1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Camilere saldırmak da özgürlüğe dahil mi?
Camilere saldırmak da özgürlüğe dahil mi?

Camilere saldırmak da özgürlüğe dahil mi?

Özgürlükler(!) kıtası Avrupa'nın geneline yayılan İslam düşmanlığının boyutları büyüyor. DİTİB raporuna göre sadece Almanya'da 172 camiye saldırı oldu. Avrupa genelinde ise cami saldırısı sayısının bine yakın olduğu tahmin ediliyor.

A+A-

Her fırsatta ifade ve inanç özgürlüğünden dem vuran Batı dünyasının aslında İslam'ın tüm şiarlarından rahatsız oldukları gün gibi açık. Son yıllarda farklı bahanelerle İslam'a ve İslam ehline her türlü saldırıyı yapan sözde özgürlükçü Avrupa'da son iki yılda camilere yapılan saldırı sayısı bini aşmış durumda.

Avrupa'da camilere ve İslam ehline en açık saldırıların olduğu ülke ise Almanya.

Almanya'da kapsamlı bir araştırmaya imza atan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), ülkede camilere yönelik saldırıların korkunç boyuta ulaştığını ortaya koydu. Alman Sosyolog Ulrich Paffrath'ın DİTİB adına yaptığı araştırmayla ortaya çıkan rapora göre, Almanya'da cami saldırıları büyük artış gösterdi.

Almanya'da 2014 yılında 73, 2015'te ise 99 cami saldırısı gerçekleştiğini ortaya koydu. Bu sayının Avrupa genelinde bine yakın olduğu belirtiliyor.

DİTİB'de görev yapan Paffrath'ın araştırma raporu, Avrupa'da camilere yönelik saldırıların kayıt altına alınmasında bir ilki temsil ediyor. Almanya'da 2013 yılında camilere yönelik neredeyse hiç saldırı yapılmamıştı. Ancak hazırlanan rapora göre 2014'te 73, 2015'te 99 camiye saldırı yapıldığı kayıt altına alındı.

DİTİB Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, rapor için Almanca olarak kaleme aldığı değerlendirme yazısında, İslamofobi ve ayrımcılığın entegrasyona engel olduğunu belirtti. Camilere yönelik saldırılarla ilgili kapsamlı bir kayıt sisteminin bulunmadığına dikkat çeken Aşıkoğlu, “Almanya'da camiler ve topluluklar hâlâ güvenlik sorunları yaşıyor.” vurgusu yaptı.

Paffrath'ın cami saldırılarıyla ilgili vahim bir tablo ortaya çıkartan raporuna rağmen, Almanya'da bu konuda atılmış bir adıma veya alınmış önleme şu ana kadar rastlanmıyor. DİTİB Raporu'nda, Almanya'da camilere yönelik kayıt altına alabildikleri 172 saldırı ile Müslümanlara yönelik nefretin arttığı vurgulandı. Şiddet olaylarında yaşanan artışın ülkede yaşayan Müslüman toplumunun geleceği açısından kaygı verici olduğunu ortaya koyan çalışmada, ayrıca saldırı türleri de belirlendi.

Saldırıların fizikî şiddet, tabanca ve yanıcı maddelerle gerçekleştiği rapora girerken, camilere yönelik saldırıların, mülteci tartışmalarının yanı sıra Almanya'da sağ popülist olarak tanımlanan HoGeSa ve Pegida gibi ırkçı grupların tartışma ve gösterilerine bağlı olarak arttığı vurgulandı. DİTİB, Almanya'da cami saldırılarıyla ilgili tutarlı bir kaydın olmaması nedeniyle, 2013 yılı sonundan itibaren sistematik bir şekilde bu saldırıların kaydını tutmaya başladı. Çalışmada, Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Bürosu'nun verilerine, Federal Hükümet'in suç istatistiği verileri de ekleniyor.

Bütün bunlara rağmen, Almanya'da cami saldırılarının sayısının, kayıtlara girenden çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Almanya'da “Müslüman/İslam düşmanı suçlar” kategorisi hâlâ mevcut değil. Ancak son zamanlarda böyle bir kategorinin suç istatistiğine girmesi gerektiği yönünde eğilim oluştuğu gözleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler