1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bodrum Belediye Başkanı'na hapis cezası
Bodrum Belediye Başkanı'na hapis cezası

Bodrum Belediye Başkanı'na hapis cezası

Görüntü kirliliğine sebebiyet vermekten yargılanan Belediye Başkanı Kocadon hapis cezası yedi. Bodrum 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Başkan Kocadon, 1 yıl 3 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi.

A+A-

Bodrum 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 2015/324 esas numaralı 'ruhsata aykırı olarak yapılan imalatlara' ilişkin davanın 6. duruşması görüldü. İmar planına aykırılık iddasıyla Mehmet Kocadon, Haluk Aytı ve Emin Gümüş hakkında açılan davanın kararında, Mehmet Kocadon, Haluk Aytı ve Emin Gümüş'ün subüt bulan eylemlerine uyan TCK 257/1 maddesi gereğince suçun işleniş şekli ve özelliği, sanıkların kasıtlarının yoğunluğu, suçun işlenmesiyle ortaya çıkan tehlikenin ağırlığı dikkate alınarak, takdiren ve teştiden ayrı ayrı 1 yıl 6 ay hapis cezasıyla çarptırılmalarına, ancak sanıkların sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki olumlu davranışları cezanın gelecekleri üzerindeki olası etkileri göz önüne alınarak, TCK'nın 62. maddesi gereğince sanıkların cezasında takdiren 1/6 indirim yapılmak suretiyle sanıkların ayrı ayrı 1 yıl 3 ay hapis cezalasıyla cezalandırılmasına karar verildi.

Yine kararda, “5237 sayılı TCK'nın 53/1a maddesindeki hak ve yetkiyi kötüye kullanmak süretiyle atılı suçu işleyen sanıklar hakkında aynı kanunun 53/5 maddesi gereğince cezanın infazından sonra başlamak üzere takdiren 1 yıl süre ile bu hak ve yetkinin kullanılmasının yasaklanmasına sanıkların adli sicil kaydına yansıyan sabıka kaydı ve bu dosya kapsamı gözetilerek tekrar suç işlemeyecekleri yönünde mahkemenin olumlu kanat oluşmadığından verilen cezanın TCK'nın 51. maddesince ertelenmesine yer olmadığına, hükmün açıklanmasına yer olmadığına karar verildi" denildi.


 

 

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler