1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Davutoğlu'ndan tehdit: "Gerekirse biz de yaptırım uygularız"
Davutoğlu'ndan tehdit: "Gerekirse biz de yaptırım uygularız"

Davutoğlu'ndan tehdit: "Gerekirse biz de yaptırım uygularız"

Ahmet Davutoğlu İran halkına seslenerek: "Bir gün İran halkı sesini yükseltecek, herkes onları terk ederken kendilerini terk etmeyen Türkiye için konuşacak" dedi. Putin'i empatiye davet eden Davutoğlu, "Gerekirse yaptırım uygularız" tehdidinde bulundu.

A+A-

Partisinin grup toplantısında konuşan Davutoğlu, Türkiye hava sahasını ihlâl ettiği için Rus uçağının düşürülmesiyle, Ankara ile Moskova arasında yaşanan kriz ile alakalı değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Davutoğlu hem Rusya'nın yaptırım kararlarıyla tansiyonu artırmasını hem de İran'ın Moskova'ya destek verirken Türkiye karşısında aldığı tutumu eleştirdi. Davutoğlu, Tahran yönetiminin yanı sıra İran halkına da seslendi. Başbakan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde: 

"Ukrayna konusunda Rusya’ya uygulanmış olan ya da İran’a uygulanan ambargolara da aynı yaklaşımı sergiledik. Bütün dünya İran'a karşıyken biz BM'de Brezilya ile birlikte ambargolara karşı el kaldırma onurunu yaşadık ama maalesef bugün İran’dan yükselen sesler, hakaretler ve saldırılar karşısında İran’ı sağduyuya davet ediyoruz. En zor zamanlarımızda bu tavırlarını sürdürürlerse dostluğumuza zarar verirler. Bir gün İran halkı sesini yükseltecek, herkes onları terk ederken kendilerini terk etmeyen Türkiye için konuşacak. Rus ve İran halklarının yöneticilerinin Türkiye’ye yönelik saldırgan tavrı benimsemediğini biliyorum."

"Putin'i empatiye davet ediyorum"

"Herhangi bir ülkeyi hedef almadık, savunma görevimizi yaptık. Yaşananlarla ilişkin belgeleri ortaya koyduk, haklılığımız Rusya dışında hemen her yerde kabul gördü. Olayda muğlak, tartışmaya açık bir taraf yoktur. Olay Türkiye-Suriye sınırında yaşandı ve Türkiye’yi ilgilendiren bir çerçevede yaşandı. Putin’i empatiye davet ediyorum, Rusya’nın sınırı olmayan bir yerde bu olay yaşandı."

"Biz Ukrayna devletinin çağrısına uyarak gidip Doğu Ukrayna’da, Rusya ile akrabalık bağları olan yerleri Rus hava sahasını ihlâl ederek bombalasak Rusya acaba ne düşünürdü? Burası Türkiye-Suriye sınırı ve sınır ötesindekiler bizim kardeşimiz olarak kabul ediyoruz. Onları da sınırımızı da korumak bizim görevimizdir. Şu anda çatışmaların yaşandığı Türkmendağı’nda hiçbir terör örgütü ya da İslam Devleti unsuru yok ama siviller bombalanıyor. Buna kesinlikle ama kesinlikle sessiz kalmamamız mümkün değil. Ülkeler bu hassas durumda birbirini anlamalı ve daha dikkatli olmalı. Rusya ile her türlü görüşmeye açığız ama bize bir ley dikte ettirilmesine müsaade etmeyiz."

"Gerekirse biz de yaptırımları devreye sokacağız"

"Bazı yaptırımlar uygulanıyor. Bunu yadırgıyor ve kendisi de yaptırımlara maruz kalan bir ülkenin bu tutumunu çelişkili buluyoruz. Alternatif planlarımızı yapıyoruz. Her duruma hazırlıklıyız. Gerekirse biz de bazı yaptırımları devreye sokacağız. Yaptırımlarla zora düşecek sektörler için gerekli tedbirleri almaya çalışıyoruz. Ama bu tedbirlere başvurmadan krizin çözülmesini istiyoruz. Herhangi bir şekilde doğacak enerji ihtiyacı için de her türlü tedbirleri alıyoruz. Meyve ve sebze ile ilgili, domates de dâhil, bütün yaş sebze ve meyve ile ilgili zararları da karşılamaya hazır durumdayız. Bu gerilim dolayısıyla kimse mağdur olmayacak. İhracatçılarımızın alternatif pazarlara girmesini ve rekabet edebilmelerini kolaylaştıracak tedbirler alıyoruz. Turizm sektörüne de gerekli her desteği vereceğiz. Gerekirse uçuş başı yakıt desteğinin genişletilmesi de dâhil olmak üzere her türlü desteği vereceğiz."

AK Parti grup toplantısını Rus yayın kuruluşu Lifenews da takip etti.

Davutoğlu AB için can atıyor

Başbakan, Avrupa Birliği ile uzun bir aradan sonra ivme kazanan süreçle ilgili de, "AB ile tam üyelik hedefi bizim için önemlidir. Süreci hızlandırmak konusunda kararlıyız. En geç 2016’da Türkiye vatandaşları başları dik bir şekilde Avrupa’ya seyahat edebilecekler. Hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler