1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş cephe hattından hükümete son kez yalvardı
Demirtaş cephe hattından hükümete son kez yalvardı

Demirtaş cephe hattından hükümete son kez yalvardı

Sınırın her iki tarafında bir dizi temaslarda bulunan Selahattin Demirtaş, Kobani dönüşü hükümete önemli mesajlar gönderdi. Kandil'den ayrı bir havada olan Demirtaş hükümetin elini güçlendirecek açıklamalar yaptı.

A+A-

Kobani'deki temaslarını tamamladıktan sonra basın toplantısı düzenleyen HDP lideri Selahattin Demirtaş, "Doğrusu kara harekatındna çok oradaki direnişin desteklenmesi gerekir." diyerek sınır ötesi operasyona karşı olduğunu vurguladı.

Her türlü yardıma muhtacız

Selahattin Demirtaş, Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan savaşın devam ettiği Kobaniye geçti. Kobani’de bazı temaslarda bulunan Demirtaş dönüşte basın açıklaması yaptı. Yaptığı acıkmada Türkiye’nin Kobani’ye destek vermesi gerektiğini vurguladı. Sınır ötesi askeri harekatı da kabul etmeyen Demirtaş, sınır ötesi kara harekatından ziyade hükümetin Kobani’deki direnişçilere destek olmasını istedi. ‘Ne tür destek?’ sorusuna "Her türlü destek verilmeli, su gerekiyorsa su, ekmek gerekiyorsa ekmek, başka bir şeye ihtiyaç varsa o destek verilmeli." diye cevap veren Demirtaş, ayrıca hükümetin PYD ile diyalog kurarak koordineli çalışmasını istedi.

Kobani’de yaşanan gelişmelerin devam eden çözüm süreci ile bağlantılı olduğunu anlatan Demirtaş, "Şuanda devam eden Kobani’deki direniş Türkiye’nin hükümetin bu konudaki tutumu, ortaya koyduğu politika içeride devam eden barış arayışı ile paralel ve bunu besleyen bir politika değil. Günlerdir bu politikanın değişmesi için uğraşıyoruz." dedi.

Kışın geldiğine, sürecin uzayacağına dikkat çeken Demirtaş, insani yardım için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Hükümetin İslam Devleti'ni artık bir tehdit olarak görmeye başladığını anımsatan Demirtaş, "O halde Türkiye hem PYD ile birbirini destekleyen ilişkilerini hızla kurması gerekir hem de burada sınır hattının güvenliği için, İslam Devleti'nin Kobani’yi dört bir tarafta kuşatmasını önlemek için sınır hattında nöbet tutan insanlara hükümetin olumlu yaklaşması lazım. Beklentimiz bu köylerde 15 gündür nöbet tutan insanlara toma, jop, gazla müdahale etmesi değildir. Türkiye’yi korudukları için teşekkür etmesi lazım." ifadelerine yer verdi. 

"İş işten geçmeden PKK'ye yardım edin"

Sınırda vatandaşlara yapılan müdahalenin duygu kırılmasına yol açtığını dile getiren Demirtaş, hükümetin sınır içinde burada bekleyen vatandaşlar, diğer tarafta ise PYD ile iyi bir koordinasyona ihtiyaç olduğunu savundu. İş işten geçmeden, tehlike durdurulamaz noktaya gelmeden tedbir alınmalı. Bunun yolu bellidir. Oradaki direnişe destek vermekten geçer. BU Türkiye’nin her açıdan yararına olacak. İnsan onurunun korunmasına destek olunacaktır. Türkiye’nin oraya destek olması demek iç barışın sağlanması açısından ciddi bir güven ortamının yaratılması demektir. Türkiye’nin Kobani’ye sessiz kalmaması demek kendi yurttaşları arasında duygu kırılmasına giden süreci ters çevirmek demektir." dedi 

Muhtaçlık meselesi değilde ne?

Her cümlesinde Türkiye’nin Kobani’ye destek vermesini yineleyen Demirtaş, bunun bir minnet olarak algılanmamasını istedi. Demirtaş, "Elbette bu bir muhtaçlık meselesi değil. Kimsenin şüphesi olmasın. Bütün dünya birleşse de haklı, meşru bir davası olan halkı alt edemez. Kimse şüphe duymasın ki Kobani halkı er geç topraklarında özgürce yaşayacak. Ama önemli olan bu sürecin daha az sancı ile sonuçlanması. Herkes bilmeli ki IŞİD Kobani’ye girerse bunu yönetimini IŞİD’e teslime etmeyeceğiz. Herkes mücadelesini sürdürecektir." diye konuştu. 

Kürtler’in Türkiye için bir tehdit olmadığını kaydeden Demirtaş, asıl tehdidin sınıra dayanan İslam Devleti olduğunu söyledi. "Bugün Kürt’ü yalnız bırakma günü değildir” diyen Demirtaş, “bugün el ele verirsek geleceğimizi ancak o zaman birlikte inşa edebiliriz. Çok kritik saat, dakikalardan geçiyoruz. Bu saatlerde çatışma devam ediyor. Kıt imkanlarla direniş devam ediyor." şeklinde konuştu. 

"İslam Devleti hızla geliyor, elinizi çabuk tutun"

Selahattin Demirtaş İslam Devleti’nin büyük bir hızla ilerleyişini sürdürdüğünü aktardı. Demirtaş, bu müslüman savaşçılardan kurtulmanın tek yolunun ortak hareket etmek olduğunu kaydetti. Hükümetin süreci iyi okuması gerektiğini dile getiren Demirtaş, sınır ötesinde yaşananlarıın çözüm süreci ile bağlantılı olduğunu vurguladı. Demirtaş, şöyle konuştu: "Bugün artık 2 yıldır devam eden süreç varsa burada adım atma günüdür. Barış arazide, sokakta el ele gezmek mümkün olursa masada barışmak kolay. Sadece masada oturarak olmaz. Meydanda el ele vererek olur. Birbirini gazlayarak, joplayarak olmaz."

"Bu yalvarma, minnet değil" diyerek yalvardı

Demirtaş, bu taleplerin minnet, yalvarma olmadığını söyledi. Bu çağrının doğru anlaşılmasını isteyen Demirtaş, "Bu bir yalvarma, minnet değildir. Tarihi direnişe hep birlkte katılalım ki tarihi birlikteliği de yakalama fırsatımız olsun. İnsani değerleri savunan bu halkı yalnız bırakırsanız elbette ki başımızın çaresine bakarız. Ama siz kendi ilkesizliğinizle hep sorgulanacaksınız. Uluslararası camia buna sessiz kalırsa sorgulanan biz olmayacağız." sözlerine yer verdi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum