1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. CIA'in resmi literatüre giren işkence metotları
CIA'in resmi literatüre giren işkence metotları

CIA'in resmi literatüre giren işkence metotları

CIA'in 11 Eylül bahanesiyle yüzlerce müslümanı yıllarca savaş esiri olarak tuttuğu işkence merkezi, ABD Senatosunda yayınlanan son raporla resmi statü kazanma yolunda.

A+A-

Uzun süredir yayınlanması geciktirilen rapor, CIA’in tartışmalı Guantanamo Hapishanesi'nde ve Avrupa ile Asya kıtalarındaki gizli sorgu odalarında yaptığı yüzlerce işkenceyi anlatan ilk resmi belge olma özelliği taşıyor. Yıllardır dünya kamuoyu tarafından bilinen ve sessiz kalınan işkence ve insanlık dışı muameleler artık resmi ağızdan açıklandı. Raporun açıklanması müslümanlara yapılan işkencelere seyirci kalan dünya kamuoyunu daha da duyarsızlaştırmakan öte geçemeyecektir.

Reuters'ın rapora aşina kaynaklara dayandırdığı haberine göre, CIA hiçbir uluslararası yasaya dayanmadan yakaladıkları esirlere cinsel tehditler, suda boğulma hissi, dar alanlarda uzun süre bekletme ve daha birçok rahatsız edici işkenceler yaptı. CIA tüm bu işkencelere rağmen ‘bir tane bile kritik istihbarat’ elde edemediği belirtiliyor.

Ayrıca CIA, siyasetçiler ve Senato'ya rapor ettiklerinden çok daha ileri düzeyde sorgu teknikleri uyguladı. Obama yönetiminin bilinen fakat üstü örtülen işkencelere yönelik, 'itibarınızı zedeleyebilir' uyarısı yapmakla yetinmesi, CIA'ın bir yandan sırtının sıvazlandığının göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Reuters'a konuşan kaynaklara göre rapordaki bazı işkence yöntemleri şöyle: 

-CIA ajanları bir esiri düzmece bir idam sehpasına koydu, boğazına ip geçirip esiri konuşturmak için uzun süre infazla tehdit etti.
-2000 yılında USS Cole gemisine bombalı saldırı düzenlemekle itham edilen Abdurrahman el Nasiri’ye matkapla işkenye yapıldı.
-En az bir esire süpürge sapıyla tecavüz tehdidinde bulunuldu.
-Birçok vakada hemen saldırgan sorgu tekniklerine başvuruldu. Esirlerden bazıları 180 saat uykudan mahrum bırakıldı. 
-Bazı esirler saatlerce elleri başlarının üzerinden zincirlenmiş şekilde acı verici pozisyonlarda bekletildi.
-Betona zincirlenen bir esir hipotermiden (vücut ısısını kaybetme) öldü
Kafalarına kukuleta geçirilen bazı mahkumlar çıplak halde koridorlarda sürüklendi, kırbaçlanıp dövüldü. 
-Birkaç esir gördükleri işkencelerden halüsinasyon, paranoya ve uykusuzluğa maruz kalarak kendilerine zarar vermeye kalkıştı. 
-El Kaide zanlısı Ebu Zübeyde, suda boğulma hissi yaratan sorgu yöntemine uzun süre maruz kalınca tamamen tepkisizleşti. Ağzından köpükler çıkmaya başladı. 
-11 Eylül gazvesini organize ettiğini söyleyen Halid Şeyh Muhammed birçok defa boğulmanın eşiğinden döndü. 

Açıklanacak 480 sayfalık raporda yaklaşık 100 şüpheliye 2001-2009 yılları arası yapılan muameleyi anlatan kısma çok sayıda düzeltme yapıldığı sızan bilgiler arasında. Raporun 6 bin 200 sayfalık aslı ise gizli tutulmaya devam ediliyor.

Raporu okuyan pek çok ABD’li yetkili, işkencelerle edinilen istihbaratın hayati önem taşıyan ya da hayat kurtaran cinsten hiçbir fayda sağlamadığını söylüyor. Sızan bilgilere göre, raporda şüphelilerin suyla boğma, uzuvları germe ve benzeri işkence yöntemlerine maruz bırakıldığı bilgisi yer alıyor.
Bir başka önemli nokta ise, CIA çalışanlarının bu gizli program hakkında Beyaz Saray yetkililerine, Adalet Bakanlığı’na ve ABD Kongresi’ndeki komitelere yalan söylemiş olması.

ABD Başkanı Barack Obama, raporun içeriği hakkında Ağustos ayında “Bazı kişilere işkence yaptık” itirafında bulunmuştu. Obama, işkencenin kendi döneminde değil, George W. Bush döneminde olduğunu savunmuştu. CIA’in ‘ileri düzey sorgulama’ dediği işkence teknikleri Başkan Obama tarafından 2009’da durdurulmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.