1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Davutoğlu çok sert çıkıştı: 'Herkes ayağını denk alsın, ateşkes bizi bağlamaz'
Davutoğlu çok sert çıkıştı: 'Herkes ayağını denk alsın, ateşkes bizi bağlamaz'

Davutoğlu çok sert çıkıştı: 'Herkes ayağını denk alsın, ateşkes bizi bağlamaz'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye’deki ateşkesin Suriye içinde geçerli olduğunu ifade ederek, “Türkiye’nin güvenliği söz konusu olduğunda hiç kimseden izin almaz, hiç kimseye sormaz, gereğini yaparız” dedi.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye'deki ateşkes konusu ve gelişmelerle ilgili soru üzerine her türlü ateşkesi destekleyeceklerini belirterek, "Suriye'de kardeşlerimizin canlarına kasteden bu ortamın durması ve belli bir huzurun sükunun sağlanması için gerçekleştirilecek her türlü ateşkesi destekleriz. "Türkiye'nin güvenliği söz konusu olduğunda hiç kimseden izin almaz, hiç kimseye sormaz, gereğini yaparız çünkü o andan itibaren mesele Suriye meselesi olmaktan çıkar, Türkiye meselesi haline gelir. Dolayısıyla YPG, PKK unsurları da, buradan açık bir şekilde ifade ediyorum, sakın "burada ateşkes oldu, nasılsa Türkiye bize bir şey yapmaz" diyerek Türkiye'deki terörü destekleyen tutumlarına devam etmesinler. Ateşkes Suriye için geçerli bir ateşkestir. Türkiye'nin alacağı güvenlik tedbirleri konusunda ise karar verecek yer sadece Ankara'dır." şeklinde tehditvari uyarılarda bulundu.

Davutoğlu konuşmalarına şu şekilde devam etti:

IŞİD ve Nusra ateşkesin dışında bırakılmalı

Bunlardan birisi şudur: Dokümanda sağlanan ateşkeste bir tarafta rejim, Rusya, İran; Hizbullah gibi taraflara herhangi bir muhalefetten gelecek saldırı durdurulmuş oluyor, tamam. Bu Özgür  Suriye Ordusunun, ılımlı muhalefetin üzerine bir sorumluluk ama onların muhalefete yönelik saldırıları konusunda ise DEAŞ ve Nusra dışında deniyor, bu da doğru, DEAŞ ve Nusra bunun dışında kalmalı. Ama zaten Rusya son 5 aydır sürdürdüğü bombardımanı ılımlı muhalefete karşı yapıyor, Nusra'ya karşı yapıyorum diyor. Yani Halep ve civarına  Azez'i bombalıyor, Bayırbucak'ı bombalıyor, Bayırbucak'ta tek bir DEAŞ yok, tek bir Nusra yok, herkes bilir ki orası Türkmen bölgesidir ama burayı bombalıyor, niye bombalıyorsun burası sivil halkın okullarını, hastanelerini niye bombalıyorsun denildiğinde de ben orada Nusra'yı bombalıyorum diyor. Yani DEAŞ, Nusra bahane, esas itibariyle sivillere saldırılıyor. Eğer bu uygulama devam ederse ve Rusya sorumsuzca böyle bir argümanla hava harekatına devam ederse ateşkesin bir anlamı kalmaz.

Ateşkes 2-3 hafta ertelendi

Yine aynı şekilde ateşkesin test edileceği ikinci bir husus, bildiğiniz gibi geçen normalde Ocak ayında yapılması gereken ateşkes 2-3 hafta ertelendi ve bu arada Türkiye ile Öncüpınar'la Halep arasındaki koridor kapatıldı. Hem YPG, hem de oradaki terörist bazı milisler, Rusya destekli, rejim destekli aşırı bazı milisler tarafından. Şimdi bu koridor açılacak. Yani anlaşma diyor ki ateşkes, insani yardım koridorları açık olacak. Biz  Türkiye'den kardeş Halep'e yardım göndermek istediğimizde bu koridor acaba açılacak mı? Bu önemli bir husus. Dolayısıyla ateşkesi, her ne surette olursa olsun bir ateşkese ulaştık diye tabiri caizse kutsamak ve mesele çözülmüş gibi görmek doğru değil.

Her halükarda ateşkesi destekleriz

Bu anlamda ateşkesin nasıl uygulanacağı tarafımızdan izlenecek ama her halükarda biz ateşkesi destekleriz. YPG konusunda gelince, bunu da yine uluslararası hukuk bağlamında da, bu ateşkesin çerçevesi bağlamında da değerlendiririz. Bizim için YPG, aynen DEAŞ ve Nusra gibi terör örgütüdür. Ateşkeste YPG'ye böyle bir terör atfı yok. Bunun olması gerekirdi, olmadı. Ama şu bilinsin ki, bu ateşkes Suriye için geçerli bir ateşkestir.

Hiç kimseden izin almaz, gereğini yaparız

Yani Suriye'nin kendi içinde çatışan taraflar için. Türkiye'ye herhangi bir taraf Türkiye'yi tehdit ettiğinde, Türkiye'nin güvenliği söz konusu olduğunda bu ateşkes bizim için bağlayıcı değildir. Çünkü bu mesele bir  Türkiye  Suriye meselesi değildir. Bu mesele ateşkesin söz konusu olan şey orada çatışan taraflarla ilgilidir. Türkiye'nin güvenliği söz konusu olduğunda hiç kimseden izin almaz, hiç kimseye sormaz, gereğini yaparız. Çünkü o andan itibaren mesel  Suriye meselesi olmaktan çıkar, Türkiye meselesi haline gelir. Dolaysıyla YPG, PKK unsurlarını da buradan açık bir şekilde ifade ediyorum, sakın ha burada ateşkes oldu, nasıl olsa  Türkiye bize bir şey yapmaz diyerek Türkiye'deki terörü destekleyen tutumlarına devam etmesinler.

Herkes ayağını denk alsın, karar verecek yer Ankara'dır

Ateşkes Suriye için geçerli bir ateşkestir, Türkiye'nin alacağı güvenlik tedbirleri konusunda ise, karar verecek yer sadece Ankara'dır. Herkes ayağını denk alsın, kimse bunun üzerinden hem YPG, hem de arkasındaki ülkeler nasıl olsa ateşkes var biz  Türkiye'yi rahatsız etmeye devam edebiliriz, sınırdan Türkiye'ye silah sokabiliriz, Cizre, Nusaybin gibi sınıra mücavir yerlerde problemler çıkarabiliriz gibi bir anlayışa kalkan olursa da bu konuda tutumumuz açık ve nettir. DEAŞ'a karşı zaten oradan gelecek tehditle ilgili bir sınır yok Türkiye'ye, ateşkes böyle bir sınırlama getirmiyor. Türkiye DEAŞ'a karşı da her türlü tedbiri alır, YPG'ye de tedbiri alır, haddini bilmez ve bir takım saldırıları Türkiye'ye yöneltirse rejime karşı da gerekli tedbiri alır" şeklinde çok sert açıklamalarda bulundu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler