1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cahiliyye davası uğruna
Cahiliyye davası uğruna

Cahiliyye davası uğruna

Pkk ile devletin arasındaki çatışma yeni bir boyut kazandı. Karşılıklı olarak birbirlerinin bayraklarını indiren taraflar akıllara şu soruyu getirdi. Bayrak bizim neyimiz olur !?

A+A-

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde geçtiğimiz cumartesi günü yol kesme eylemlerine müdahale sırasında çıkan olaylarda Ramazan Baran ile Baki Akdemir, silahla vurularak öldü. Ölenlerden Ramazan Baran, Pazar günü Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı'nda defnedildi. Cenaze sırasında bir grup, 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı'nın nöbetçi kulübesini taşlarken, yüzü kapalı bir kişi de bayrak direğine tırmanarak asılı olan Türk bayrağını indirdi. Bu olayın ardından ülke genelinden sert tepkiler ve açıklamalar gelmeye başladı. 

Başbakan Recen Tayyip Erdoğan Lice'de Türk Bayrağı'nın indirilmesi eylemine "Bedeli neyse, bunun bedelini de onu oraya gönderenler, kendisi onlar da ödeyecektir. Çocuktur diye bayrağımıza saldırmasına sessiz kalmamız söz konusu değil. Direğe tırmanıp bayrağımızı indirme cüretinde bulunuyor. Orada görevli asker ve komutan da bedelini ödeyecektir." sözleriyle tepki gösterdi.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti

"Bu bayrak indirilmesi konusu bununla ilgili olarak benim söyleyebileceğim en şiddetli cümle ne ise onu siz benden duymuş olun. 

İçişleri Bakanım teftişi başlatmış durumda. Oradaki komutan da teftişin içerisinde. Bunun çocuk olması bizi ilgilendirmez. Bir çocuk kutsalımız olan bayrağı alma cüretini gösteriyorsa karşılığını bulacaktır. 

Bedeli neyse, bunun bedelini de onu oraya gönderenler, kendisi onlar da ödeyecektir. Çocuktur diye bayrağımıza saldırmasına sessiz kalmamız söz konusu değil. Direğe tırmanıp bayrağımızı indirme cüretinde bulunuyor. Orada görevli asker ve komutan da bedelini ödeyecektir.

Devlet Bahçeli'den ise  Diyarbakır 2. Hava Kuvveti Komutanlığı garnizon sahası içinde indirilen Türk Bayrağı ile ilgili çok daha sert ve kışkırtıcı bir açıklama geldi;

""Hükümetin tavizkar tutumu PKK'yı yüreklendirmektedir. İhanet süreci PKK'ya silah vermiş, bomba sunmuş öldürmeye teşvik etmiştir. Hükümetin yanlış tercihleri vahim neticeler doğurmuştur. Başbakan çözüm dedikçe PKK çözmeye yeltenmiştir. Bin yıllı kardeşlik hedef alınmıştır. Oslo, Kandil İmralı arasındaki temas trafiği hızlanmıştır. Geçmişten bugüne kadar çözüm süreci ile ilgili tüm beyanları yalan çıkmıştır." diyen Bahçeli konuşmasına şu ifadelerle devam etti:

"Başbakan çiçek böcekle uğraşırken PKK yılan ve çıyanları mağaralara doldurmuştur. PKK, çoluk çocuk demeden dağa insan kaldırmıştır. Başbakan'a baksak, çözüm süreci umut yolculuğu idi. Demokrasi kazanacak, evlatlarımız kazançlı çıkacaktı. Açık açık ilan ediyorum ki sürecin tek kazananı PKK olmuştur. Başbakan'ın hanesine ziyan edilen yıllar düşmüştür. 

Ay yıldızlı bayrağımız gönderden indirilmektedir. PKK'lı grup hava sahamızı koruyan komutanlığın etrafını sarmıştır. Bahçesine girmiş ve ne acıdır ki şehidimizin emanetini şerefsizce indirmiştir. Erdoğan soruyorum sana bu olaydan en ufak bir rahatsızlık duydun mu?  Bu oluyorken komutanlıkta hiç mi duyarlı, helal lokma yemiş bir asker çıkıp da şerefsize gününü göstermemiştir. O personel nerededir o sıra, pilotlar nereye uçmuştur, askerler o sıra nerededir? Silahlar tek kurşun atmadan teslim mi edilecektir."

Görünen o ki yaşanan olayların ve gösterilen tepkilerin Peygaber efendimiz (s.a.v.) 'in  şu hadisi şerifine açık bir örneklik teşkil etmektedir;

"Kim itaatten çıkar, cemaatten ayrılır (ve bu halde ölürse) cahiliye ölümü ile ölmüş olur. Kim de körü körüne çekilmiş (ummiye) bir bayrak altında savaşır, asabiyet (ırkçılık) için gadaplanır veya asabiyete çağırır veya asabiyete yardım eder, bu esnada da öldürülürse bu ölüm de cahiliye ölümüdür. Kim ümmetimin üzerine gelip iyi olana da, kötü olana da ayırım yapmadan vurur, mü'min olanlarına hürmet tanımaz, ahid sahibine verdiği sözü de yerine getirmezse o benden değildir, ben de ondan değilim."(Müslim, İmaret 53; Nesâî, Tahrim 28; İbn Mâce, Fiten 7)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum