1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Belçika'nın Rus devleti varlıklarına el koyacağı iddia edildi
Belçika'nın Rus devleti varlıklarına el koyacağı iddia edildi

Belçika'nın Rus devleti varlıklarına el koyacağı iddia edildi

Belçika'da ‘Yukos Oil' davasına bakan mahkeme, diplomatik misyonlar hariç ülkedeki Rusya devletine ait tüm kuruluşlara ve ekonomik varlıklara ihtiyati tedbir konulması kararı aldı

A+A-

İhtiyati tedbir kararının, Rus hükümeti tarafından el konulan Yukos petrol şirketinin açtığı tazminat davası çerçevesinde alındığı belirtildi. Rusya'nın 1.8 milyar dolarlık tazminatı ödemeyi sistematik bir şekilde reddetmesinden duyulan endişe nedeniyle, Belçika'daki Rus devletine ait varlıklara el konulması kararına varıldığı kaydedildi. Ülkedeki Rus diplomatik misyonlarının hesap ve malları ise kararın dışında tutuldu.

İcra kurulu, Belçika'daki 47 kuruluştan ellerinde Rus devletine ait varlık bulunup bulunmadığını 15 gün içinde bildirmesini talep etti.

‘Karar yasal değil, itiraz edeceğiz'

Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Andrey Belousov ise Belçika'nın Rus devletine ait varlıklara ihtiyati tedbir koymasının yasal olmadığını belirterek, karara mahkeme yoluyla itiraz edeceklerini açıkladı. Belousov, kararın kendileri için beklenmedik bir gelişme olmadığını da söyledi.

Karara Avrupa Konseyi'nden de tepki geldi. Avrupa Konseyi İletişim Sorumlusu Daniel Holtgen, Rusya'nın 1.8 milyar dolarlık tazminatı ödememesinden kaynaklanan sorunun hem Konsey hem de Rusya nezdinde tartışılmaya devam edildiğini belirterek, Belçika mahkemesinin kararını bu soruna dayandırmasının doğru olmadığını söyledi.

Rusya'nın Belçika Büyükelçiliği ise konu hakkında şu ana kadar bir yorumda bulunmadı.  

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 1 Temmuz 2014'te, Yukos'un mallarına haksız yere el koyduğu ve varlıklarını usulsüz bir şekilde sattığı gerekçesiyle Rusya'yı şirket hissedarlarına 1.8 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum etmişti.

Uluslararası Tahkim Mahkemesi de Temmuz 2014'te, Yukos'un devlet tarafından iflasa zorlandığı gerekçesiyle Rusya'nın şirketin eski hissedarlarına 50 milyar dolar tazminat ödemesi kararını almıştı.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.