1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çarpıcı iddia; "Irak'ın toprak bütünlüğünü en fazla biz savunuyoruz"
Çarpıcı iddia; "Irak'ın toprak bütünlüğünü en fazla biz savunuyoruz"

Çarpıcı iddia; "Irak'ın toprak bütünlüğünü en fazla biz savunuyoruz"

Iraklı mevkidaşı Haydar El İbadi ile görüşmek istediğini belirten Davutoğlu "Musul’daki askeri varlığımız terörle mücadeleye yönelik, Irak'ın toprak bütünlüğü konusunda samimiyiz" dedi.

A+A-

Çarpıcı iddia;""Irak'ın toprak bütünlüğünü en fazla biz savunuyoruz"

Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

-Askerlerimizin yeniden tanzimi, alanda dinamik bir durum varsa, tehdit tanımlaması değişiyorsa alınacak tedbirler de dinamik olmalı. Eğitim yaptıran askerlerimize tehdit ve riskler dolayısıyla geçen hafta bir güç kaydırması gerçekleştirdik. Türkiye tedbir almak zorunda kalırsa, alır.

-Başika'da bulunan askeri mevcudiyetimiz, terörle mücadele konusunda en güçlü varlıklardan birini temsil ediyor.

-Biz Irak'ın toprak bütünlüğünü herkesten daha fazla savunuyoruz. Kimse Türkiye'nin iyi niyetinden şüphe edemez. Aynı şekilde Türkiye'nin terörle mücadelesi de tartışma götürmez bir ilkesel tutumdur. Sadece DEAŞ'e karşı şimdi yürüttüğümüz mücadele değil, daha önce El Kaide'ye karşı, PKK'ya karşı yürütülen mücadelede de biz hiçbir zaman terörün kimliğine ve hangi etnisiteye, dine ait olduğuna bakmaksızın bu mücadeleyi yürüttük. Dolayısıyla Başika'da bulunan askeri mevcudiyetimiz Irak'ın toprak bütünlüğüne bir tehdit teşkil etmediği gibi terörle mücadele konusunda da en güçlü varlıklardan birini temsil eder.

ABD ve Fransız terörüne sessiz kalanlar, "teröre" karşı ses verecek

-Teröre karşı İslam ülkelerinin birlikte bir ses vermeleri, terörle İslam'ı özdeşleştirme çabası içinde olanlara verilecek en iyi cevaptır. Bu bağlamda nerede, kimler tarafından olursa olsun terörle mücadele bağlamında bir toplantı tertip edilirse Türkiye orada elinden gelen katkıyı vermeye hazırdır. İslam ülkeleri arasında yürütülen bu çabanın da doğru yönde atılmış bir adım olduğunu değerlendiriyoruz.

-Böylece oradaki durumu kontrol altına almak mümkün oldu. Türkiye'nin terörle mücadelesi sürecek ama askeri gereklilikler söz konusu olduğunda gerekli düzenlemeler de yapılacak. ABD ile yakın bir koordinasyonumuz var. Şu an itibariyle Türkiye'nin pozisyonu tarflara izah edilmiş durumdadır.

'O dağlar teröristlerden temizlendi'

-O dağlar teröristlerden temizlendi, kontrol sağlandı. Silahlı kuvvetlerimize, emniyet güçlerimize teşekkür ediyorum.

-Dağlıca saldırısı olduğunda, 16 yiğit askerimiz şehit edildi. Dağlıca ve civarında ulaşılamaz zannedilen o yalçın dağların hepsinde kontrol sağlandı. Bunun üzerinde terör örgütü şehirlerde yoğunlaştı.

-Birçok ilçemiz başarılı operasyonlarla terör unsurlarından temizlendi. Cizre ve Silopi'de de güvenlik ortamı inşallah tam anlamıyla tesis edilecek. Cizre ve Silopi'deki operasyonlar sadece ve sadece terör örgütüne yöneliktir. Orada yaşayan halkımıza sesleniyorum, terör örgütüne karşı sesinizi yükseltin.

-Siyaset yapmak isteyene siyaset kapısı açık. Görüş beyan etmek isteyene görüş kapısı açık. En aykırı fikri savunmak isteyene hodri meydan, savunsunlar. Nerede ne söylemek istiyorlarsa söylesinler. Ama belli ilçelerimizde sanki Irak ve Suriye'de olduğu gibi manzaralar yaşatabileceklerini düşünenler, o ateşi Türkiye'ye yaymak isteyenler bilsinler ki bütün güvenlik birimlerimize hükümetimizce verilen talimat açıktır, bu ateş çemberinin içinde Cizre'yi de Silopi'yi de bütün ilçelerimizi, vatan toprağının her bir karışını, tam bir huzur ve istikrar, özgürlük alanı haline getireceğiz.

 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler