1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Böcek davasında ara karar açıklandı
Böcek davasında ara karar açıklandı

Böcek davasında ara karar açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun müdahillik talebi kabul edildi.

A+A-

Siyasi Casusluk Davası'nda ara karar verildi, Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan'ın müdahillik talebi kabul edilirken, sanıkların beraat talepleri de reddedildi.

Ayrıntılar az sonra...

"Böcek' davası başlıyor"

Başbakanlığı döneminde Erdoğan'ın ofisinde bulunan dinleme cihazlarıyla ilgili dava yarın başlıyor. Şüpheli polislerden 5'i ise hâlâ yakalanamadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şikâyetçi olarak yer aldığı iddianamede 13 şüpheli, "siyasi casusluk, kişiler arası haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişiler arası konuşmayı izinsiz kayıt etmek" ile suçlanıyor. İddianamede, suçun kamu görevlileri tarafından işlenmesi halinde cezada yarı oranında artırıma maddesinin uygulanması da talep ediliyor. Bu kapsamda 13 şüpheli toplamda 42 yıl hapis cezasıyla yargılanacak.
İddianamedeki şüpheliler

İddianameyi, Yargıtay üyeliğine seçilen Ankara Cumhuriyet Savcısı Durak Çetin hazırladı. İddianamede şüpheli olarak TÜBİTAK'ın eski yöneticisi Hasan Palaz ve polis memurları Ali Özdoğan, Serhat Demir, Sedat Zavar, Ahmet Türer, Enes Çiğci, İlker Usta, Hurşit Gölbaşı, Seyit Saydam, İbrahim Sarı, Mehmet Yüksel, Zeki Bulut ve Harun Yavuz yer aldı.
Bu isimlerden hâlâ yakalanamayan Özdoğan, Zavar, Çiğci, Usta, Türer ve Demir hakkında yakalama kararı bulunuyor. Haklarında yakalama kararı verilen bu 5 polis saat 10:00'da başlayacak duruşmaya katılmaları halinde tutuklanacak. Duruşmada iddianamenin sanıkların yüzüne okunması sonrası savunmaları alınmasına başlanacak.

Soruşturma nasıl başladı?

Böcek soruşturması "Başbakan'ın odasına uluslararası güçler tarafından dinleme cihazı konulduğu" ihbarının ardından üç yıl önce başlatıldı.

Böcekle ilgili ilk incelemeleri Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) yaptı. Ancak MİT böceklerin nereye sinyal yolladığını, ne kadar süreyle dinleme yapıldığını ve ne zaman yerleştirildiğini tespit edemedi. MİT ve Başbakanlık, soruşturma savcılığının istediği bilgileri gönderdi.

Soruşturmayı yürüten Memur Suçları Soruşturma Savcısı, Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunun Başsavcılığa ulaşması sonrası bilgilerin casusluk amacıyla kullanıldığı iddiası nedeniyle dosyayı terör savcılığına gönderdi. Özel yetkili savcılığın kaldırılması sonrası soruşturmayı anayasal suçlara bakmakla görevli büro yürüttü.
Savcılıkta ifadesi alınan şüpheli polisler böceklerden bilgilerinin olmadığına dair savunma yaptı. Bu savunmalarına rağmen soruşturma savcısı bazı polislerin tutuklanmasını istedi. Ancak mahkeme yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle tüm polisleri serbest bıraktı.

"Bunun Pensilvanya ayağı var"

Soruşturmanın şikâyetçisi olarak iddianamede yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şüpheliler hakkında iddianamenin tamamlanmasıyla ilgili olarak 17 Kasım'da şunları söyledi:
"Bu iddianame artık yargı sürecinde, altından neler çıkacak onu hep birlikte göreceğiz. Şu anda ortada olan vaka neyse, paralel devlet yapılanması olarak ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu yapının nerelere sızdığını; nerelerde, ne tür faaliyetler gösterdiğini ki bunun Pensilvanya ayağının olmaması diye bir şey söz konusu değildir kesinlikle. Pensilvanya ile bağlantısı vardır. Bundan dolayı da bizler en son MGK basın bildirisinde bunu açıkladık. Şu anda hükümetimiz de bu tavsiye kararı üzerinde çalışmasını yürütüyor. Onlar da kısa bir süre içerisinde nihai kararını açıklayacaklardır."

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.