1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Darbe girişimine katılan asker ve kullanılan tank, uçak, helikopter sayısı açıklandı
Darbe girişimine katılan asker ve kullanılan tank, uçak, helikopter sayısı açıklandı

Darbe girişimine katılan asker ve kullanılan tank, uçak, helikopter sayısı açıklandı

TSK Genelkurmay Başkanlığı, paralel devlet yapılanmasının darbe girişimine katılan asker ve kullanıl tank, uçak ve helikopter sayısını açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetlerine ait 35 uçak, 37 helikopter, 74 tank ve 3 gemi kullanıldı.

A+A-

TSK Genelkurmay Başkanlığı, paralel devlet yapılanmasının darbe girişimine katılan asker ve kullanılan tank, uçak ve helikopter sayısını açıkladı. Açıklamada Türk Silahlı Kuvvetlerine ait 35 uçak, 37 helikopter, 74 tank ve 3 geminin kullanıldığı belirtildi.

darbe-goruntuleri-15-temmuz.jpg

Darbe girişimine katılan askeri personel sayısı: 8 bin 651

Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığından yapılan bilgilendirmeye göre, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine 8 bin 651 askeri personel katıldı. Bu sayı, TSK'nın personel mevcudunun yüzde 1,5'ine tekabül ediyor. 

darbe-goruntuleri-teslim-olan-darbeci-askerler.jpg

Açıklamada FETÖ'nün darbe girişiminde Türk Silahlı Kuvvetlerine ait 35 uçak, 37 helikopter, 74 tank ve 3 geminin kullanıldığı belirtildi.

darbe-goruntuleri-sivil-halk.jpg

TSK’nın açıklaması şu şekilde: 

‘TSK içerisinde yuvalanmış, büyük çoğunluğu asker elbisesi taşıyan illegal çete mensubu hain teröristler (FETÖ) tarafından, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen alçakça, kahpece gerçekleştirilen menfur darbe girişimine katılanlar ve kullandıkları devlet malı harp, silah, araç ve gereçleri belirlenmiştir. 

 

darbe-goruntuleri-asker-sivil.jpg

Yapılan incelemede; milletimize, değerlerimize, yüce Meclisimiz başta olmak tüm kurumlarımıza asker elbisesi taşıyan illegal çete mensubu hain teröristlerin (FETÖ) sayısının 8.651 olduğu (1676’sı erbaş/er, 1214’ü Askeri Öğrenci), bu sayının TSK personel mevcudunun % 1,5’ine tekabül ettiği, dolayısıyla TSK’nın kahır ekseriyetinin bu hain girişime şiddetle karşı çıktığı zaten sayılar üzerinden de görülmektedir.

darbe-goruntuleri-bogaz-darbeci-asker.jpg

 

Kullanılan harp silah araç ve malzemelerinin TSK toplam mevcuduna oranı,

Uçaklarda % 7 (35 uçak bunun 24’ü muharip uçak),

Helikopterlerde % 8 (37 Helikopter bunun 8’i taarruz helikopteri),

Tank ve zırhlı araçlarda % 2,7 (246 Zh. Araç bunun74’ü tank),

Gemilerde % 1, (3 gemi),

Hafif silahlarda % 0,7 (3992 adet hafif silah),

Mazisi şan ve şerefle dolu, gücünü yüce Türk milletinden alan TSK içerisine sızmış illegal çete mensubu hain teröristlerin (FETÖ),

 

darbe-goruntuleri-bogazici-koprusu.jpg

ülkemize yaşattığı bu zillet ve rezalete katılan/destekleyenlerin ve kullandıkları araçların oranı genel olarak ortalama % 1.5 seviyesinde kalmıştır.

 

darbe-goruntuleri-darbeci-asker.jpg

 

TSK bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemize ve milletimize yönelecek her türlü tehdidi bertaraf edecek güce ve kararlılığa sahiptir. Bundan kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın. “Devlet namusumuzdur.” düsturuyla yola çıkmış olan bu vatanın evlatları bu yolda gözünü kırpmadan canlarını seve seve feda edeceklerdir.”

 

darbe-goruntuleri-darbeci-askerler.jpg

 

15-16 Temmuz darbe gecesi yaşanan olayların görüntüleri:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler