1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çözüm süreci: Öcalan ev hapsine çıkarılıyor
Çözüm süreci: Öcalan ev hapsine çıkarılıyor

Çözüm süreci: Öcalan ev hapsine çıkarılıyor

Çözüm sürecinde flaş bir adım atılacak; Öcalan ev hapsine çıkarılacak!

A+A-

Bu adımların en önemlisi de "Abdullah Öcalan'ın İmralı'da ev hapsine çıkarılması" maddesi olarak görülüyor. Al Jazaeera'nın haberine göre, Öcalan'ın ev hapsini geçireceği yer Adalet Bakanlığı’na bağlı İmralı Adası’nda bulunan Mete Tesisleri olarak düşünülüyor. 

Süreçte yeniden bir tıkanmanın olmaması durumunda, tarafların talepleri “müzakere süreci dönemi”nde tek tek hayata geçirilecek. 

 bugün itibariyle üzerinde anlaşma sağlanan önemli adımlar:

1. HDP heyetine Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık dahil olacak. (Bu Pazar İmralı ziyaretiyle başlıyor.)
2. Öcalan Kandil’e ‘mutlak eylemsizlik’ çağrısı yapacak. (Kandil çağrıyı değerlendirecek)

3. Öcalan’ın çalışmalarına yardımcı olacak beş mahkûmdan oluşan sekreterya oluşturulacak. (İmralı’daki mahkumlar yerine yeni mahkumlar gelecek. Araştırma yapacak, kayıt alacaklar. Öcalan’ın yardımcıları olarak çalışacaklar. Bu mahkumlar örgütün cezaevlerindeki önemli isimlerinden oluşacak.)


4. İzleme kurulacak. (16 kişilik akil insanlar ve dışarıdan üç isim olacak. Konunun 30 Kasım’daki HDP heyetinin görüşmesinde gündeme gelmesi beklenen isimlere Öcalan’ın onay vermesiyle birlikte kısa süre içinde kamuoyuna açıklanması bekleniyor.)

5. Ağır hasta mahkumlar serbest bırakılacak. (Hasta mahkumlar konusu birçok görüşmede gündeme geldi ama şu ana kadar herhangi bir gelişme yaşanmadı. HDP’nin 
İmralı heyetinin geçen hafta Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşmesinde konu yeniden gündemdeydi. Bakan Bozdağ, konuyla ilgili ‘düzenleme yapacağız’ dedi. Hasta mahkumlar konusu, Hükümetin Yol Haritasının üçüncü maddesinde yer alıyor.)

6. Öcalan ev hapsine alınacak. (Adalet Bakanlığı’na bağlı İmralı Adası’nda bulunan Mete Tesisleri düşünülüyor.)

7. Gazeteciler İmralı’ya giderek Öcalan ile görüşebilecek.

8. Öcalan, silahsızlanma çağrısı yapacak. (Çağrıyı Kandil değerlendirecek. Örgütün çağrıya uyduğunu açıklamasıyla, isteyen örgüt militanları Türkiye’ye gelerek siyasete katılacak. Geri dönenlerin, özellikle kadro partisi olarak kurulan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) bünyesinde siyaset yapması bekleniyor. Dönmek istemeyenler Türkiye sınırları dışına çekilecek. PKK'nın yöneticilerinin başka bir ülkeye gitmeyecekleri, Kandil'de kalmaya devam edecekleri belirtiliyor.)

9. Terörle Mücadele Kanunu’nda (TMK) değişiklik ile geri dönüş yasası Meclis'e sunularak çıkarılacak.

10. Türkiye’nin, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’ndaki bazı maddelere koyduğu çekinceleri kaldıracak. (Böylece yerel yönetimlerin yetkileri genişletilecek.)

11. Genel af.
Hükümet ise öncelikli olarak, Kürt tarafının dillendirdiği ve öncelikli olarak talep ettiği, İzleme Kurulu, İmralı’da Öcalan için sekreterya ve ağır hasta mahkumların serbest bırakılması konularını kısa süre içinde hayata geçirecek.

Kaynak El Cezire

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.