1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Boston davasında karar açıklandı
Boston davasında karar açıklandı

Boston davasında karar açıklandı

Üç kişinin öldüğü, 264 kişinin de yaralandığı Boston Maratonu saldırısının hayattaki tek sanığı Cevner Çarnayev için savcı idam talep etmişti.

A+A-

Massachusetts federal mahkemesinde görülen davada, jüri, Cevher Çarnayev'i nisan ayında suçlu bulmuştu. Çarnayev, 17'si ölüm cezasını öngören 30 konuda suçlu bulunmuştu.

12 kişilik jüri, nisan ayından bu yana Çarnayev'e verilecek cezayı ele alıyordu. Jüri Çarşamba günü son kez toplanarak kararını verdi. 14 saat süren toplantıda jüri üyeleri 6 suçlamada oybirliğiyle ölüm cezasına karar verdi.

Üç kişi öldü, Amerikalılar kol ve bacaklarını kaybetti

Çarnayev kardeşlerin 15 Nisan 2013 tarihinde Boston maratonuna düzenlediği saldırıda üç kişi hayatını kaybetmiş, 264 kişi de yaralanmıştı. Yaralananlardan 17'si kol ve bacaklarını kaybetmişti. Saldırı, 11 Eylül 2001 sonrası ABD'nin işgal ve katliamlarına tepki olarak düzenlenen en şiddetli eylemdi. Tamerlan saldırıdan sonra çatışmaya girdiği polis tarafından vurularak hayatını kaybetmişti. Cevher ise saldırıdan 4 gün sonra sağ olarak yakalanmıştı.

"Cevher Çarnayev üç kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce Amerikalının yaralandığı soğukkanlı ve duygusuz bir terör saldırısı düzenledi" diyen ABD Adalet(!) Bakanı Loretta Lynch, hiçbir yargı kararının saldırının neden olduğu fiziksel ve manevi hasarı gideremeyeceğine dikkat çekti. Boston saldırıları Amerikan Ordusu'nun İslam Coğrafyası'nda döktüğü kana kıyas dahi edilmeyecek derecede küçük bir saldırı olarak görülüyor.

'Eyleminin cezasını hayatıyla ödeyecek'

Savcı Carmen Ortiz, "Çarnayev eyleminin cezasını hayatıyla ödeyecek" dedi. Sanığın cezaya karşı temyiz yolunun açık olduğuna dikkat çeken Savcı Ortiz, "İnfaza kadar daha önümüzde uzun bir yol var" dedi.

Cevher Çarnayev'in babası Ansor, Rusya Federasyonu'na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti'nde ABC Televizyonu muhabirinin sorularını yanıtladı. Baba Çarnayev, "Sonuna kadar mücadele edeceğim. Çok zor olsa da umudumuzu kaybetmeyeceğiz" dedi.

Amerikalı kurbanlar: 'Göze göz'

Boston saldırısının kurbanları idam cezasını memnuniyetle karşıladı. Saldırıda bir bacağını kaybeden Rebekah Gregory, Twitter hesabından geçtiği mesajda, "İnfaz gününü sabırsızlıkla bekleyeceğim" ifadesini kullandı. Annesi saldırıda iki bacağını birden kaybeden Sydney Corcoran, "Sonunda yok olacak. Biz de yeni bir sayfa açabileceğiz. Adalet yerini buldu. Göze göz" dedi . 

Çeçenistan doğumlu Çarnayev kardeşler çocuk yaşta ABD'ye gelmişti. Cevher 2012 yılında ABD vatandaşı olmuş, Massachusetts Üniversitesi'nde deniz biyolojisi bölümüne kayıt yaptırmıştı. 

Boston'un bulunduğu Massachusetts eyaleti ölüm cezasını kaldırmıştı. Ancak dava bir federal mahkemede görüldü. Gözlemciler, federal mahkemenin verdiği idam cezasının infazının ender görüldüğüne dikkat çekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.