1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Davutoğlu: "Suriye toprakları Rusya'nın emperyal planının parçası değildir"
Davutoğlu: "Suriye toprakları Rusya'nın emperyal planının parçası değildir"

Davutoğlu: "Suriye toprakları Rusya'nın emperyal planının parçası değildir"

Davutoğlu, Ak Parti Grup toplantısında yaptığı konuşmalarda, PKK olaylarına, İsrail meselesine, Rusya'nın sivilleri katletmesine, Demirtaş'ın Rusya ile ilişkilerine değindi.

A+A-

Başbakan Davutoğlu AK Parti Grup toplantısında konuştu. Davutoğlu gündeme dair birçok konuya değindiği konuşmasında, Rusya'nın tavrı, Türkiye - İsrail ilişkileri ve sokağa çıkma yasağı ilan edilen ilçelerdeki mağdurların durumu üzerine detaylı değerlendirmelerde bulundu

"Türkiye ile kimin derdi varsa onlarla işbirliği yapıyorlar"


"Bunlar, milletle beraber hareket etmektense, Türkiye ile kimin derdi varsa onlarla birlikte işbirliği yapmayı kendilerine ahlak edinmişler. HDP'liler neden 1 sene, 2 sene önce gitmediler. Neden hava sahamızı işgal ettikleri gerekçesiyle düşürülen ülkeyle, kriz yaşadığımız ülkeyle şimdi görüşmeye gitmeye başladılar. Seçmenden aldığı oya ihanet eden bir yapı duruyor karşımızda. Bunlar Türkiye ile kimin derdi varsa onlarla işbirliği yapmayı kendilerine ahlak edinmişler. Bunların derdi Türkiye'nin birliğiyle bütünlüğüyle... Türkiye için rezil bir yalanı atan CHP'li vekil için partisinden hiçbir adım yok. Türkiye ile kimin derdi varsa bunlar onlarla birlikte. Kimin Türkiye ile problemi varsa onunla dostlar. Biz ise sadece milletle beraber yürüdük, yürüyoruz.

"Halkımız terörün baskısına boyun eğmiyor, dirayetli duruşundan taviz vermiyor. Ben buradan bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hiçbir vatandaşımız PKK'nın tuzağına düşmedi. Terör örgütü ve destekçileri çaresizliklerini yalanlarla kapatmaya çalışıyor. Herkesin hayat hakkını korumak devletin ve hükümetimizin asli vazifesidir. Vatandaş ile teröristi birbirinden net olarak ayıran bir dikkat ile hareket ediyoruz."

PKK olaylarından etkilenenlere destek paketi

"Bölgedeki Güneydoğu için hazırladığımız destek paketini devreye sokuyoruz. Esnaf kardeşlerimizin kayıpları ve mağduriyetleri giderilecek. Terör Mağdurlarına Destek Paketi'yle esnafın vergi ve prim borçlarının ödeme gününü Mayıs ayına kadar uzattık. Esnafımız 3 aylık beyannamelerini Ağustos'a kadar ödeyebilecek."

"Suriye toprakları Rusya'nın emperyal planının parçası değildir"

"Rusya'nın nın son zamanlarda yaptığı 7198 sortinin birçoğu ılımlı muhalifleri hedef almıştır. DAEŞ'e karşı uluslararası komisyonların içinde yer aldığımız gibi Suriye halkını bombalayanların da karşısında yer alacağız. Suriye toprakları Rusya'nın emperyal planının parçası değildir, olmayacak. DAEŞ ile mücadele eden muhalifler hedef alınıyor. Rusya'nın alana girmesiyle sivil ölümleri arttı ve mülteci akınlarında ciddi artışlar yaşandı. Rusya sivilleri hedef almaktan bir an önce vazgeçmelidir. Biz de bu haklı mücadelelerinde Suriye halkının yanında yer almaya devam edeceğiz."

İsrail açıklaması

"İsrail ile ilişkilerimizin kesilmesi Mavi Marmara olayından sonra başlamıştır. İsrail Gazze'ye yardım götüren gemilerimizi hedef alarak insanlarımızı şehit etmiştir. Biz İsrail ile ilişkilerimizi düzeltmek için şartlar ortaya koyduk; Gazze şehitlerinin ailelerinden özür dileyecek ve tazminat ödeyecek, Filistin üzerindeki ablukasını kaldıracaktır."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler