1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çözüm Süreci kritik eşikte
Çözüm Süreci kritik eşikte

Çözüm Süreci kritik eşikte

Son Kandil ve İmralı ziyaretlerinden sonra Yalçın Akdoğan ile görüşen müzakere heyeti adına yapılan açıklamada "Çözüm Süreci'nin yeni bir sürece girdiği" belirtildi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'la görüşen Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada yeni bir sürece başlandığı söylendi.

Önder takvim için, "Bir an önce yapmak gibi ilkesel bir yaklaşımımız var. Muhtemelen çok seri bir görüşme trafiği başlayacak" dedi.

Önder'in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Bir çok sıkıntı ve kırılgan anlar yaşadık. Bunların bir çok sebebi var. Ama belki sayılması gereken en başlıca sebebi bizim siyasi tarihimizde böyle bir müzakere sicilinin olmayışı. Açıkçası ne devlette ne demokrasi güçlerinde ne direnen güçlerde bu konuda çok fazla bir birikim söz konusu değil. Biz bu süreçte kendi içtihadımızı da oluşturarak yürümeye çalıştık. Dünyada çatışma sonrası çözüm süreçlerinin yaşadığı bütün deneyimi alarak, denenmiş ve sonuca bağlanmış yöntemleri baz alarak ilerlemeye çalışıyoruz.

Yine özellikle Kobani adına yapılan vandallıklar ile başlayan bir kırılganlık yaşamıştık. Gelinen nokta itibariyle, kriz sürecini geride bıraktığımızı söylemek istiyoruz. Bu aşamadan sonra çözüm süreci kapsamında, bununla bağlantılı ele alınabilecek ne giriyorsa bu meselelerin süratla, sayın Öcalan’ın katkılarıyla, onun başlattığı çizginin devamı olarak, ağırlıklı İmralı’da olmak üzere yeni bir sürece girdiğimizi söylemek istiyoruz.

Bu bütün meselelerin hallolduğu anlamına gelmiyor. Fakat artık süreçte diyalog kanallarının kapanmaması ve ilk defa hangi başlıkları tartışarak ilerleyeceğimiz anlamında elimizde belli mutabakatlar oluştu. Biz bunu parti yetkili kurullarımızla da tüm süreci değerlendirdikten sonra İmralı’ya geçeceğiz, PKK yetkilileriyle de meseleyi görüşeceğiz.

Takvim bizim için mümkün olan en kısa süre... Yarın olabilecek işi bugün yapmak, üç ay sonra olacak olanı bir ay içinde bitirmek gibi bir ilkesel yaklaşımımız var. Birlikte deneyimledik ki süre uzadıkça yanlış anlamalara hırpalanmalara da açık vaziyete geliyor. Artık yani ayın üçü beşi gibi kavramlar bizden duymayacaksınız. Çok seri bir görüşme ve çalışma trafiği başlayacak. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.