1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çözüm sürecinde bir sonraki adım
Çözüm sürecinde bir sonraki adım

Çözüm sürecinde bir sonraki adım

"Çözüm süreci"nde yeni aşamaya geçiliyor. Hükümetin onayladığı plana göre HDP ile yasal, Kandil’le silah bırakma aşamaları ele alınacak. Silah bırakma ise Kuzey Suriye'deki durum nedeniyle henüz net değil.

A+A-

"Çözüm süreci"nde PKK ve İmralı ile yürütülen görüşmelerin sonunda izlenecek yol haritası konusunda ana hatlar netleşmeye başladı. Tüm aşamaları Kamu Güvenliği Müsteşarlığı tarafından sürdürülecek sürecin sağlıklı yürümesi için iki ayrı yapı oluşturulacak. Hükümet tarafından da onaylanan plana göre HDP ile yasal, Kandil’le silah bırakma aşamaları ele alınacak. Silahsızlanma ise taşlar yerine oturduktan sonra konuşulacak.

HDP kulislerindeki bilgilere göre, yaklaşık 21 aydır devam eden çözüm sürecinde 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Öcalan’ın açıklayacağı yol haritası ile diyalog aşamasından müzakere aşamasına geçilecek. Bu kapsamda Ankara’da Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile HDP heyeti, İmralı’da ise Öcalan ile devlet heyeti arasında uzun süre devam eden görüşmelerde ikinci aşamaya geçiş öncesi yeni bir mekanizmanın oluşturulmasına yönelik kararlar alındı. İmralı, HDP ve devlet heyeti arasında varılan anlaşmanın detayları dün HDP heyeti tarafından Kandil’de KCK yönetimine aktarıldı.

Çekilme tamamlanacak

Çözüm sürecinin tıkanması nedeniyle geçen yıl başlayan ancak PKK tarafından durdurulan silahlı güçlerin geri çekilmesi konusunda güven verici adımlar atılmasına devam edilecek. Öncelikle Türkiye içindeki silahlı grupların silahsızlanmasına yönelik adımlar atılacak. Örgüt, silahlı güçlerini Irak Kürdistan bölgesine çekme konusunda güvence verdi. Öcalan’ın açıklaması ile birlikte silahlı güçler yarım kalan çekilmeyi tamamlayacak.

“Müzakere”, çözüm süreci açısından anahtar niteliği taşıyan sözcük. Zira hem HDP, hem Öcalan, hem de KCK, Öcalan ile sürdürülen “diyalog” müzakereye dönüşmedikçe sürecin ilerlemeyeceği görüşünü ilk günden bu yana dile getirdi. 2013 yılının sonbahar aylarında, “somut adım atılmadığı” gerekçesiyle geri çekilme sürecini duraklatan PKK, o günden bu yana en önemli vurguyu, devletin Öcalan ile kurduğu diyaloğun artık bir müzakere şeklini alması gerektiğine yaptı.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde hükümetin, süreci yasal garanti altına almak amacıyla çıkardığı çerçeve yasa, bu yolda atılan ilk adım oldu. Devamı, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın Eylül ayında açıklanacağını duyurduğu “yol haritası” ile gelecek. Yol haritasının içinde süreç takvime bağlanarak, daha somut olarak tarif edilecek.

Eylül’de yol haritasının açıklanması ile birlikte krizi yönetecek beceriyi ortaya koymak için her iki taraf akil insanları devreye sokacak.

Suriye’nin Rojava ve Irak Kürdistanı'nın Şengal bölgesinde IŞİD’le savaşan PKK, görüşmelerde tümden silahsızlanmaya karşı çıktı. Bölgede savaş ortamı devam ettikçe, sıcak çatışmalar sürdükçe örgütün silahsızlanmasının mümkün olamayacağı belirtildi. Bölgede taşların yerine oturması halinde silahsızlanmanın tekrar gündeme alınabileceği belirtildi.

Genel af yok ama...

Örgütün silahsızlandırılması konusu MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve devlet heyetinin İmralı’da Öcalan’la yaptığı görüşmede de gündeme geldiği öğrenildi. Öcalan’ın bu konuda, “Silahlı güçlerin Rojava ve Şengal’da olmaları gerekiyor. O bölgeler stratejik sınır hattıdır. Silahlı güçlerin bölgeye yerleşmesini ve faaliyetlerine devam etmesini ben istedim. Ortadoğu’da dengeler oturana kadar, bu faaliyetler devam edecek” dediği öğrenildi.

Görüşmelerde örgütün dağdan inmesini sağlayacak düzenlemeler kapsamında genel af da masaya yatırıldı. Örgütün genel affa karşı olması nedeniyle farklı bir çözüm yöntemi üzerinde duruldu. Bu konuda bir düzenleme yapılmasına yönelik bilgi alışverişi yapılsa da henüz net olarak bir çözüm üzerinde mutabakata varılamadı. Şekillenmesi beklenen yeni düzenlemeye göre, “Genel bir af” olmayacak, ancak örgüt üyelerinin özellikle de silahlı eyleme girmemiş olanların geri dönmesi halinde yargılanmayacaklarına dair teminat verilecek. Bu konuda yakın zamanda yasal bir çalışmanın başlayabileceğine işaret ediliyor.

İmralı’ya yakın zamanda bir devlet ve HDP heyetinin gitmesi bekleniyor. Diyalog aşamasından müzakere aşamasına geçilecek. Bu kapsamda Öcalan 1 Eylül’de “Tarihi” bir açıklama yapacak. Öcalan’ın Eylül’de vereceği mesaj çözüm sürecindeki yol haritasının genel hatlarını belirleyecek. Bu aynı zamanda Kandil’e de mesaj niteliğinde olacak.

 

“Önemli olan hükümetin tavrı”

Kandil’de KCK yöneticileri ile görüşmesinin ardından Türkiye’ye dönüşünde Al Jazeera’ye konuşan Baluken, “1 Eylül’de yeni bir manifesto yapılacak mı; bunu tam olarak bilmiyoruz ancak tahminler bu yönde” dedi.

“Aslında Abdullah Öcalan’ın son vermiş olduğu mesaj her şeyi içeriyor. Sayın Öcalan’ın 1 Eylül vesilesi ile bir mesaj göndermesi bekleniyor. Ama burada hükümetin yaklaşımı önemli. Bu aşamada hızla müzakere aşamasına geçilmesi, müzakere heyetlerinin genişleyerek görüşmeler yapılması, İmralı Adası'ndaki görüşmelerin kayıt altına alınması; Öcalan’ın müzakere koşullarının, çalışma koşullarının rahatlatılması gerekiyor. Bunun için tarih 1 Eylül mü? Bunu tam olarak bilmiyoruz. Beklenti o, olması gereken o. Biz resmi olarak hükümetin yaklaşımını bilemediğimiz için bu konuda net konuşamıyoruz.”

HDP’nin hükümetin yaklaşımı konusunda, Baluken’in sözünü ettiği net bilgiyi bu hafta içinde hükümet kanadıyla yapacağı görüşmeler sonucunda edinmesi bekleniyor.

Öcalan’ın yazacağı mektubun ise yine bu hafta içinde Adalet Bakanlığı’na ulaşması, mektubun hafta sonuna doğru HDP yetkililerine iletilmesi bekleniyor.

İki ayrı yapı

Milliyet’in edindiği bilgiye göre, sürecin ilerlemesi konusunda kapsamlı bir plan üzerinde mutabakata varıldı. Buna göre, alınan kararlar ve yapılması gereken çalışmalar şöyle belirlendi:

- Sürecin sağlıklı yürümesi için iki ayrı yapı oluşturulacak. İzleme Kurulu’nun yanı sıra içinde sivil toplum kuruluşları ile konusunda uzman kişilerin bulunduğu bağımsız komisyonlar oluşturulacak.
- Müzakere aşamasına evrilmesi beklenen süreci yürüten kurum ve kadrolar tümden değişecek. Daha önce MİT tarafından sürdürülen görüşmeleri yapma görevi Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’na devrediliyor. Bu yapılanma mutabakat metnine de girecek. Bu kapsamda Müsteşarlık içinde 7 kişilik sekretarya oluşacak. Sürecin bütün aşamaları ve görüşmeler sekrterya tarafından kayıt altına alınacak.
- Sürecin devamında çözüme giden yolun ana hatları İmralı’da Öcalan’la, yasal düzenlemeler HDP, silah bırakmaya yönelik aşamalar ise Kandil’le bire bir görüşülerek yürütülecek. Sürecin Avrupa ayağı ile HDP heyeti aracılığıyla sürdürülecek. Örgütün Avrupa örgütlenmesi ile Türkiye’ye dönmek isteyenler, yargı kararları, kırmızı bülten ve vatandaşlığa kabul edilme konuları görüşülecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.