1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Culani, El Kaide ile bağlarını kopardıklarını açıkladı
Culani, El Kaide ile bağlarını kopardıklarını açıkladı

Culani, El Kaide ile bağlarını kopardıklarını açıkladı

Nusret Cephesi lideri Culani, Batı'nın baskılarından kurtulmak ve diğer muhalif gruplarla daha da yakınlaşmak için El Kaide'den ayrıldıklarını ve isimlerini değiştirdiklerini duyurdu.

A+A-

Nusret Cephesi lideri Culani, Batı'nın baskılarından kurtulmak ve diğer muhalif gruplarla daha da yakınlaşmak için El Kaide'den ayrıldıklarını ve isimlerini değiştirdiklerini duyurdu.

Culani bundan sonra yeni isimlerinin "Şam Fethi Cephesi" olduğunu belirtti. Bu kararın alınmasının nedenlerini açıklayan Culani; Batı'nın baskılarından/bahanelerinden kurtulmak, diğer muhalif gruplarla daha da yakınlaşmak, Şam devrimini ve insanlarını korumak olarak sıraladı.

Culani, ayrılma kararlarını anlayışla karşılayan El Kaide'ye ve Zevahiri'ye de teşekkürlerini sundu.

Culani'nin "Batı'nın Şam Cihadı için oluşturduğu bahaneleri ortadan kaldırmak" gerekçesinin, Batı'nın Suriye üzerinde hiçbir zaman inandırıcılığı olmayan ikiyüzlü politikasına ne kadar etki edeceği ise şimdilik meçhul.

Nusret Cephesi lideri Culani'nin açıklamasının tam metni:

"Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Fethul Şam Cephesi’nin Kurulma İlanı

Bismillahirrahmanhirrahim

Hamd alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Salat ve Selamların en faziletlisi Allah’ın resulü Muhammed’e (sav), onun ehli beytine ve ashabına olsun. Şöyle ki:

Her yerdeki Müslüman kardeşlerime…. Suriye’nin şerefli halkına…

Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatihu

Teşekkürlerimizi kardeşlerimize, genelde el-Kaide’deki kardeşlerimize, özelde ise Dr. Eymen el Zevahiri ve yardımcısı Şeyh Ahmed Hasan Abu el Hayr’a iletiyoruz, Allah onları korusun.

Onlara, Şam Ehli’nin çıkarlarına, cihada ve onların devrimine öncelik verdikleri bu duruşlarından dolayı ve cihadın kazanımları hakkındaki isabetli değerlendirmelerinden dolayı teşekkürlerimi bildiriyorum.
Bu onurlu duruş, tarihin yıllıklarında nurdan harflerle işlenmiş olacaktır.

Bu mübarek liderlik toplumun ihtiyaçlarını ve üstün çıkarlarını herhangi bir muayyen grubun çıkarlarından her zaman üstün tutmuştur ve tutmalıdır da.

Onlar, Şeyh Usame bin Ladin’in (Allah ona rahmet etsin) sözlerini pratiğe döktüler. Hani o şöyle demişti : “Ümmetin maslahatı Müslüman devletin maslahatından, Müslüman devletin maslahatı herhangi bir cemaatin maslahatından, bir cemaatin maslahatı ise bir bireyin maslahatından önce gelir.”

Biz, Nusret Cephesi Genel Komutanlığı, mezkur mübarek liderliğin genel direktifleri ve prensipleri doğrultusunda, Şam ehline ve onların cihadına yardım etme vucubiyetimiz ile, halkın omuzlarındaki yükü sağlam inançlarımızı esnetmeden ve herhangi bir taviz vermeden, korumaya devam edeceğimiz Şam’daki cihadın devamının gerekliliği açısından hafifletmek uğruna, bu yüce amaca ulaştıracak ve hedeflerimize varmamıza yardımda bulunacak İslami olarak meşru olan tüm araçları vesile kılarak, Mücahid gruplarla kendi aramızdaki mesafeyi kapatma niyetimiz ile temeli Şura olacak olan ve Şam ehlinin kitlelerini birleştirecek, ülkelerini özgürleştirecek, imanlarına zafer ulaştıracak ve iman şehadetlerini yükseltecek, Şam ehlinin isteklerini yerine getirecek ve liderleri bir el-Kaide kolu olan Nusret Cephesi’ni vurma bahanesiyle acımasızca Müslüman Şam halkını vuran ve onları yerlerinden eden ABD ve Rusya olan uluslararası toplumun aldatmacalarını ortaya çıkartacak bir birleşik vücut meydana getirmeyi umuyoruz.

Dile getirilen bu sebepler doğrultusunda, Nusret Cephesi adı altında yapılan tüm operasyonların tamamen durdurulduğunu ilan ediyor ve “Cebhetul Fethul Şam” adı altında amel edecek yeni bir grubun teşkil edildiğini ilan ediyor ve bu yeni grubun herhangi bir dış yapı ile bir bağı olmadığını bildiriyoruz.

Yeni örgüt şu hedeflere varmayı amaçlamaktadır:

-Allah’ın dininin ikamesi ve tüm insanlar arasında adaletin tesis edilebilmesi için yasama olarak O’nun şeriatını getirmek.
-Mücahidlerin saflarını birleştirmek ve Şam topraklarını Tağut Beşar ve onun müttefiklerinden temizlemek için tüm gruplar arasında birliği tesis etmek için gayret göstermek. Allah Azze ve celle diyor ki “Ve Allah’ın ipine birlikte sımsıkı sarılın ve tefrikaya düşenlerden olmayın.”
-Şam Cihadını korumak, onun devamlılığını sağlamak ve tüm İslami araçları bunu için seferber etmek.
-Müslümanların hizmetinde olmak için gayret göstermek, günlük ihtiyaçlarını karşılama, zorluklarını mümkün olan her şekilde hafifletmeye çalışmak.
-Kitleler için güvenliği, istikrarı ve onurlu yaşamı tesis etmek.

Velhamduillahi Rabbul alemin

Kardeşiniz Ebu Muhammed el Culani"

Tercüme: Küresel Analiz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler