1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Davutoğlu'na, 'PKK'ye silah yardımı yap' ricası
Davutoğlu'na, 'PKK'ye silah yardımı yap' ricası

Davutoğlu'na, 'PKK'ye silah yardımı yap' ricası

HDP lideri Demirtaş, Başbakan Davutoğlu'nun "Kobani’nin IŞİD’in eline geçmesini kesinlikle istemiyoruz” dediğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Akdoğan da "Karşılıklı açıklamalarla makas açılıyordu. Bunun daralması için görüşme yapılması önemliydi" dedi.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın görüşmesi gerçekleşen görüşme bir saat 45 dakika sürdü. Demirtaş, görüşmeden hem Kobani hem de çözüm süreci konusunda olumlu mesajlarla ayrıldığını söyledi. Daha sonra gazetecilere Davutoğlu'yla yaptığı görüşmeyi anlatırken de Kobani konusundaki olumlu izleniminin ayrıntılarını anlattı.

“Biz PYD ile temas kurmalarını hep arzu ediyoruz. Bir tehdit oluşturmadığını söyledik. Silah yardımı için koridor açılması konusunu PYD ile görüşmeleri gerektiğini söyledik. Bunu onlar da değerlendireceklerini ifade ettiler. Biz PYD ile temasa kapalı değiller, bunu anladık.”

Türkiye, PKK/YPG militanlarına silah yardımı yapacak

Demirtaş partisinin Türkiye’nin PYD’ye silah yardımı yapması yönündeki önerisini de bir kez daha dile getirdi. “PYD’nin Çin’den, Rusya’dan silah desteği alacağına, Türkiye’den alması daha mantıklı değil mi?” diye sordu. "Türkiye bu konuda bir adım atarsa bir taşla birkaç kuş birden vurmuş olur" dedi. 

"Kobani'nin İslam Devleti'nin eline geçmesini kesinlikle istemiyoruz"

Demirtaş Başbakan’ın kendisine, “Kürtler arasındaki Türkiye Kobani’nin IŞİD’in eline geçmesini istiyor tartışmasını hayretle izliyorum dediğini söyledi. Davutoğlu’nun kendisine, “Kobani’nin IŞİD’in eline geçmesini kesinlikle istemiyoruz” dediğini aktardı. Türkiye’nin İslam Devleti’ne ne askeri ne lojistik hiçbir şekilde destek vermediğini bir kez daha dile getirdiğini de belirtti. Kendilerinin ise bu durumda İslam Devleti’ne karşı hükümetin daha net bir tavır almasını beklediklerini ifade etti.

"Pratik adım atılmalı"

Demirtaş görüşmede, İMÇ TV’de İslam Devleti askerlerinin Suriye’de çekilmiş görüntülerinin, geçiş görüntüleri olarak yayınlandığını gündeme getirdiğini de belirtti. Başbakan‘ın ise, “Bu asla doğru değil. Kimse bunu ispatlayamaz” yanıtını verdiğini söyledi. Demirtaş görüşmede Türkiye’nin tavrının daha net anlaşılması için hükümetin bir an önce pratik adımlar atmasını istedi. 

“Kandil Türkiye’ye güvenmiyor”

Demirtaş Kandil’den gelen, "Çözüm süreci anlamını yitirdi” açıklamalarını da değerlendirdi. Kandil’deki algının “Türkiye IŞİD’e destek oluyor” yönünde şekillendiğini, eğer hükümetin açıklamaları doğruysa bu algının değişmesi gerektiğini belirtti. Demirtaş’a göre açıklamaların nedeni Kandil’in Türkiye’ye duyduğu güvensizlik.

Demirtaş, Davutoğlu'nun Suruç'taki protestolara müdahale edildiğinden haberi olmadığını söylediğini anlattı; "Araştıracağım" dediğini söyledi.  

"Sürece zarar verecek girişimlerden kaçınılmalı" 

Başbakanlık kaynakları ise her şeyden önce görüşmenin Başbakanlık'ta yapılıyor olmasının sembolik bir anlamı olduğuna dikkat çekti. Kaynaklar, Davutoğlu'nun  Demirtaş ile yaptığı görüşmeyi genel olarak olumlu bir görüşme olarak değerlendirdi. Görüşmede en önemli konu çözüm süreci oldu. Süreç bir yandan çok olumlu giderken, bazı açıklamaların olumsuz bir algı oluşturduğu ve bunun doğru olmadığı üzerinde durularak, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gerektiği vurgulandı. Çözüm süreci olumlu bir yolda ilerlerken sürece zarar verecek girişim ve eylemlerden kaçınılması gerektiği üzerinde duruldu.

Akdoğan: Makasın daralması için görüşme önemli 

Görüşmeye katılan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da Meclis'teki resepsiyonda yaptığı açıklamada, "Çok olumlu verimli bir görüşmeydi, insanların birbirini doğru anlaması açısından önemli. Çünkü bazen süreç devam ederken, karşılıklı yapılan açıklamalarla makas açılıyordu. Bunun daralması için bu tür görüşmelerin yapılması önemli. Çözüm süreci şu an kendi yolunda başarılı bir şekilde devam ediyor. Hükümet kurulduktan sonra kurulun ilk kurul çözüm süreci olmuştur" dedi. 

Akdoğan, İslam Devleti ile YPG/PKK güçlerinin çatışmaya devam ettiği Türkiye sınırındaki Kürt ilçesi Kobani için, "Kobani çözüm sürecinin bir parçası değil" dedi. Demirtaş'ın "Başbakan'a PYD ile görüşmeniz daha doğru dedik, değerlendireceğiz yanıtını verdi" ifadeleri sorulduğunda Akdoğan, PYD'nin Suriye'deki pozisyonunu yeniden gözden geçirmesi gerekiyor" dedi, PYD'nin Suriye'de rejime karşı bir tutum almadığını hatırlattı. "PYD'yle görüşme konusunda daha önceki şartlarımızı gözden geçirmek gibi bir durum yok" dedi. 

Akdoğan, çözüm süreci konusunda da "İllâ takvimde kamuoyunu açıklanacak diye bir şey yok. Bu adımlar aşama aşama atılacak" ifadesini kulandı. 

Görüşme talebi Demirtaş'tan 

Başbakanlık'taki görüşme HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın talebiyle gerçekleşti. Kobani ve çözüm süreci başlıklarının ele alındığı görüşmeden Demirtaş memnun ayrıldı. 

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş görüşme sonrası ilk açıklamalarında "Olumlu ve yapıcı bir görüşme oldu" dedi. Demirtaş Kobani'de yaşananların sadece Kürtlerin meselesi olmadığını söyledi. Davutoğlu ile görüşmede İslam Devleti tehdidine karşı yapılacakların ele alındığını belirtti: 

"Hükümet İslam Devleti'ni bir terör örgütü olarak tanımlamıştı. Onun bölgeden bertaraf edilmesi için Türkiye'nin yapması gerekenler, muhalefet olarak bizim yapmamız gerekenler görüşmede ele alındı. Sayın Başbakan'ın yaklaşımları olumludur. Umut ediyorum ki şu günlerde oluşan negatif hava yerini bir an önce pozitif bir havaya bırakır, çünkü ortak bir barışı, eşitliği, adaleti gerçekleşktirmek istiyoruz. Bölge halklarına, bölge ülkelerine de barış sürecinin yaratacağı sinerjinin sirayet etmesini istiyoruz." 

'Acil karar alınmalı'

Demirtaş Kobani sınırlarının açılması için acil karar alınmasını istedi: 

"Çok sayıda sivil Mürşitpınar'dan geçiş yaptı. Kısa sürede Türkiye'nin sınırlarının sivil insanlara açılması önemlidir, olumludur. Bir acil karar vererek Kobani'nin sınırlarının açılmasının önemli olduğunu belirttik. Doğru bir siyaseti sahada gerçekleştirmek için daha fazla diyalog içinde olmak gerektiğini ifade ettik."

Demirtaş, hükümetin Çözüm Süreci Kurulu oluşturmasını olumlu bir adım olarak niteledi. "Bu perspektif, pratik adımların yakın zamanda hayata geçirilmesi, kalıcı barışın gerçekleşmesi açısından çok önemlidir" dedi. Demirtaş, HDP olarak çözüm süreci için parlamento içinde ve dışında gayret göstereceklerini söyledi. 

'Başbakanlık'ta görüşmek önemliydi'

Bir gün önce Suruç’ta Türkiye’nin Kobani’ye silah yardımı yapılmasına izin verilmesini talep eden Demirtaş'ın görüşmede bu talebi Başbakan’a aktarması bekleniyordu. 

Demirtaş açıklamalarını 'Başbakanlık'ta bu konuları açık yüreklilikle görüşmüş olmak önemliydi' diyerek bitirdi. 

Görüşme, daha önce kapatılan DTP ve BDP ile AK Parti hükümetleri arasında gerçekleşen temaslardan, şekil olarak daha farklı bir bağlamda yapıldı. DTP döneminde, Genel Başkan Ahmet Türk ile Başbakan Tayyip Erdoğan arasında Kürt sorununu konu alan görüşmeler Başbakanlık binasında yapılmamış, Erdoğan AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla randevuyu Meclis’teki makamında vermişti.

Demirtaş döneminde ise Erdoğan ile tek temas Türk uçakları Suriye tarafından düşürüldüğünde tüm muhalefet partileri ile görüşmeler kapsamında gerçekleşmişti. HDP Eşbaşkanı Demirtaş ile Başbakan Davutoğlu arasındaki görüşme bu doğrultuda da bir ilk oldu. 

Türkiye'nin şartları

Türkiye - Suriye sınırındaki Kobani'de süren İslam Devleti ile PKK'nın Suriye kolu PYD arasındaki çatışmalar görüşmenin ana gündem maddelerinden biriydi. Kobani’ye yardım ulaştırılması için Türkiye dışında başka bir güzergah yok. Yani PYD, daha önce özerklik ilan ettiği Kobani’de kalanların insani ihtiyaçlarının karşılanması için dâhi Türkiye’nin vereceği izne ihtiyaç duyuyor. 

Çözüm sürecinin başında PYD'yi uyaran Türkiye teması kesmedi. Ankara, Suriye'deki iç savaşın başladığı günden bu yana PYD ile doğrudan devam eden görüşmelerde şu üç şartı her zaman masada tuttu: 

  • Esed rejimiyle işbirliğine son verip muhaliflere katılacak
  • Suriye'nin kuzeyinde özerklik ilanı gibi tek taraflı davranışlardan kaçınılması
  • Türkiye-Suriye sınırında sınır güvenliğini tehdit edecek adımlar atmaması

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    İlgili Haberler