1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Davutoğlu'ndan TAK açıklaması
Davutoğlu'ndan TAK açıklaması

Davutoğlu'ndan TAK açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'da askeri servis araçlarının geçişi sırasında yaşanan ve 27’si TSK mensubu 28 kişinin hayatını kaybetmesine vesile olan bombalı saldırıyla ilgili Ankara Valiliği'nde önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Davutoğlu, Ankara saldırısını TAK militanlarının üstlenmesine ilişkin "TAK dediğiniz ayrı bir örgüt değil, PKK'nın uzantısı bir örgüt. YPG de PKK'nın uzantısı bir örgüt. TAK üstlenmiş olsa da YPG bağlantısını ortadan kaldırmaz. Uluslararası alanda YPG'nin meşruiyetine dönük gölge düştüğü hissine kapıldıktan sonra TAK diye paravan bir örgüt PKK ile irtibatlı bir örgüt bunu üstlendi" şeklinde açıklamalar yaptı.

TAK'ın internete servis ettiği saldırganın fotoğrafı ise sahte çıkmış, gündeme bomba gibi oturmuştu.

'Bütün irtibatların adresleri ortaya çıkmıştır'

Saldırının YPG bağlantısıyla ilgili detaylara değinen Davutoğlu, "Salih Neccar ismi etrafında yapılan çalışmalar itibariyle söylüyorum. Çok açık bir şekilde terör olayının olduğu yerde parçalanan araçta elde edilen parmak ve o parmak izi üzerinden ulaşılan kişinin Türkiye'ye girişi esnasında verdiği kimlikle ilgilidir. Bu yapının YPG ile ilişkileri de tespit edildi. YPG'nin de Suriye rejimiyle ilişkisi çok açıktır. YPG'nin Suriye rejimiyle ilişkisinde hiçbir tereddüt olmaması hasebiyle bu eylemi gerçekleştiren kişiyle YPG arasındaki irtibatların da netleşmiş olması sebebiyle bütün bu irtibatların adresleri ortaya çıkmış bulunmaktadır" açıklamasında bulundu. 

'Adres YPG'nin de TAK'ın da emir aldığı Kandil'i gösteriyor'

Ankara'daki saldırıyı TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) isimli terör örgütünün üstlenmesi sorulan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "TAK çerçevesinde yapılan açıklama çerçevesinde önce şunu sormak lazım. Daha önce bir olayı da TAK üstlenmiş idi fakat anında üstlendi. Neden 3 gün bekleme ihtiyacı hissettiler bu açıklamayı yapmak için? TAK dediğiniz de ayrı bir örgüt değil, PKK'nın uzantısı bir örgüt. YPG de PKK'nın uzantısı bir örgüt. TAK üstlenmiş olsa da YPG bağlantısını ortadan kaldırmaz. Niye 3 gün bekliyor? Çünkü bu eylemi yapan kişinin bu kadar kısa sürede ortaya çıkarılacağını hesap edemediler. Uluslararası alanda YPG'nin meşruiyetine dönük gölge düştüğü hissine kapıldıktan sonra TAK diye paravan bir örgüt PKK ile irtibatlı bir örgüt bunu üstlendi. Acaba biz YPG dememiş olsaydık böyle bir üstlenmeyi yaparlar mıydı? Bunlar tek bir adresi gösteriyor. YPG'nin de TAK'ın da emir aldığı Kandil'i gösteriyor" 

'Algı operasyonu'

Davutoğlu, "Bundan sonra da bizim canımızı yakan herkes bu olayda olduğu gibi adalete teslim edilebilecek durumdaysa adalete teslim ederiz. Bu suçluların hepsi Türk Ceza Kanunu'nun gerektirdiği en üst cezayla adalet huzuruna çıkarılacaktır. Saldırının 3 gün gecikmeyle üstlenilmiş olması YPG'yi açığa çıkarmak için yapılan bir algı operasyonundan ibarettir" dedi. 

'Gözaltı sayısı 22'ye çıktı'

Emniyet ve güvenlik birimlerinden nihai bazı brifingler aldığını belirten Davutoğlu, saldırıya ilişkin gözaltı sayısının 22'ye çıktığını belirten açıklamalarda bulunarak "Yapılan çalışmalarla gözaltına alınanların sayısı 22'ye çıktı. İlk tespit ettiğimiz bilgilerle bugün ulaştığımız daha kapsamlı bilgiler arasında herhangi bir çelişki söz konusu değildir. Birilerinin algı operasyonuna bu konuda izin vermemek lazım. Evet, çok açık bir şekilde PKK/YPG bağlantısı ortaya çıkartılmıştır. Bütün örgütsel irtibatlar tespit edilmiştir. Bu 22 kişinin bir kısmı terör yapısından daha çok organize suçla, onun dışında kalan büyük çoğunluğunu oluşturanlarsa terör örgütünün, YPG ve PKK bağlantıları muhtevi terör örgütünün bütün dikey ve yatay ilişki hatları tespit edilmiştir. Kimse bu olayı saptırmaya kalkışmamalıdır. Bu irtibatlar nettir. Kişiler çok açıktır. Bu kişilerden ifadeler alınmıştır. Bu kişilerin Türkiye ve Suriye içindeki bağlantıları da açık şekilde ortaya konmuştur. Karşımızda PKK/YPG işbirliğiyle gerçekleştirilen bir terör eylemi vardır. Bu konuda hiç kimsenin zihinleri bulandıran bir algı operasyonuna yönelmemesi gerekir. Soruşturmaya katkı yapacak her bilgi göz önüne alınır ama şu ana kadar ulaştığımız bilgiler açık ve net bir şekilde örgütsel irtibatı da bunun Suriye bağlantılarını da ortaya koymaktadır" ifadelerini kullandı. 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler