1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Burası vatanımız Kürdistan, bize saygı duyacaksın"
"Burası vatanımız Kürdistan, bize saygı duyacaksın"

"Burası vatanımız Kürdistan, bize saygı duyacaksın"

HDP lideri Demirtaş "Bu vatanın öz sahibiyiz. Burası vatanımız Kürdistan, bize saygı duyacaksın" sözleriyle meydan okudu.

A+A-

PKK'ye destek veren açıklamaları nedeniyle hakkında açılan soruşturma sonrası geçtiğimiz gün ifadeye çağrılan Demirtaş’ın son konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Devlet memurusunuz, sayılı günleriniz var"

“Biz partililerimizle nerede, nasıl iftar açacağımıza sana mı soracağız. Senin dışında bugüne kadar hiçbir kente açtığımız iftar yemeklerinde tehdit edilmedik. Partimizi severseniz sevmezsiniz, bu kente devlet memurusunuz, sayılı günleriniz var.

Senin maaşın halkın vergilerinden karşılandır. Halk ve milli iradeye saygı duyacaksın. Bugün halkın iradesi HDP buraya getirmiştir, şimdi sen parlamentonun 3 partisiyle inatlaşmaya girerken halk sana saygı göstermez. Parklar da meydanlar da halkın malıdır. Senin görevin düzeni sağlamak. İftar açmak gösteri ve yürüyüş değildir” 

"Saray’daki zattan başlayarak sistem zaten başta kokmuş. Asıl hukuk tanımayan ‘Anayasayı askıya aldım, Anayasa yoktur. Model sistem değişmiştir’ diyen Saray’daki zattır. Ona karşı bir soruşturma açacak bir hakim ve savcı var mı, yok!"

“Kimin kanını kimin için döküyorsun”

"Vatan dediğimiz şey nedir? Üzerinde bazı ortak değerlerle yaşadığımız o topraklardır, bu kadar. Ama beyefendi diyor ki illa kanla sulanması lazım. Anadolu ve Fars toprakları, bu topraklar kadar kanla sulanmış başka topraklar yoktur. Bu topraklarda yıllardan bu yana halen kan akıyor.

Saray’daki zat halen bu topraklardaki kanı görmüyor. Bizlerin, birimize saygı duyarak huzur ve güven içinde yaşamamız yeterli. Kan akmasına gerek yok. Yok ama birilerinin iktidarı için kanın akması lazım. Her gün cenazelerin gelmesi lazım. Yoksa cenazenin gelmediği gün bu beyefendi rahatsızdır.

Tekrar millet bunun günahını hatırlayacak. Her gün kan dökülmesi için elinden geleni yapacak. Kimin kanını kimin için döküyorsun. Burası bizim de vatanımız. Kürdün kanını döküp burayı ‘vatan yapacağım’ dersen, yanlış yaparsın.

Vatan istiyorsan Kürdün elini tutacaksın. Kürdü öldürerek burayı vatan yapamasın. Bu işin içerisinden kanla çıkılmaz. Bugün ben kan çıksın diye konuşsam, savcılar beni müebbetle cezaevine atar. Şu anda diğer 3 partinin de iç politikaları kan üzerinedir"

“Halkın iradesine saygı duyacaksın”

"Bunlara boyun eğmeyin kardeşlerim. Bu zulme mecbur değiliz. Burada halkın iradesi var. Bu halkın iradesine, taleplerine saygı duyacaksın. Silahla, tankla topla halkın iradesine karşı durursan, barışı sağlayamazsın.

Korku imparatorluğu yaratamazsın. Çünkü kimsenin Allah’tan başka korkusu yoktur. Çizgisi belli olmayan fırıldak bir partiden değiliz bunlar gibi. Dün Putin’e mektup yazan biz değiliz. Bunlar bize boyun eğdirmeye çalışıyorlar. Bunlar bize boyun eğmeyi alçaklığı dayatıyorlar. Biz boyun eğmeyeceğiz."

“Burası vatanımız Kürdistan bize saygı duyacaksın”

"Biz insanların ayrışmasını kabul edemeyiz. Bin beş yüz yıldır İslam var, ama ondan önce de inançlar vardı. İnsanların ilk yeryüzüne geldiği toprakları tekleştirmeyiz. Başka başka inançları, dinleri sorgulayamayız. Bunları siyasi partinin işi değildir. Bunları asla kabul etmeyeceğiz.

Bu vatının öz sahibiyiz. Burası vatanımız Kürdistan, bize saygı duyacaksın. Bu vatanın kuralarını ben koyacağım diyemez, kendi dilini, milli değerlerini başka halklara dayatamazsın. Ben bir Kürt olarak, Türk milletinin diliyle konuşuyorum. Kürtlerin geçmişi tarihi var.

Biz saygı istiyoruz. Tüm inanç ve kimlikleri vatanımızda birlikte yaşamaları için bir formül sunuyoruz. Biz halkımızın, tüm halkların kurtuluşunu bundan görüyoruz”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum
    İlgili Haberler