1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cum­hur­baş­ka­nı Baş­da­nış­ma­nı'ndan şok 'İncirlik' açıklaması
Cum­hur­baş­ka­nı Baş­da­nış­ma­nı'ndan şok 'İncirlik'  açıklaması

Cum­hur­baş­ka­nı Baş­da­nış­ma­nı'ndan şok 'İncirlik' açıklaması

Cum­hur­baş­ka­nı Re­cep Tay­yip Er­do­ğa­n'­ın Baş­da­nış­ma­nı Şe­ref Mal­koç, PYD-YPG'yi terör örgütü olarak görmeyen ABD uçaklarına İncirlik Hava Üssü'nün kapatılabileceğini söyledi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç, "İs­lam coğ­raf­ya­sı­nı ve Os­man­lı­'yı par­ça­la­ma­yı he­def­le­yen Bi­rin­ci Dün­ya Sa­va­şı­'nın aslın­da hâ­lâ de­vam ediyor. Sı­ra­da­ki aşa­ma­nın ise Kürt­le­r'i bö­lüp par­ça­la­mak" dedi.

Malkoç, “On­dan son­ra bel­ki Tür­ki­ye­'yi de bö­lüp par­çalamak is­te­ye­cek­ler­dir. Bu­nun içe­ri­sin­de Rus­ya var, İran var, ma­ale­sef dost ve müt­te­fik bil­di­ği­miz ül­ke­ler de va­r" diye konuştu.

İncirlik Üssü Amerikan uçaklarına kapanabilir

Mal­koç, PYD-YPG'­yi te­rör ör­gü­tü ola­rak gör­me­di­ği­ni açık­la­yan AB­D'­ye kar­şı alı­na­bi­le­cek ön­lem­ler kap­sa­mın­da İn­cir­lik Üs­sü­'nün Ame­ri­kan uçak­la­rı­na ka­pa­tıl­ma­sı­nın söz ko­nu­su ola­bi­le­ce­ği­ni söy­le­di. Baş­da­nış­man söz­le­ri­ni şöy­le sür­dür­dü: “Bi­ze dost ol­ma­sı ge­re­ken­ler düş­man­lık ya­pı­yor­sa onun ted­bi­ri alı­nır. Sa­de­ce Ame­ri­ka de­ğil, Tür­ki­ye aley­hi­ne fa­ali­yet gös­te­ren kim­se ge­re­ken ted­bir alı­nır. Bu­nu İn­cir­lik ile sı­nır­lı tut­ma­mak ge­re­kir. Tür­ki­ye­'nin im­kân­la­rı çok ge­niş. ABD Su­ri­ye­'de Tür­ki­ye aley­hi­ne Rus­ya ile bir­lik­te ha­re­ket edi­yor. Bu­nun iza­hı var mı? Yüz­le­ri ka­ra­ra­cak, kı­za­ra­cak­tır. Tür­ki­ye hak­lı­dır ve bu hak­lı­lı­ğı­nı dün­ya­da­ki her plat­form­da an­la­ta­cak­tı­r" şeklinde Amerika'yı şoke edecek ifadeler kullandı.

John Kirby yaptığı açıklamalarda YPG'ye yönelik olumlu açıklamalarını sürdürerek 'cesur Kürt savaşçılar' diye nitelemiş fakat Türkiye'nin haçlı koalisyonuna büyük katkı sağlayacağını bildiği için 'Türkiye IŞİD'e karşı müttefiğimiz, dostumuzdur' demişti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    İlgili Haberler