1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Davutoğlu'nun stratejik(!) Suriye politikasından inciler
Davutoğlu'nun stratejik(!) Suriye politikasından inciler

Davutoğlu'nun stratejik(!) Suriye politikasından inciler

Türkiye Başbakanı Davutoğlu, Rojava’da bir Kürt bölgesinin oluşturulması hakkında, “Eğer Suriye muhalefetiyle anlaşırlarsa destekleriz” dedi.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) görüşmeleri için New York’ta bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu Demokratik Birlik Partisi (PYD) için, “PYD, Esed ve PKK’yla olan ilişkileri hakkında açık bir tutum sergilemelidir” dedi.

Türkiye Başbakanı, İslam Devleti ile mücadeleye dair bir takım iddialar dillendirdi:

“DEAŞ’a karşı mücadelede, her ülkeye yardımda bulunmaya hazırız. Çünkü DEAŞ hepimiz için tehdittir. Ancak şunu unutmamalıyız, DEAŞ 3 yıl önce yoktu. DEAŞ’ı kim kurdu? Esed’in işlediği suçlar ve zorbalığı DEAŞ’ı ortaya çıkardı. Sadece Esed rejimi DEAŞ’e taktiksel yardımda bulundu. Esed Rakka ve Deyr ez Zor bölgelerini bombalayarak ılımlı muhalif güçleri buradan çıkarttı ve DEAŞ’ın girmesini sağladı.”

İslam Devleti ve Esed’in birbirini beslediğini hiçbir somut gerekçe göstermeden iddia eden Davutoğlu, Suriye’deki Sünniler’in Esed’a karşı birlik içinde olması gerektiğini belirterek, “Esed’in ortadan kaldırılması, DEAŞ’ın ortadan kaldırılmasıdır” dedi.

Davutoğlu, İslam Devleti’nin varlığının Esed’a yaradığını ve Esed’ın uluslararası güçlere, İslam Devleti’ne karşı mücadele için destek talebinde bulunduğunu söyledi.

Kuzey Suriye'deki Kürt Bölgesi'nin statüsü

Başbakan Davutoğlu, Kuzey Suriye'de bir Kürt bölgesinin oluşturulmasına ‘ılımlı muhalefetle birliktelik’ durumunda destek vereceklerini söyledi.

“Suriye Kürtleri, Türkmenlerle Araplar gibi akrabamızdır. Ilımlı muhalefetle birlikte oldukları sürece her türlü kazanımlarını destekleriz. Kürt, Arap, Türkmen, Sünni, Alevi, Nusayri, Hıristiyan ya da Müslüman. Bütün Suriyeliler kardeşimizdir. Biz hiçbirine karşı değiliz.”

PYD/YPG’ye ilişkin ise Davutoğlu, “Ancak aynı zamanda Esed’le ittifak halinde olup ondan destek alan ve Türkiye’ye saldıran PKK’yla ilişkisi bulunan PYD’nin Esed rejimi ve PKK’yla ilişkilerini kesmesi konusunda açık tutum sergilemesi gerekiyor” diye belirtti.

PKK’yle ilişkisi bulunan her tarafın Türkiye’ye karşı olduğunu söyyen Davutoğlu, “DEAŞ ve PKK’yla ilişkili herhangi bir grubun saldırısı olursa, Türkiye’nin kendini savunma hakkı vardır. Ancak Suriye’de yaşayan bir grup olarak Kürtler’e de Arap ve Türkmenler’e olduğu gibi destek veririz” ifadelerini kullandı. 

 

Kaynak: Rudaw

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler