1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Biz müslüman değiliz, zorlamayın!"
"Biz müslüman değiliz, zorlamayın!"

"Biz müslüman değiliz, zorlamayın!"

Alevi Çalıştayı'na konuşmacı olarak katılan Alevi Dedeleri Aleviliğin din dışı bir inanç olduğunu savundu. Alevi inancının, ne İslamla ne de tahrif edilmiş diğer semavi dinlerle bir alakasının olmadığı gerçeği açık bir şekilde deklare edildi.

A+A-
Tunceli Belediyesi Gençlik Kültür Merkezi'nde dün yapılan ve akşam geç saatlere kadar devam eden Alevi Çalıştayı'nda farkıl konular ele alındı. Alevi pirleri ve dedeler, Aleviliğin Allah'ın insanlara gönderdiği hiçbir şeriatla alakasının olmadığını İslamdışında farklı bir inanç olduğu konusunda hemfikir oldu. 

Tunceli'de çeşitli kentlerden gelen Alevi dedeleri pirleri ve diğer temsilciler ile birlikte toplam 150 delegenin katıldığı çalıştayda, 'Alevilikte ikrar, Alevilikte kadın, Alevilerde örgütlenme sorunları, uluslaşma sürecinde Alevilerin rolü' gibi konu başlıkları üzerinde konuşmalar yapıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, ilk kez Dersim'de Aleviliğin merkezinde böyle bir çalıştayın yapılmasının heyecanını yaşadıklarını belirterek, "Aleviliğin merkezi sayılan Dersim'de yıllardır böyle bir çalışma hiç yaşanmadı. Alevilik daha çok Dersim dışında tartışıldı konuşuldu. Tarihten bugüne Alevi inancı üzerindeki baskıları, yok etme politikalarının boşa çıkarılacağı ve Alevilerin özüne hizmet edeceği bir çalıştayın gerçekleşmesini umuyorum" dedi.

"Alevilik İslam'a göre putperest-pagan bir inanç şekli itirafı"

Alevilik konusunda yaptığı araştırmalar ile tanınan Hasan Klavuz, özellikle yıllardır bazı kesimlerin zorla
 Aleviliğin İslam'ın içinde bir inanç olduğu vurgusunu yaptığını, ancak Aleviliğin dünyanın başlangıcıyla oluştuğunu veİslam dışında yer alan bir inanç olduğunu söyledi. Adem Klavuz, şöyle dedi:
 
"Günümüzdeki birçok Alevi dedesi ve Alevi önderi, Alevi gelenekleri olan, Alevi erkanı, müsayiplik geleneği, kirveliği, yaşamını, geçmişini anlatacağına, ama bakıyoruz ki çıkıp sadece Aleviliğin İslam'ın içinde yer alan bir inanç olduğunu anlatıyorlar. Dört semavi dinin içindeki birtakım olgular, bizim inancımızın içine girmiştir. İslam dininde, Hak, Muhammet, Ali üçlemesi ve 12 İmam kültürü gerçeği bizim inancımızın içine girmiştir. 12 imam kültürünün Alevi inancının içine girdiği 9'uncu yüzyıldan sonra 14'üncü yüzyılda Şah Hatai ile pekişmiştir. İnancımıza giren bugün, hala zikrettiğimiz Hak, Muhammet, Ali üçlemesi ile 12 imam kültürü; insan özüdür. Şu gerçek var ki İslam dininde Hak Muhammet Ali deyimi yoktur. Bu sadece Anadolu Aleviliğinde ve Kızılbaş geleneğinde vardır." 

Alevi İnancının, Hazreti Muhammet ve Hazreti İsa ve Musa'dan daha önce olduğunu ileri süren Hasan Klavuz, "Bu inanç yani Alevilik, Hz Muhammet'ten öncedir, bu inancın mayasını atanlar Hz. İsa'dan da öncedir, Hz. Musa'dan da öncedir. Adem'i yaratan bir inançtır" sözleriyle İslam dininde küfre girerek bir kez daha İslam ile uzaktan yakından bağlantısının olmadığını göstermiş oldu.

"Biz Allahuekber demiyoruz, Allah içimizdedir diyoruz"

Alevi dedesi Mustafa Genç ise, Alevilik ve Sünni İslam’ın, hiç bir zaman aynı çizgide olmadığını iddia ederek, "Biz, Hak Muhammet Ali diyoruz, onlar ise ellerini yukarı kaldırarak, 'Alluhuekber' diyor. Sünnilikte 5 vakit namaz, bir de bir ay oruç var. Bizde bunlar yok. Bizim inancımızda tanrı gökte değil, tanrı insandadır. Alevi inancında kadın kutsaldır, kadını boşamak en zor olandır. Sünnilikte öyle değil. Dört kadını erkeğe hak görüyorlar" dedi.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum