1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Burdur'da arılar, şifalı adaçayı balı üretiyor
Burdur'da arılar, şifalı adaçayı balı üretiyor

Burdur'da arılar, şifalı adaçayı balı üretiyor

Kur'an-ı Kerim'de sure adı olan arılar, Allah'ın izniyle şifalı adaçayı balı üretiyor. Hekim Öztürk Sarıca, adaçayının birçok özelliğinin bala da geçtiği ifade ederek en önemli özelliklerinden bir tanesi olarak virüslere karşı etkinliğini söyledi.

A+A-

"Rabbin bal arısına: Dağlardan, ağaçlardan ve insanların yaptıkları çardaklardan kendine evler (kovanlar) edin. Sonra meyvelerin her birinden ye ve Rabbinin sana kolaylaştırdığı yaylım yollarına gir, diye ilham etti." (NAHL Suresi 68. Ayet-i Kerime Meali)

Kur'an-ı Kerim'de zikredilen arılar, Allah'ın izniyle şifalı adaçayı balı üretiyor. Burdur Lisinia Doğa Proje Alanı'nda lavanta, kekik ve adaçayı ekili arazide bal üretimi de başlatıldı. Arılar lavanta ve kekiğe göre erken çiçeklenen adaçayından topladıkları özlerle yurtdışında rağbet gören ve bazı hastalıkların iyileşmesine vesile olduğu belirtilen adaçayı balı üretiyor.

 

"Adaçayı balının en önemli özelliklerinden bir tanesi..."

Lisinia Doğa Proje Sorumlusu veteriner hekim Öztürk Sarıca, "Adaçayının pek çok özelliği bala da geçiyor. En önemli özelliklerinden bir tanesi mikrop öldürücü özelliği ve virüslere karşı etkinliği çok iyi biliniyor" dedi. 

burdur-ari-lavanta-sifali-adacayi-4.jpg

 

Büyükbaş hayvancılığa alternatif adaçayı balı üretimi

Burdur'da geçen yıl yaklaşık 70 dekarlık arazide adaçayı, lavanta ve kekik yetiştirmeye başlayan Lisinia Doğa Proje Sorumlusu veteriner hekim Öztürk Sarıca, bu yıl bölgede bal üretimine de başladı. Araziye getirdiği 30 kovandaki arılar sayesinde bal yetiştiriciliği yapan Öztürk Sarıca, "Geçen yıl bu alanda Burdur Gölü'nün sularını kaybetmesinin en büyük etkenlerinden birisi olan büyükbaş hayvancılığa alternatif olarak Lavanta Deresi Projesi'ni hayata geçirmiş ve 70 dekarlık alanda üretime başlamıştık. Bu yıl ise büyükbaş hayvancılığa alternatif son proje olarak arı yetiştiriciliğini gündeme getirdik" dedi.

burdur-ari-lavanta-sifali-adacayi-11.jpg

 

"Adaçayı balı çok özel bir bal"

Arazide lavanta ve kekiğin de bulunduğunu ancak adaçayının çiçeklerinin daha erken açtığını anlatan Öztürk Sarıca, "Dolayısıyla arılar için çok hazır bir besin kaynağı. Özellikle adaçayının yakınlarına arı kovanlarımızı yerleştirdik, adaçayının bal özütlerini almaları için. Adaçayı balı çok özel bir bal. Yurtdışında yıllardan beri biliniyor. Ama Türkiye'de adaçayı balı üretilmiş bir ortam şu ana kadar duymamıştık.

burdur-ari-lavanta-sifali-adacayi-10.jpg

 

"Bir-iki çay kaşığı bal bile savunma sistemini aktive ediyor"

Arılar burada çok hızlı çalışıyorlar, çok fazla bal yapıyorlar. Özellikle adaçayının pek çok özelliği bala da geçiyor. En önemli özelliklerinden bir tanesi mikrop öldürücü özelliği ve virüslere karşı etkinliği çok iyi biliniyor. Savunma sistemini çok iyi aktive ediyor. Hastalıklar sırasında tüketilecek bir-iki çay kaşığı bal bile insanlarda savunma sistemini aktive ediyor" diye konuştu.

Haberin fotoğraf görüntüleri için tıklayınız: "Ve Rabbin bal arısına vahyetti..."

"Adaçayı, lavanta ve kekikten bir ton bal planı"

Yurtdışında özellikleri dolayısıyla kadın hastalıkları ve ağız yaralarında adaçayının kullanıldığını kaydeden Öztürk Sarıca, adaçayı balının da aynı şekilde kullanıldığını belirtti. Yıllardır insanları alternatif üretime geçirmeye çalıştıklarını vurgulayan Sarıca, şöyle dedi: "Özellikle kıymetli üretimler yapılması taraftarıyız. Türkiye'de çok fazla bal üretimi var. Ama özel balların üretimi pek fazla değil. Şu anda çevremizde açan çiçekler bakımından sadece adaçayları var. Ve arılar şu an sadece adaçayıyla bal yapıyor. Adaçayı, lavanta ve kekikten bir tona yakın bal üretmeyi planlıyoruz. Bu balların özellikleri farklı dönemlerde çiçeklendikleri için ayrı olacaktır. İlk bir aylık süreçte adaçayı sonra kekik ve lavanta ballarını üreteceğiz. Bunlar 300'er kilograma yakın üretimler olacak. Toplamda 30 kovanla üretime başladık önümüzdeki süreçte 200 kovana kadar çıkarmayı düşünüyoruz."

 

 

Kaynak: DHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler