1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Bu yıl Hac yapacaklara güzel haber
Bu yıl Hac yapacaklara güzel haber

Bu yıl Hac yapacaklara güzel haber

Safevi İran, Suudi Arabistan rejimin suçlayarak vatandaşlarının bu yıl hacca gitmelerine izin verilmeyeceğini açıkladı. Her sene tuhaf ibadetleri ile İslam dışı ritüellerini hacca taşıyan İranlılar bu yıl kimseyi rahatsız edemeyecek.

A+A-

Safevi İran İrşad ve Kültür Bakanlığı, Suudi Arabistan rejiminin uzlaşmacı açıklamalarına rağmen "İranlıların bu yıl hac ziyareti yapmalarına izin verilmeyeceğini" duyurdu. 

İran devlet radyosu IRINN'a konuşan İrşad ve Kültür Bakanı Cenneti, "İki görüşmede de sonuç alınamaması ve Suudi Arabistan'ın işbirliğine yanaşmama tutumunu sürdürmesi nedeniyle maalesef bu yıl İranlılar hacca gidemeyecek." dedi.

Cenneti, İran Hac ve Ziyaret Kurumu tarafından yarın konuyla ilgili açıklama yapılacağını sözlerine ekledi.

Sahabeye söven Rafiziler, bu yıl sahabe şehrine gelmeyecek

Başta müminlerin annesi Aişe(r.anha) ve raşid halifeler olmak üzere sahabenin geneline lanet okumayı imanın bir ruknu olarak gören Şii/Rafiziler Hac mevsimi boyunca şirk ritüellerini ve ayinlerini mukaddes topraklara taşıyarak her yıl büyük bir rahatsızlığa neden oluyorlar.

İran, Suudi Arabistan ile yürütülen görüşmeler çerçevesinde, hacı adaylarının güvenliğinin sağlanması ve vize konusunda kolaylık sağlanması şartlarını öne sürüyordu.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığından cuma günü yapılan yazılı açıklamada, hacı adaylarının ibadetlerini eda etmesi için İran Hac ve Ziyaret Kurumu heyetinin taleplerinin karşılandığını buna rağmen İranlı heyetin anlaşmayı imzalamayı reddederek, ülkelerine döndüğünü bildirmişti.

Açıklamada, Şii/Rafizi İran halkının hac ibadetini yerine getirememesinden dolayı İran Hac ve Ziyaret Kurumunun Allah'a ve halka karşı sorumlu olduğu iddia edilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler