1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Davutoğlu, eylem planını açıkladı
Davutoğlu, eylem planını açıkladı

Davutoğlu, eylem planını açıkladı

Başbakan Davutoğlu, Mardin'de master planını açıkladı. “Herkesi muhatap alacağız, ancak elinde silah olan hiç kimseyi muhatap almayacağız” diyen Davutoğlu, eylem planının 10 temele dayalı olarak hazırlandığını açıkladı.

A+A-

Bakanlar Kurulu olarak tam bir sosyal seferberlik ilan ediyoruz. Bütün yaralar sarılacak. Allah'ın izniyle bu milletin, ola ki yerinden göç etmek durumunda kalmış her bir ferdinin yarasını sarar, gözyaşlarını dindirir, bağrımıza basar, geleceğe onları en iyi şekilde hazırlarız." diyen Davutoğlu 10 maddeyi açıkladı...


* Eylem planımızın birinci unsuru psikolojik unsur. Millet ve devlet arasındaki farkları tamamen ortadan kaldıracağız...

* Planın ikinci önemli ayağı kamu düzenini inşa etmek. Kamu düzenini kim tehdit ederse etsin mutlak suretle durdurulacak ve engellenecek. İki, kamu düzeni inşa edilecek. Kamu düzenini kim tehdit ederse ister DEAŞ, ister PKK, ister DHKP-C terör örgütü gibi Vatandaşları istismar isteyenler durdurulacak, engellenecektir. Terörist ile halk ayrılacak. 90'lı, 80'li yıllara dönülmesine izin vermeyiz.

* Planın üçüncü ayağı kapsamlı bir demokratik reform süreci... Yeni anayasa, kapsamlı reformlar...

* Terör saldırıları ve operasyonlar sırasında sosyal yaralar oluştuğunu biliyoruz. Tam bir sosyal seferberlik ilan edilecek. Bütün yaralar sarılacak. Biz ki 2.5 milyon Suriyelinin yaralırını sarmış, bu milletin her bir ferdinin yaralarını sarar, bağrımıza basar, geleceğe en iyi şekilde onları hazırlarız. Her bir aileye gerekirse bu anlamda tek tek destek kullandıracağız. Sur'lu, Cizreli, Silopili kardeşlerimize kira yardımı yapılıyor, her ay yapılacak. Onlar huzurla uyumadan bize Ankara'da huzur haramdır. Her türlü ihtiyaçları karşılanacak.

11 bin 500 öğrenciyi ara dönemde eğitime aldık. Yakılıp yıkılıp okullarımızı, hastanelerimiz, sağlık tesislerimiz en iyi şekilde tekrar yapacağız. Yaralı diye iddia edilen evlerden hala hiç kimse bize teslim edilmedi. Ama şunu biliyoruz Cizre Devlet Hastanesi'ne birkaç gün içinde 20 roket atıldı. Bütün bunlara karşı sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte çok ciddi seferberlik ilan ediyoruz. Kaymakamlara, valilerimize de söyledik. Tek bir vatandaşımız aç kalırsa hesabını sorarız. 

Terörden etkilenen öğrencilere kredi yurtlar kurumlarında ücretsiz barınma imkanı verilecek. Gençlik kampları kurulacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı Türkiye'nin her yerinde kardeşlik kampları kurulacak. 

* 13 yıl içinde ayağa kaldırdığımız bölge ekonomisini yeniden ayağa kaldıracağız. Bütün vatandaşlarımızın kayıplarını telafi edeceğiz. Yangın çıkardılar biz yangın yerinde bir gülistan inşa edeceğiz. İşadamlarımızla gece sabah 3'e kadar toplantıda ihtiyaçlarını tek tek duydum. Buradan da ilan ediyorum. Bana iletilen her talep mutlaka yerine getirilecek. Prim borçları hiçbir gecikme zammı olmadan ertelenecek. Esnafın, çiftçinin herhangi bir ödemis varsa ertelenecek. Faizsiz krediler sağlanacak. İstihdam artışını artıracak yepyeni bir hamle başlatıyoruz. 

* Şehirlerin ihyası. Ben kentsel dönüşüm tabirini kullanmıyorum. Yeni yasa çerçevesinde tarihi dokuyu koruyan şehir ihya çabaları içinde olacağız. Sur'u tarihi özellikleriyle öylesine yeniden inşa edeceğiz ki bütün insanlık gelip ilham alacak. Bu anlamda çukurlarla mayınlarla bozulmuş hatlar elden geçirilecek.

* Etkin bir iletişim stratejisi uygulayacağız. Algı operasyonlarına karşı her yerde bir iletişim birimi oluşturulacak. Olan biteni tüm dünyaya en etin şekilde bildireceğiz.

* Yeni yasa ve idari düzenlemeler olacak. Yerel yönetimlerin yetkileri genişletilecek. Ancak istismar edilmesine izin verilmeyecek. Yapılan her harcama en etkin bir şekilde denetlenecek. Terörü teşvik eden ve destekleyenlere asla taviz verilmeyecek. Her türlü idari tedbir alacağız Türkiye'yi silahtan arındıracağız.

* Milli birlik ve kardeşlik anlamında yeni bir dönem başlatacağız. Artık muhatap milletin ta kendisidir. Tüm illerde ve ilçelerde herkesin saygı duyduğu kişilerden oluşan teşkilatlar kurulacak. Siz kendi aranızda örgütlenin biz sizinle irtibat kuracağız dedik. Herkesi muhatap alacağız, ama eline silah alanları muhatap almayacağız. Buradan Irak'a dönük sesleniyorum, Kerkük'teki Kürde, Musul'daki Arap'a, Şii'ye, siz bizim kardeşimizsiniz. Haseke'deki Kürt kardeşime, Halep'teki Arap kardeşime, Bayırbucak'taki Türk kardeşime, biz sizi kardeş bildik kardeş bileceğiz.

* Balkanlar'dan Ortadoğu'ya birleştirici kardeşlik ruhu geliştireceğiz. Doğu'dan Batı'ya kucaklaşacağız. Kim bizim kardeşliğimize kast eder, mazlumları yalnız bırakmak isterse karşılarında dimdik duracağız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler