1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Belediye Başkanını mafya ile tehdit etmişler
Belediye Başkanını mafya ile tehdit etmişler

Belediye Başkanını mafya ile tehdit etmişler

CHP’li Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, savcıya Mustafa Sarıgül'ün "Kemiklerinizi kimse bulamayacak" diye ailesini tehdit ettiğini söyledi. İnönü, Sarıgül'ün imzalattığı istifa mektubunu ise CHP'li Özkes'in yaktığını anlattı.

A+A-

Şişli Belediyesi'nde, CHP'li Başkan Hayri İnönü ile eski başkan Mustafa Sarıgül ve oğlu Emir Sarıgül arasında, 'ölüm tehdidi' iddiasına varan gerilimle ilgili terör savcılığının başlattığı soruşturmada ifade veren İnönü çiftinin sözleri Hürriyet gazetesinde yayınlandı. 

Hayri İnönü ifadesinde şimdiye kadar reddettiği 'istifa' iddialarını doğruladı.

"4 Kasım Salı günü Ankara’ya gidip CHP’nin grup toplantısına katıldım. Toplantı öncesi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüm. O gece halamın evi olan Pembe Köşk’te kaldım. CHP Milletvekili Aydın Ayaydın’ın aracılık etmesiyle 5 Kasım gecesi Mustafa Sarıgül’ün gönderdiği arabaya binip Sarıgül’le Angora Evleri’ndeki evinde buluştuk. Ayaydın geleceğini söylediği halde gelmedi. Sarıgül’ün isteği üzerine telefonlarımı dışarıda bıraktım. Karşılıklı çay içtik."

"Senin ve yakınlarının kemiklerini kimse bulamayacak"

İnönü ifadesinde, MustafaSarıgül'ün kendisini tehdit ettiğini şu sözlerle anlattı:

"Sarıgül ‘Bana çok pahalıya mal oldunuz. 750 bin dolara New York’ta kiralık mafya tuttum. Senin, eşinin, çocuklarının ve yakınlarının kemiklerini kimse bulamayacak’ dedikten sonra çocuklarımın Detroit’teki işyerlerinin adreslerini gösterdi. Beni ve ailemizi takip ettirdiğini anladım. Çok korktum. Sarıgül eline kâğıt kalem aldı. ‘Şişli Kaymakamlığı’na hitaben rahatsızlığım sebebiyle yarın itibariyle istifa ediyorum, diye yazıp imzalayacaksın’ dedi. Ben de, ‘27 Aralık’ta oğlum evleniyor. Hiç olmazsa nikâhını kıydıktan sonra istifa etmiş olayım’ dedim. Kabul etti. Söylediklerini yazıp 5 Ocak itibariyle istifa ettiğimi yazıp imzaladım. Evde 20-25 dakika kadar kaldıktan sonra İstanbul’a döndüm."

"Özkes istifa mektubunu yaktı"

CHP'li Başkan Hayri İnönü, Sarıgül ailesiyle gerginlikte aracı olan CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes'in, kendisinin Mustafa Sarıgül'e verdiği istifa mektubunu yaktığını da söyledi.

"Belediyede görev değişiklikleri yaptıktan sonra CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes’le beraber Kasım ayı ortasında Mustafa Sarıgül’le İstinye Park’ta buluştuk. O toplantıda benden belediyede 15 gün hiçbir değişiklik yapmamam istendi. Kabul ettim. Bunun üzerine Özkes, Ankara’da Sarıgül’e verdiğim istifa mektubunu cebinden çıkarıp yırttı ve yaktı."       

Savcılık soruşturma başlattı, Sarıgül iddiaları yalanladı 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, CHP'li Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ve eşi Nazlı İnönü'nün ''mafyayla tehdit edildiği'' iddialarına ilişkin resen soruşturma başlatmıştı.

Hayri İnönü ile eşi Nazlı İnönü, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu’nun çağrısı üzerine 30 Aralık Salı Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi’nde ifade vermişti.

Şişli Belediyesi'nin eski başkanı Mustafa Sarıgül ise dün yazılı bir açıklama yaparak, "Bir kez daha bu iddiaların gerçek dışı olduğunu kamuoyuyla paylaşmak istiyorum" dedi.

"Söz konusu iddialar, Bayan İnönü'nün bir süre önce bir gazeteye verdiği röportajda ortaya attığı, gerçekle uzak yakın ilgisi olmayan suçlamalardır. Avukatlarım bu röportajın yayınlandığı gün hemen harekete geçerek İstanbul Adliyesi'nde yasal haklarımı korumak için gerekli müracaatı yapmışlardır. Bir kez daha bu iddiaların gerçek dışı olduğunu kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Şahsımı yıpratmaya yönelik karalama ve asılsız suçlamalara asla sessiz kalmayacağımı ve yasalar önünde gerekli cevabı vereceğimi kamuoyuna saygıyla duyururum."

 
Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.