1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Bulgaristan'da demokrasi zorbalığı
Bulgaristan'da demokrasi zorbalığı

Bulgaristan'da demokrasi zorbalığı

Bulgaristan'da seçim yasasında yapılan değişiklikle oy kullanmak zorunlu hâle getirildi. Böylelikle İslam ile taban tabana zıt olan demokrasinin insanlara dayattığı sözde özgürlük ilkeleri yalanı bir kez daha gözler önüne serildi.

A+A-

Bulgaristan parlamentosunda görüşülen ve 110 oyla kabul edilen değişiklikte, İslam şeriatıyla taban tabana zıt olup insanın insana kulluğu anlamına gelen oy kullanmanın "vatandaşlık görevi" olduğu belirtildi. 

Demokrasiyi benimseyen Bulgaristan'da oy kullanmak, daha önce seçmenlerin "özgür iradesine" bırakılmıştı.

Yasada yer alan yeni maddede, "Oy kullanımı zorunlu olup vatandaşlık görevi olarak yerine getirilir” ifadesine yer verildi.

Ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ile Reformcu Blok (RB) milletvekillerinden bazıları aleyhte oy kullandı.

Allah'ın (a.c) kitabında ve Rasûlunün (s.a.v) sünnetinde katiyetle yasaklanan oy kullanma eylemini gerçekleştirmeyenlere verilecek ceza ise henüz belirlenmedi.

Bulgaristan’da 1990 yılında yapılan ilk demokratik seçimlere katılım yüzde 90,6 olmuştu. 2013 yılındaki seçimlerde ise kayıtlı seçmenlerin yüzde 51,33’ü sandık başına gitmişti. Ülkede 2014 yılında düzenlenen son parlamento seçiminde ise katılım yüzde 48,66’ya düşmüştü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler