1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bozuk saat bile günde iki kere doğruyu gösterir
Bozuk saat bile günde iki kere doğruyu gösterir

Bozuk saat bile günde iki kere doğruyu gösterir

USA Sabah yazarlarından Ragıp Soylu son günlerde çığırından çıkan "IŞİD dedikodularına" değinmiş. Haberde, basında çıkan delilsiz iddialar ve iftiralar eleştirilse de, bir yandan ağır ithamlarda bulunulmuş.

A+A-

Türk medyasında İslam Devleti'ne yapılan saldırı ve yargısız infazların, Yezidi hayranlığı ile tüm kesimlerde doruk noktaya ulaştığı şu günlerde içinde barındırdığı iki-üç yalana ve mücahitlere atılan iftiralara rağmen buna da şükür dedirten bir haber-analiz olarak okunmaya değer;

'Hayır, IŞİD liderini MOSSAD eğitmedi!'

Türk basınındaki kalitesiz gazeteciler en çok kendini yabancı dillerden çevrilen komplo haberlerinden belli eder. Kaynağının ne olduğuna bakılmaksızın İngilizce hazırlanmış her haber dili yetersiz kişilerce Türkçe'ye çevrilir. Bu haberlerden birini Milliyet, Radikal, Hürriyet, Vatan ya da tıklama sayısı yüksek bir gazete ya da websitesi ekibi basmaya görsün haber bir anda kendini televizyonlar da bile bulabilir. 

Bu saçma sapan, buram buram komplo kokan haberlerden en sonu da İslam adına en büyük zulümleri işleyip hala kendine Müslümanım adını veren Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı örgüt ve lideri hakkındaydı. Buna göre örgüt lideri Ebubekir El Bağdadi, İsrail istihbarat örgütü MOSSAD'tan eğitim almış, ABD ve İngiliz istihbaratı ise bu örgüte yardımda bulunuyormuş. Böylelikle "arı kovanı" adlı bir taktikle Ortadoğu'da hakim güçlerin birbirini bitirmesi planlanıyormuş. Deli saçması bir teori fakat ülkemizdeki Batı düşmanlığı nedeniyle alıcısı çok.

Haberin kaynağı belli değil

Bir dış haberci olarak bu haberin önce nerde yayınlandığını çok iyi biliyorum. Haber önce Lübnan'ın Hizbullahçı Al Manar adlı kanalına dayandırılarak Fransızca olarak 9 Temmuz'da Al Imane adlı yine başka bir Hizbullahçı websitesinde yer aldı. (En azından ben ilk orda gördüm) Kısa bir sürede İngilizce'ye çevrilen haberde bu kez kaynak olarak İranlı Fars News haber ajansı gösterildi. (Bilindiği üzere İran başından beri IŞİD'in ABD tarafından oluşturulmuş bir proje olduğunu ve amacının Şiileri Ortadoğu'dan sürmek ve İran hakimiyetini yok etmek olduğunu düşünüyor.)
Bu habere göre ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) eski analisti Edward Snowden belgelerle IŞİD'in bir MI6-CIA-MOSSAD projesi olduğunu kanıtlıyordu. Fakat Snowden'in bu açıklamayı nereye yaptığına dair haberlerin hiçbir yerinde bir bilgi yok. (Birinde The Intercept'i taklit olarak Dintercept diye bir şey uydurulmuştu.)

Snowden'in belgeleri verdiği gazeteci: Böyle bir haber yok

Snowden'a ait belgelerin hemen hemen hepsini ünlü gazeteci Glenn Greenwald yayınladı. Snowden elde ettiği belgeleri toplu bir şekilde Greenwald'a verdi ve yayınlanacağı zamana beraber karar veriyorlar.
Greenwald kendisine Twitter'dan böyle bir açıklama yapılıp yapılmadığı sorulduğunda şöyle dedi; "Onun böyle bir şey söylediğini hiç duymadım. Hatta onun böyle bir şey söylediğini hiçbir güvenilir kaynakta da görmedim."

soylu.gif

Snowden'in avukatı: Haber uydurma

Edward Snowden'in avukatlığını yapan Ben Wizner de Twitter'dan söz konusu haberlerin "uydurma" olduğunu açıkladı. 
snc6.gif

McCain muhalefetle Suriye'de buluştu, Washington'da değil!

Türk basınında yer alan haberlerin son bölümünde ise El Bağdadi ve ABD'li Senatör John McCain'in ABD'nin başkenti Washington'da (!) buluştuğu söyleniyordu.
Hayır bu iddianın neresini kontrol etsek bilemiyorum. John McCain 27 Mayıs 2013 tarihli Telegraph haberinde de görüleceği gibi Suriye'ye bizzat gitmiş ve Özgür Suriye Ordusu (FSA) yetkilileriyle bir görüşme gerçekleştirmişti. Hatta McCain o ara Ankara'ya da gelmişti. Yani Suriye muhalefetiyle Washington'da bir görüşme yaptığı da uydurma.

27 Mayıs 2013 Telegraph haberi McCain'in Suriye'ye sızarak muhaliflerle buluştuğunu söylüyor.

r2(16).jpg

Komplonun son parçası da sahte: IŞİD lideri görüşmede yoktu

Fotoğraflardaki kişinin El Bağdadi olduğuna dair uydurma da dün hakiki kişinin bulunmasıyla ortadan kaldırıldı.

r4(1).gif
Sonuç yerine...

Hadi diyelim ki IŞİD bir MOSSAD projesi, ABD, İngiliz planıydı. Avrupa'dan, ABD'den hatta ve hatta Türkiye'den IŞİD'in saflarına katılan Müslümanlara ne diyeceğiz? Onları da mı ABD yetiştirdi?
Günümüzün İslam dünyasının sorunları büyük. Kafa kesen, kadınlara tecavüz edip haremlerine alan, toplu bir şekilde silahsız insanları katleden, masumları İslam uğruna öldürdüğünü savunan* bu grup bizim sorunumuzdur.

Müslümanlar olarak kolaycılığa kaçmayı bırakıp, bu meseleyi nasıl çözmeliyiz, bu tehlikeyi nasıl önlemeliyiz, bu kişilerin IŞİD'e katılmasını nasıl engellemeliyiz bunu konuşmamız gerekiyor...

Burada atılan iftiraların yazarın eleştirdiği habercilik zihniyetinden farklı olmadığını belirtmek isteriz. Kendiside bu iddialarını delillendirse doğru habeciliğe yakışanı yapmış olacaktı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum