1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Bilgisayar sahiplerinin mahremiyetine veda ettirecek FBI kararı
Bilgisayar sahiplerinin mahremiyetine veda ettirecek FBI kararı

Bilgisayar sahiplerinin mahremiyetine veda ettirecek FBI kararı

NSA’in (National Security Agency – Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı) yetkileri, dünya çapında ciddi bir şekilde tartışılır ve hatta Amerikan Kongresi tarafından dahi sorgulanırken; Yüksek Mahkeme’den sansasyonel bir karar geldi.

A+A-

Yüksek Mahkeme’nin kararına göre, yargıçlar bir imzayla, dünyanın herhangi bir yerindeki, herhangi bir Amerikan vatandaşının bilgisayarının, FBI tarafından uzaktan kontrol uygulamaları ile taranmasına izin verecek. Bu kararın o kadar geniş kapsamı bulunuyor ki; FBI, suçlu olduğunu düşündüğü kişi ile bağlantısı bulunan herhangi bir kişinin de verilerini inceleyebilir.

Karar, pek çok sivil toplum örgütünün yanı sıra, Amerika’nın en büyük teknoloji şirketleri Google ve Apple tarafından sert bir şekilde protesto edildi.

Google sözcüsü, “Bir bilgisayarın uzaktan taranması demek, dünyanın dört bir yanındaki bilgisayar sahiplerinin mahremiyetine veda etmek anlamına geliyor.” diyerek, mahkemeye, Mart ayında başvuruda bulunmuştu.

Yerel Mahkeme, Amerika sınırları dahilindeki aramaları meşru görse de, özellikle Uzak Doğu IP’lerine müdahalenin uygun olmadığını duyurmuştu. Şimdi ise Yüksek Mahkeme, sahte IP olabileceği gerekçesiyle tüm FBI eylemlerine izin verdi. FBI’ın bunu yapması için, mahkemeye kişi hakkında ciddi kanıtlar sunması ve yargıçlardan imza alması gerekiyor. Yine de, kapsamlı düşünülünce, teorik olarak korkutucu bir durum ile karşı karşıya kalındığı belirtildi.

Her suç, uzaktan bilgisayar tarama kapsamına giriyor. Bilişim suçlarına öncelik veriliyor. Bilişim suçları arasında, çocuk istismarı “Amber Alarmı (Bir çocuğun kaçırıldığı veya tehlikede olduğu düşünüldüğünde, Amerika kapsamında, medya birimleriyle ortak çalışma yürüterek verilen alarm)” kapsamında.

Demokrat Parti Senatörü Ron Wyden, “Basit bir arama izni sayesinde, binlerce, milyonlarca veriye ve sayısız bilgisayara girilebiliyor. Suçluların taranması doğal onlar için bir ama yok.  Bizim korkumuz kurbanların mahremiyeti.” diyerek, karara tepki gösterdi.

Kongrenin de, Mayıs ayında durumu tartışmak için toplanması bekleniyor.Kaynak: Cnn

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler