1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Beklenen oldu, TMSF Bank Asya'ya el koydu
Beklenen oldu, TMSF Bank Asya'ya el koydu

Beklenen oldu, TMSF Bank Asya'ya el koydu

TMSF Bank Asya'ya el koydu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Bank Asya'nın yüzde 60'lük hissesinin TMSF'ye devrine karar verdi.

A+A-

TMSF, Gülen cemaatinin finans kuruluşu olan Bank Asya'ya el koydu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Bank Asya'nın yüzde 63'lük hissesinin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kullanılmasına karar verdi. Finans piyasalarına bomba gibi düşen bu kararın ardından Türkiye gündemi yön değiştirdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, (BDDK) Bank Asya’nın yönetim kurulunu belirleyen imtiyazlı payın yüzde 63’lük bölümünün Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kullanılmasına karar verdi.

BDDK karara gerekçe olarak, Bank Asya’nın Bankacılık Kanunu kapsamındaki “kurumun etkin denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık bir ortaklık yapısı ve organizasyon şemasına sahip olması” şartını ihlal etmesini gösterdi. 

Yönetim kurulu değişti, faaliyetler devam edecek

Üst düzey bir TMSF yetkilisinin Al Jazeera muhabiri Melis Kobal'a verdiği bilgiye göre bankanın bütün yönetim kurulu üyeleri değişti. Bu tedbir amaçlı olarak yapıldı. TMSF Çarşamba günü konuyla ilgili bir açıklama yapacak. Banka rutin faaliyetlerine devam edecek. 

BDDK'nın konuyla ilgili şu açıklaması ise şöyle: 

"Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun 03.02.2015 tarihli ve 6187 sayılı Kararı ile; 5411 sayılı Bankacılık Kanunu (Kanun) kapsamında Asya Katılım Bankası A.Ş. (Banka) ile ilgili olarak Kurum tarafından yapılan denetimler neticesinde, imtiyazlı paya sahip bazı ortakların kurucularda aranan nitelikleri taşıdıklarını gösterir bilgi ve belgelerin verilen süreye rağmen Kuruma intikal ettirilmediği, dolayısıyla söz konusu imtiyazlı pay sahipleri açısından Kurumun etkin denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık bir ortaklık yapısının Banka tarafından sunulamadığı, bu itibarla imtiyazlı pay sahiplerinin kurucularda aranan nitelikleri taşıdığına ilişkin bilgi ve belgelerin Kuruma ibrazına ve Kurum tarafından yapılacak değerlendirmeler sonuçlanıncaya kadar, Kanunun 18. maddesi beşinci fıkrası hükmü uyarınca, mezkur ortakların paylarına ilişkin temettü dışındaki ortaklık haklarının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından kullanılmasına karar verilmiştir."

'Banka önce uyarıldı'

BDDK, Bank Asya’nın, yönetim kurulunu belirleme yetkisine sahip 185 imtiyazlı ortaktan 132’sine ait bilgi ve belgeleri verilen süre içinde göndermeyerek, bu ortaklara ilişkin belirsizlik yarattığını savundu. Kurul, son toplantısında, Bank Asya’nın ortaklık yapısına ilişkin denetimlerin sonucunu değerlendirdi.

Buna göre, BDDK Banka Asya’dan, yönetim kurulunu belirleme yetkisine sahip A grubu imtiyazlı pay sahibi 185 ortağın durumlarına ilişkin bilgi ve belgeleri 2 Ocak 2015’e kadar iletilmesini istedi. Kurul, söz konusu sürenin yetmeyeceğini belirten bankaya, Ocak ayının sonuna kadar ek süre verdi. 2 Şubat’a kadar 53 imtiyazlı ortağa ait bilgi ve belgeleri kuruma ileten banka, 185 imtiyazlı ortaktan 132’sine ait bilgi ve belgeleri ise verilen sürede göndermedi. Bilgi ve belgeleri ne zaman göndereceği konusunda kuruma bilgi de vermeyen banka, böylece yüzde 63’lük imtiyazlı paya sahip 132 ortakta aranan niteliklerin tespiti açısından belirsizlik yarattı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.