1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın: "Ölü sayısı 400 bini aşmıştır"
Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın: "Ölü sayısı 400 bini aşmıştır"

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın: "Ölü sayısı 400 bini aşmıştır"

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda Suriye'deki savaşa da değinerek: "IŞİD'i Suriye'deki savaş besliyor" dedi.

A+A-

Sözcü Kalın, Erdoğan'ın Yahudi liderleriyle bir araya geleceğini ve diyanet merkezinin açılacağını belirtti. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözcüsü Kalın'ın Yahudi liderlerini; 'Musevi cemaati' liderleri olarak nitelendirmesi dikkatlerden kaçmadı.

Kalın, konuşmalarında şu şekilde ifadelere yer verdi: 

"Öncelikle IŞİD'den kurtulmamız gerekiyor"


"Öncelikle bu DEAŞ belasından dünyanın kurtulması gerekiyor. Tabi DEAŞ'ı besleyen bir çok unsur var. Gerekçesi ne olursa olsun, her ne gerekçeyle bu terörün asla meşru gösterilmesi mümkün değildir. DEAŞ'ı besleyen en önemli unsurlardan birisinin Suriye'de devam eden savaş olduğunu da tekrar hatırlatmakta fayda var. Suriye'de yaklaşık 5 yıldır devam eden kanlı bir savaş aynı hainlikle masum insanları öldürmeye devam etmektedir, ölü sayısı 400 bini aşmıştır. Suriye savaşı devam ettikçe terör örgütlerinin kendine bir alan bulması maalesef devam edecektir. Suriye'de bir siyasi geçişin sağlanması çok büyük bir önem arz ediyor. Bizim başından beri yaklaşımımız, Suriye'nin toprak bütünlüğünün garanti altına alan bir geçiş sürecinin sağlanmasıdır. Oldu bittilere başvurmadan Suriye'nin bütünlüğünü sağlayacak bir formülün uygulanması gerekir.

Teröre karşı ortak tavır alınmalıdır. Biz bu konuda baştan beri ifade etmekteyiz; iyi terörist kötü terörist yoktur. Terör dünyanın her yerinde terördür. Biz nasıl DAEŞ terörünü kınıyorsak aynı şekilde PKK terörünün de aynı kararlılıkta kınanması, bunlara karşı somut adımların mutlaka atılması gerekir. İstihbarat paylaşımı noktasında ülkeler daha aktif olmalıdır. Brüksel ve Paris saldırılarını yapan kişiler sınır dışı ettiğimiz şüpheliler arasında yer alıyor. Türkiye bu konuda üzerine düşeni yapmaktadır. Ama tabi ki muhattaplarımızın hayata geçirmesi büyük önem arz ediyor. Müslüman karşıtı duyguların siyasete alet edilmesini gördük. Bu konularda da siyasi liderlerin, dini liderlerin büyük bir sorumluluk içerisinde hareket etmesi gerekiyor. Bu tür söylemler terör örgütlerini güçlendirir. "

"Musevi cemaati liderleriyle biraraya gelcek"

"Cumhurbaşkanımız yarın ABD'de Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılacak. Bu ziyaret çerçevesinde uluslararası nükleer güvenlik zirvesi bulunuyor. Üst düzey bir zirve. Bu zirve bağlamında yoğun bir programı olacak. Programlar el verdiği ölçüde yapacağız. Bu ziyaret çerçevesinde işadamları ile programları olacak. Türkiye yatırımlarını dinleyecek. 

Cumhurbaşkanımız, ABD'de yerleşik bulunan Türk toplumunun temsilcileri ile bir araya gelecek. Yine aynı şekilde Musevi cemaatinin liderleriyle de bir araya gelecek. 2 Nisan Cumartesi günü, diyanet merkezinin açılışını yapacağız. Burası hepimizin gurur kaynağı olarak inşaa edildi, bir külliye olarak faaliyet gösterecek."

İbrahim Kalın sorulara şu şekilde yanıt verdi:

Erdoğan ile Obama görüşecek mi?

"Cumhurbaşkanımızın ziyareti ikili ziyaret değil, çok uluslu çok katılımlı bir zirve ziyaretidir. Ama ikili görüşmeler üzerinde durulacak, Obama ile de böyle bir görüşme üzerinde çalışılıyor. ''Görüşmüyor, görüşmeyecek'' diye bir algı operasyonu yapılıyor, biz en son Obama ile en son Paris'te görüştük, telefonla görüşüldü. Bu tür spekülasyonları bir yana bırakıp, resmi açıklamaları ciddiye almakta fayda var. "

Reza Zarrab açıklaması

"İkinci soru ise; Amerika'da bir yargıçın verdiği karardır, yürüyen bir süreçtir. Şuanda bizim onunla ilgili farklı bir şey söylememiz uygun olmaz. Biz de hukuki süreci takip ediyoruz, bize intikal eden bir durum yok. "

İsrail'in vatandaşlarına yaptığı uyarı

"Bu tür durumlarda ülkeler vatandaşlarına uyarıda bulunur, bizde aynısını Brüksel'de yaptık. Ama bu tür durumlarda teröristleri sevindirecek davranışlardan kaçınmak gerekir. İsrail bağlamında söylemiyorum bunu. Elbette teröre karşı tedbir en ince ayrıntısına kadar alınmakta, biz de terörle mücadele ediyoruz. MİT ve İçişleri Bakanlığımızın çalışmalarıyla bir çok terörist, intihar saldırıcıları yakalandı. Bomba düzenekli araçlar yakalandı. Ama dediğim gibi teröristleri sevindirecek bir psikoloji içerisine girmemek gerekir."

Suriye'deki son durum

"Suriye'deki kriz bitmiş değil. Hala bu ateşkes anlaşması çerçevesinde bile çatışmalar yer yer devam ediyor. Sivillere karşı gerçekleştirilen saldırılar, insani yardımların engellenmesi ve insanları açlığa mahkum etmek gibi uygulamalar da bazı noktalarda devam ediyor. Suriye rejiminin engelleyici tavrını kınadığımızı bir kez daha ifade ediyoruz. En büyük arzumuz müzakerelerin sonuç vermesi."

Reza Zarrab'la ilgili bilgi talebi

"Bize intikal eden bir bilgi yok ama detayları Adalet Bakanlığı'na sorabilirsiniz. 

Böyle bir anlaşmaya varıldılar falan, bilmiyorum ama dediğim gibi yeni anayasa ve başkanlık konusunda zaten kamuoyunda yürüyen bir tartışma var. Cumhurbaşkanımız önerilerini zaten dile getiriliyor. Meclis'e sunulan idare fikrini de değerlendiririz, vatandaşlar olarak fikrimizi söyleriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın geleceği ile ilgili gibi bir vaaz edilmesi doğru değil."

Konsoloslar hakkında açıklaması

"Bu konu bildiğiniz gibi, diplomatik ilişkiler hakkında Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesinin 1. fıkrası ve 55. maddesinin 1. fıkrasında düzenlenmiştir. Diplomatik temsilcilikler, konsolosluklar faaliyetlerine bu ilkeler çerçevesinde, kısıtlama olmaksızın devam etmektedirler. Ama Türkiye'deki kanunlara riayet etmeleri ve içişlerine karışıyor gibi durmaktan kaçınmaları gerekir. Dolayısıyla, T.C devleti ve halkının hassasiyetlerine önem göstermeleri, yargıyı etkiliyor gibi görünmekten kaçınmaları esastır. Nitekim Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız da buna dikkat çektiler."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler