceğinzi şekilde, önümüzdeki siyaset döneminde TBMM’nin gündemi, çalışma konuları, Türkiye’nin önündeki sorunlar ayrı ayrı kapsamlı bir şekilde konuşuldu.

Koalisyon konuşuldu mu?

Burada benim bir koalisyon görüşmesi yapma konumum yok, olamaz. Ben milletvekiliyim. Partiler var, partilerin genel başkanları, yetkili organları var. onlar çeşitli hazırlıklasr yapıyorlardır, umarım, tahmin ederim. Benim o çalışmaların herhangi birisiyle ilgili somut girişimim söz konusu olamaz.

Elbette Türkiye’de ne yapmak lazım, nasıl yapmak lazım, bu konularda genel, parlamentoda uzun süre görev yapmış milletvekili sıfatıyla sayın cumhurbaşkanı ile bir karşılıklı değerlendirme yaptık.

Kılıçdaroğlu'nun bilgisi oldu mu?

Elbette. Sayın Cumhurbaşkanı'nın programı bakımından daha uygun oldu. Ben böyle bir durumdan haberdar olduğum andan itibaren sayın Kılıçdaroğlu’na bilgi verdim. Şimdi Kılıçdaroğlu’nun yanına gidiyorum.

Uzun süredir birikmiş bir sürü sohbet gerektiren konular var. özel bir nedeni yok. Ciddi bir çalışma yapılmış gibi bir izlenim almamanız gerekir. Böyle bir şey yok çünkü. Bunun amacı da o değildi.

Özel bir talebi yok, ama ben bazı tespitler yaptım tabi. Bir an önce istikrarın sağlanması, bir çözümün bulunması gerektiği konusunda ortak bir anlayışa sahip olduğumuzu gördüm. Bende bir an önce Türkiye bu belirsizlik dönemini aşmalı anlayışındayım. Her türlü koalisyona açık bir durumda olduğunu gördüm. Muhalefetin koalisyon oluşturmasına itirazı olmadığını gördüm.

Ben bu aşamada olması gerektiği gibi sayın Cumhurbaşkanı’nın bir an önce hükümetin oluşması anlayışı içinde olduğunu, olası bütün modelleri değerlendirmeye oluşlu yaklaşacağı izlenimini edindim.  

Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na bilgi verdi.

Görüşmeye ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.