1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bedelli başvurusu süresi açıklandı
Bedelli başvurusu süresi açıklandı

Bedelli başvurusu süresi açıklandı

TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kanun tasarısı görüşmelerinde Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlikle ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-
Yılmaz, bedelli askerlikle ilgili düzenlemenin, Milli Savunma Komisyonu'nda bugün görüşmeleri başlayan Milli Mayın Faaliyet Merkezi kurulmasına ilişkin kanun tasarısına eklenmesi için bir teklif getirileceğini belirtti. Yılmaz, teklife göre; kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 2 ay içerisinde bedelli askerlikle ilgili başvuruların yapılabileceğini söyledi.

Toplumda bir bedelli askerlik talebi olduğuna dikkat çeken Bakan yılmaz, "Toplumun bir bedelli askerlik talebi var. Kaç kişiyi karşılar, kaç kişinin bu ihtiyacını karşılar, kaç kişi müracaat eder bunu bilmiyoruz. Ama böyle bir ihtiyaç olduğu kesin. Nedir farklı olan. Yaş bu, bedel bu olsun. İhtiyaç var, yaş ve bedel konusunda itiraz var. Bu kanun görüşülürken bir teklif ile bedelli askerliğin sayın başbakanımızın açıkladığı şekilde bu kanun yürürlüğe girdiği tarihte her ne sebeple olursa olsun fiili askerlik hizmetine başlamamış ve 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle bu tarih dahil 28 yaşından gün almış, 1076 sayılı yedek subaylar ve yedek askeri memurlar kanunu ile 1111 sayılı askerlik kanuna tabi hükümler istekleri halinde bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içinde askerlik şubelerine ve yurt dışı temsilciliklerine başvurmaları ve 18 bin lira para veya Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası döviz kuruna göre yabancı para ödenmesi durumunda temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar" dedi.

Bakan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlarda bu yaş şartına uymaları kaydıyla istedikleri halinde bu kanundan yararlanabilecekler. Bu kanun kapsamında gelecek olan paralar savunma sanayi destekleme fonuna yatırılacak. Bu madde hükümlerinden yararlanan hükümler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturmanın yapılmayacağı, başlatılmış olanların sona erdirileceği ve bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para cezaları tahsil edilmeyeceği yolunda bir teklif verileceği düşünülmektedir. Buda hükümetimizce uygun görülmektedir."

.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.