1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bozkır: 'PKK da IŞİD de terör örgütüdür'
Bozkır: 'PKK da IŞİD de terör örgütüdür'

Bozkır: 'PKK da IŞİD de terör örgütüdür'

Temaslarda bulunmak üzere geldiği Brüksel’de Kobani konusunda çok sayıda soruyu cevaplamak durumunda kalan Bozkır, Türkiye’nin IŞİD ile PKK’yı birbirinden ayırmasının söz konusu olmadığını söyledi.

A+A-

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, her ne kadar ikili temaslarda bulunmak ve ağırlıklı olarak Türkiye’nin yeni Avrupa Birliği Stratejisi’nin üçüncü ayağını oluşturan İletişim Stratejisi’ni açıklamak için bulunduğu Brüksel’de Kobani’deki durum ve gelişmelerle ilgili çok sayıda soruyla karşı karşıya kaldı.

İslam Devleti’ne karşı PKK’nin Kobani’yi savunmada rol üstlenmesinin ardından Avrupa’da bu örgüte yönelik algıda farklılaşma olduğu net şekilde gözlemlenebiliyor. Özellikle de PKK’nin Avrupa Birliği’nin terör örgütleri listesinden çıkarılmasına yönelik çağrılarda artış söz konusu.

Türkiye’nin ise bu görüşleri paylaştığını söylemek söz konusu değil. Bozkır, "PKK terör örgütüdür. Çözüm süreci çerçevesinde bazı ilgililerin PKK ve lideriyle temas kurmuş olması, bunun terör örgütü olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz. AB, ABD ve NATO listelerinde de PKK terör örgütüdür. Bizim amacımız çözüm süreciyle bu terör tehdidini ortadan kaldırmak. Burada PKK ve IŞİD'i biz ayırt etmeyiz, ‘ikisi de terör örgütü’ demekte hiçbir mahsur yoktur" dedi.

Türkiye’ye yöneltilen Kobani eleştirilerini de reddeden Bozkır, İslam Devleti’nin yeni tür bir terör örgütü olduğunu ve konvansiyonel olmayan bir güç olduğunun altını çizerek, “Sadece Kobani'yle ilgilenmek, bataklık çok daha fazlasını üretirken bir sivrisineği öldürmek gibi. Bizim hedefimiz, bölgesel ve küresel barışı tehdit eden bu tür sivrisineklerin olmaması için bataklığı kurutmak" diye konuştu.

Kimsenin asker göndermek istemediğini ama asker göndermediği için Türkiye’yi suçladığını belirten Bozkır, Kobani'den bir günde Türkiye'ye gelen insan sayısının tüm AB ülkelerinin barındırdığı Suriyeli sığınmacıların toplamından fazla olduğunu hatırlattı.

Bozkır, "Türkiye'ye laf söyleyecek olan ya elini cebine atsın ya askerlerine Suriye'ye gitmeleri için yön versin" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.