1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Davutoğlu'ndan vekillere: "Ben de sizden hesap soracağım."
Davutoğlu'ndan vekillere: "Ben de sizden hesap soracağım."

Davutoğlu'ndan vekillere: "Ben de sizden hesap soracağım."

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün bir araya geldiği basına kapalı bölümde milletvekillerine şöyle seslendi: "Buna rağmen farklı ekonomik bir değişim görürseniz gelin hesap sorun. Ben de sizden hesap soracağım."

A+A-

Başbakan Davutoğlu, milletvekilleriyle dün yaptığı ilk grup toplantısının basına kapalı bölümünde uyarı ve telkinlerde bulundu. Davutoğlu, “Hz. Ömer adaleti, Şeyh Edebali sadece söylemde değil eyleme yönelik de olmalıdır” dedi. “Bu gruptan üç tane Bakanlar Kurulu çıkar. Her yerin bir alternatifi var” sözleriyle de mesaj veren Davutoğlu şunları dile getirdi:

Mahcup ete

“7 Haziran’ı hiç unutmamamız lazım. Milletimiz bizi 1 Kasım’da muhtaç etmedi, biz de bize güvenen milletimizi mahcup etmeyeceğiz. Vaatlerimizin tümünü hayata geçireceğiz. Grup toplantılarımızda da yapacaklarımızı ve yaptıklarımızı anlatacağız. Vaatlerimiz ile ilgili ilk üç ayda kanun çıkartılması gerekenler dışında yapabileceğimiz her şeyi yapacağız. Kanun gerektirenleri de komisyonlar kurulduğunda hemen intikal ettireceğiz. Millet bunu hak ediyor. Yasamanın rasyonel olması için İçtüzük değişikliğini bir an önce yapmamız gerekiyor.

İlişkimiz daha derin

Hükümet kurma görevinden sonra muhalefeti dolaşarak, anayasayla ilgili görüşmelere devam edelim diyeceğim. Cumhurbaşkanlığı seçiminde 367 ucubesi ortaya çıktı, biz bunu kucağımızda bulduk, Cumhurbaşkanını şimdi millet seçiyor, bunun için şu anki Cumhurbaşkanımızın konumu farklıdır. Özal-Yılmaz, Demirel-Çiller arasında sıkıntılar yaşandı. Biz Allah’a hamdolsun onları yaşamıyoruz. Bizim ilişkimiz Cumhurbaşkanı-Başbakan ilişkisinden daha öte, derin.” 

Kapalı zarfta isim istedi

Milletvekillerinden daha etkin olmalarını da isteyen Davutoğlu, “Bir şey olduğunda ‘şu bölge bunu istemiyor, şu milletvekilleri şunu istemiyor’ deniyor. Bundan sonra bu tür şeyler yaşansın istemiyorum. Çünkü biz sadece seçildiğimiz bölgenin değil, seçim bölgemiz kadar Türkiye milletvekiliyiz de” dedi. Davutoğlu ardından da vekillerinden Meclis Başkan adayı önerilerini kapalı zarf içinde kendisine iletmelerini istedi. Grup Başkanvekili Mahir Ünal da Meclis çalışmalarına ilişkin bilgilendirdiği vekilleri farklı sesler çıkmaması konusunda uyarırken, “Başbakanımızın, bakanlarımızın konuşmalarını, hükümetimizin açıklamalarını takip edin” dedi.

Partiye sokmam

Davutoğlu’nun şu sözlerle vekilleri uyardığı bildirildi: “Eğer bir parti görevlisi, görev aldıktan sonra evini, arabasını, yaşam tarzını değiştiriyorsa ben o adamı partiye sokmam. Eğer şaibeli bir durum varsa bunun hesabını sorar, yollarımızı ayırırız. Bu konuda benden de hesap sorabilirsiniz. Hanımın çalıştığı yer belli, benim ekonomik durumum belli. Buna rağmen farklı ekonomik bir değişim görürseniz gelin hesap sorun. Ben de sizden hesap soracağım.”


Kaynak: Hürriyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler