1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Davutoğlu'ndan Putin'e: "Ciddiye almak hakaret olur"
Davutoğlu'ndan Putin'e: "Ciddiye almak hakaret olur"

Davutoğlu'ndan Putin'e: "Ciddiye almak hakaret olur"

Putin'in açıklamalara karşılık Davutoğlu Brüksel'de yaptığı açıklamalarda Putin hakkında çok ilginç açıklamalarda bulundu.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Brüksel’de yapılan mini AB zirvesi dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, Türkiye’ye yönelik tehdit içeren sözler sarf eden Rusya Lideri Vladimir Putin’in konuşması hakkında açıklamalar yaptı. Rusya Lideri Putin’in Türkiye’ye ilişki açıklamalarıyla ilgili “Bu açıklamaları ciddiye almak hakaret olur” dedi ve “Sovyetik zihniyet” olarak nitelendirdiği bu tutumunu “KGB günleri geride kaldı” olarak tanımladı.

“Çok çocukça bir tavır”

Putin'in, Türkiye hakkındaki iddialarının 1 ay önce neden sarf edilmediğini sorgulayan Davutoğlu şunları söyledi:

“Bir ay önce bu günlerde Putin böyle bir açıklama yapar mıydı? Birden bire Türkiye’nin Müslüman bir ülke olduğunu, bir İslamlaşma içerisinde, ABD ile yakın ilişkiler içerisinde olduğunu hatırladı. Bir konuşmayı ciddiye almak için o konuşmanın konjonktürel şartlar dışında gerçekleşmesi lazım. Putin’in bu konuda söylediği hiçbir şeyi ciddiye almıyorum. Bir ay önce geçersiz olan şeyler şimdi söyleniyorsa, hele hele çok çocukça bir tavırla, bunu önceden darbeciler yapardı, şimdi bunu Putin yapıyor. Şimdi Putin keşfetti, Türkiye içinde güya muhalefet oluşturacak.”

“Putin geride kaldı herhalde”

Davutoğlu, Putin’in son sözleri ve eylemleriyle eski mesleği olan KGB ajanlığını atlatamadığını ve Sovyetleri Birliği zihniyetinden kurtulamadığını gösterdiğini belirtti ve şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın ailesi ile ilgili iddiaları gündeme getirdiğinde, ‘Bu bir Sovyetik propaganda’ şeklinde konuştum. Şimdi Putin’in şahsında Rusya adına konuşan bir Sovyetik zihniyet görüyorum. Yani KGB günlerinde kaldı herhalde Putin. Ama KGB geride kaldı, o Sovyetik propaganda dönemi geride kaldı. Yaptığı her açıklamayla dünyada tebessüm uyandırıyor. Alaycı, müstehzi bir tebessüm. Bizim için ciddiye alınacak, çağdaş günün ruhuna uyan açıklamalar değil. Ben sadece tebessüm ediyorum. Ama bu açıklamaları ciddiye almak hakaret olur."

“Biden Irak’ta asker çekin demedi”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Türkiye’ye  “Irak’taki askerlerinizi çekin” dediği iddiası ile ilgili olarak ise şu cümleleri sarf etti:

"Biden’in böyle bir açıklaması gelmedi bana. Biden ile iki görüşme yaptım hiçbirinde bana askerleri çekmemiz gerektiğini söylemedi. Ama ‘Irak hükümeti ile uzlaşarak bunu yürütürseniz iyi olur’ dedi. Hepimiz bunu istiyoruz. Ama şu gerçeği kabul etmek durumundayız. Türkiye’nin sınır güvenliği sınır ötesinden başlıyor. Muhatabımız devletler Irak ve Suriye sınırlarını kontrol edemiyor… ‘Irak’tan izin alsaydınız’ diye bir argümanın karşılığı yok. Çünkü o askerin güvenliği için de bunun mahremiyet içinde yürütülmesi lazım. Irak’la prensipte anlaşmış olduğumuz için bunun bir sorun teşkil etmeyeceğini düşündüm."

“Çekilmek yok”

Davutoğlu, Güneydoğu Anadolu’da PKK’ye yönelik yürütülen operasyonların kararlı bir şekilde devam edeceğini de belirtti:

“Bütün terör unsurlarından temizlenmek üzere yapılan operasyonun uzun süre olmaması, sivil halkın etkilenmemesi için gayret gösteriyoruz. Ama bütün Cizre’de, Silopi’de bu operasyonlar bir sonuç alınana kadar sürecek. Eskiden olduğu gibi bu hendek ve barikatlar temizlendikten sonra geri çekilme yok. Orada kalınacak. Gerekiyorsa her sokakata güvenlik sağlanacak ve bunların terör yöntemleriyle Türkiye’nin teslim alınamayacağı onlara gösterilecek… Terör sebebiyle evini barkını terk edenler için hayatlarını idame edebilmeleri amacıyla her türlü çalışma gerçekleştirilecek. Ekonomik hayatın durması sebebiyle etkilenen esnafa ve Türkiye’ye sadık o vatandaşlarımıza gerekli destekler verilecek.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler