1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş tehdit savurdu: "Arkadaşlarımızı tutuklarsanız..."
Demirtaş tehdit savurdu: "Arkadaşlarımızı tutuklarsanız..."

Demirtaş tehdit savurdu: "Arkadaşlarımızı tutuklarsanız..."

Partisinin grup toplantısında konuşan Demirtaş, "Stajyer başbakan bunları kutluyor, “Destan yazdılar” diye. Senin tezkereni yazmışlar haberin yok" dedi.

A+A-

HDP grubunda konuşan HDP lideri Selahattin Demirtaş, Faysal Sarıyıldız'ın aracına silahların yerleştirildiğini ilk gündem olarak belirlerken, 'dokunulmazlıklar' konusunda da tehditler savurdu. Demirtaş ayrıca, zorla götürülmedikleri sürece milletvekillerinin ifade vermeye gitmeyeceğini açıkladı.

Kendi çöplüğünü kurma planını ilk defa dile getiren Demirtaş, tehditvari açıklamalarda bulunarak: Biz tıpış tıpış sizin hakim ve savcılarınıza ifade vermeye gitmeyeceğiz. Bizi gözaltına almak istiyorsanız siz bilirsiniz. Bizi tutuklamak istiyorsanız siz bilirsiniz. HDP grubu elli dokuz kişi ile gerekirse ve halkımız bizden isterse bir parlamento da kurabilir." dedi.

Demirtaş'ın konuşmalarından satırbaşları şu şekilde:

'Sokak meşrudur, yasaldır, legaldir, haktır, demokrasi sokakta kazanılmıştır'

"Her türlü tehdide rağmen başaramadılar. Yüz binler alanlara çıkarak öylesine güçlü bir mesaj ortaya koydular ki, bugünlerde parlamentoya getirilmek istenen kıdem tazminatının hiç edilmesi ve kölelik işçi yasasını protesto ettiler. Ama bunun büyümesi lazım. Sokak meşrudur, yasaldır, legaldir, haktır, demokrasi sokakta kazanılmıştır. Faşizmden kurtulma yolunun sadece parlamento olduğu tek bir istisna dahi yoktur.

Bu hakkı elimizden almaya çalışan herkese direnmek de meşru bir haktır. Bunu bastırdıkları anda faşizmi kurumsallaştırmak son derece mümkün olacak. Parlamentoda yaptıkları da sokakta yaptıkları terörü milletvekilleri üzerinden kalıcı hale getirmektir. Bir kez daha bütün emekçilerin 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı buradan kutladığımızı ifade etmek istiyorum.

Dokunulmazlık kavgaları

"Sur’da yaptığın akılsızlık, burada yaptığın akılsızlık, dağda yaptığın akılsızlık, bağda yapıldığın akılsızlık. Ortada bir şiddet var, bunun bitmesi lazım, doğru. Bunun çözümü Sur’da yaptığınız da değil, parlamentoda yaptığınız da değil. Bunun yolu müzakeredir. Bunu anlatmayalım diye tetikçi bir ekip göndermişler. Özellikle kafası basmayan bir grup tetikçiyi, kazma olarak, kalas olarak kullanmak için özellikle seçmişler. Stajyer başbakan bunları kutluyor, “Destan yazdılar” diye. Senin tezkereni yazmışlar haberin yok.

"Bize diyor bunu yeav"

Aldın tezkereni gidiyorsun işte. 50 defa seni uyarmadım mı? Kazansan da, kaybetsen de gidicisin demedim mi? HDP büyürse sen de kurtulursun demedim mi? Ne oldu, dediğimize geldi. Hiçbir zaman gelemedin gerçi. 23 Nisan’da oturan çocuklar bile daha keyifli oturdu, sen o koltukta bir gün oturamadın. Bize hiçbir yere kaçamaz diyor. Bize diyor bunu yav. Peşini bırakmayacağız diyor. Şu grubun ömrü cezaevinde geçmiş ya.

"Arkadaşlarımızı tutuklarsanız..."

AKP hukuk komisyonu haline gelmiş mahkemelerin önüne atıp linç ettirmeye çalışacaklar. Biz buna karşı sessiz mi kalacağız. Daha önce de ifade ettim. 330 ya da 367’yi bulursanız, bizi kendi bağımlı mahkemelerinizde yargılamanıza izin vermeyeceğiz. Biz tıpış tıpış sizin hakim ve savcılarınıza ifade vermeye gitmeyeceğiz. Bizi gözaltına almak istiyorsanız siz bilirsiniz. Bizi tutuklamak istiyorsanız siz bilirsiniz. HDP grubu elli dokuz kişi ile gerekirse ve halkımız bizden isterse bir parlamento da kurabilir. Parlamento halkın iradesidir. Savunacağız. Ama arkadaşlarımız tutuklanır, milletvekilliklerinin düşürülmesine kadar gidilirse, hiçbir seçenek bizim açımızdan tartışılmaz olmayacaktır. Parlamentoyu partiler değil, halk kurar. Halk isterse birden fazla parlamento da kurar. Halk böyledir. Parlamentonun iradesini savunmak AKP'nin iradesini savunmak değildir. AKP yenilecektir. Saray yenilecektir. Bundan şüpheniz olmasın. Biz kazanacağız!" dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler