1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "Darbeyi ABD'li bu komutan yönetti!"
"Darbeyi ABD'li bu komutan yönetti!"

"Darbeyi ABD'li bu komutan yönetti!"

İncirlik’teki hava üssünde darbe girşimini koordine ettiği belirtilen ABD’li general John F. Campbell hakkındaki iddialar Türk askeri yetkililerinin açıklamalarına dayandırılıyor.

A+A-

Türk siyaseti ve bölge için dönüm noktası niteliği taşıyan 15 Temmuz'un dış bağlantıları deşifre oluyor. Yeni Şafak'ın aktardığı bilgiler şimdilik iddia niteliğinde olsada çok ciddi bilgiler içeriyor. 

Kanlı darbe sürecinde aktif rol alan bir askeri kaynaktan dış bağlantılara dair çarpıcı bilgiler bir numaralı şüpheli ABD'nin kirli oyununa işaret ediyor.

Yeni Şafak'a konuşan kaynak, darbe sürecini hazırlayan ve yöneten ekibin başında ISAF Komutanı General John F. Campbell'ın bulunduğu ve darbeye destek amacıyla Nijerya'da bulunan UBA Bank şubesinden CIA aracılığı ile ciddi para akışı sağlandığı bilgisini verdi. Aynı kaynak ayrıca, darbeye kadar olan süreçte kullanılan haberleşme kanallarına dair de önemli bilgiler verdi.

Darbe başarılı olsaydı Türkiye'ye uçacaktı

Darbe girişimi öncesi 2 kez gizlice Türkiye'yi ziyaret eden General John F. Campbell'ın hem Erzurum'da hem de Adana'daki İncirlik Üssü'nde gizli görüşmeler gerçekleştirdiği belirtiliyor. Askeri kaynağa göre, ordu içerisinde görev yapan tüm subay kadrosunun eğilimleri konusunda hazırlık sürecini yöneten isim yine ABD'li General Campbell idi. Irak ve Afganistan işgallerinde de Haçlı ordusunda görev alan Campbell'in ABD ordusunda 1 Mayıs 2016'da aktif görev süresi sona ermişti. 

abd-li-general-john-f-campbell-darbe-girisimi-isaf-komutani-incirlik.jpg

2014 yılından buyana Afganistan'da konuşlu Uluslararası Destek Gücü'nün (ISAF) komutanlığını yürüten ve geçtiğimiz Mayıs ayında emekli olan Campbell'ın, darbenin başarılı olması halinde en kısa sürede yeniden Türkiye'ye gelme konusunda cuntacı isimlerle mutabık kaldığı belirtiliyor. İki ay önce emekli olan ISAF Komutanı General John F. Campbell'ın bulunduğu ve darbeye destek amacıyla Nijerya'da bulunan UBA Bank şubesinden CIA aracılığı ile ciddi para akışı sağlandığı bilgisini verdi. Aynı kaynak ayrıca, darbeye kadar olan süreçte kullanılan haberleşme kanallarına dair de önemli bilgiler verdi.

UBA Bank'tan gelen paralar darbeyi finanse mi etti?

15 Temmuz'a giden süreçte Nijerya merkezli United Bank of Africa (UBA), 6 aylık para trafiğinin üssü oldu. Nijerya'dan Türkiye'ye para transferi, CIA tarafından oluşturulan bir ekip tarafından yürütüldü. Cuntacıları darbeye ikna sürecinde yüklü miktarda transfer gerçekleşti. Türkiye'ye gönderilen para, ülke içinde 80 kişilik özel ekibe ait farklı banka hesaplarına havale edildi. CIA'in oluşturduğu özel ekip üyelerince çekilen para, varacağı son adrese, yani cuntacılara elden teslim edildi. Doğu ve Güneydoğu'da bazı tanınmış isimler bu faaliyette etkin görev alırken, iç ve batı Anadolu'da ise FETÖ mensupları tarafından kullanıldı.

İncirlik'te TSK'daki subaylar fişlenmiş

2015 yılının ikinci yarısından itibaren FETÖ lideri Fetullah Gülen'e bağlı subayların desteği ile İncirlik'te oluşturulan tetkik merkezinde, emrinde asker olan tüm birimlerin haritası çıkarıldı ve tek tek eğilimleri, kişilikleri, kökenleri konusunda 'istişareler' yapıldı. En küçük bir karakol komutanından başlanarak tüm birimler üzerinde çalışma yürütüldü. Karakol, birlik, bölük, alay, tugay, tümen, kolordu ve ordu içerisinde emrinde asker bulunduran ve asker üzerinde aktif etkisi olan komuta kademesinde görevli isimler yakın markaja alındı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
    İlgili Haberler