1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş: ‘Üstümüze tank ve topla geliyorlar’
Demirtaş: ‘Üstümüze tank ve topla geliyorlar’

Demirtaş: ‘Üstümüze tank ve topla geliyorlar’

HDP lideri Demirtaş yıkımına katkıda bulunduğu Şırnak'ın Cizre ilçesinde konuştu. Gittiği ilçede polis müdahalesi ile karşılaşan Demirtaş: "...Ama herkes şunu bilmeli ki, faşist barbarlık karşısında halkımız asla diz çökmeyecektir" dedi.

A+A-

HDP lideri Selahattin Demirtaş, heyeti ile birlikte yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği ve sokağa çıkma yasağının kısmi olarak devam ettiği Şırnak’ın Cizre ilçesine gitti.

Polisler tarafından ablukaya alınan heyete tazyikli su ile mühadele edildi.

Demirtaş, "Barış dedikçe üstümüze tank ve topla gelenler bu savaşın sorumlusudur" diyerek PKK ile işbirliğini açıktan ifade etti.

Cizre ilçesinde yüzden fazla insanın hayatını kaybettiği bodrumlarda incelemelerde bulunan HDP lideri Demirtaş ve beraberindeki heyet, birinci bodrum önünde açıklamada bulundu.

Demirtaş, yıkımına katkıda bulunduğu ilçede konuşma yaparak şu şekilde ifadeler kullandı:

"Yüzlerce insanımız katledildi"

“Cizre halkının dik duruşunu kutlamak gerekiyor. Burada maalesef yüzlerce insanımız katledildi. Şuanda bile üzerinden aylar geçmesine rağmen ne kadar vahim bir tablonun olduğu hala gözler önünde. Birkaç mahalle, sivil yerleşim alanları tank ve top atışlarıyla tümünden yok edilmiş durumda. Burada bir savaş suçu işlenmiştir.

"Savaş suçu"

“Sivillere ait yerleşim alanlarına orduya ait tank, top ve ağır silahlarla operasyon yapmak bir savaş suçudur. Aylardır Cizre’de bunlar yaşanıyor. İdil’de, Silopi’de, Şırnak’ta, Gever’de, Nusaybin’de benzer durumlar yaşanıyor ve aynı suç işleniyor.

"Hesabını mutlaka vereceksiniz"

“Buradaki vahşetin boyutunu görmek isteyen herkes bu gün Cizre’nin dik duruşunun yanında yer almalıdır. Yapılmaya çalışılan şey Cizre’yi yıldırmak, korkutmaktır. Ama herkes şunu bilmeli ki, faşist barbarlık karşısında halkımız asla diz çökmeyecektir.

“Yaptığınız her türlü hukuksuzluğun hükümet olarak hesabını vereceksiniz. Kanunsuzluğun hesabını mutlaka vereceksiniz. Davutoğlu şunu bilmeli ki, şu emri verdiği için nasıl Bosna kasabı yargılandı, ceza aldıysa senin de bir gün ulusal veya uluslararası yargı önünde hesap vermen için elimizden geleni yapacağız. Sanmasınlar bu barbarlığı yapanların yanına kar kalacaktır. Ve sanmasınlar halkımız bu barbarlık karşısında korkacak, unutacak ve diz çökecektir.

"Halkımız AKP'ye pabuç bırakmayacaktır"

“Tüm halkımızı yıkımın olduğu yerlerle dayanışmaya çağırıyoruz. Her bir sokağımızı, caddemizi, iş yerimizi dayanışma içinde inşa edebilecek güçteyiz. Bu barbarlık tarihine karşı kahramanlık tarihini yazmış halkımızın 7’den 70’e herkesin yanında olduğunun bilinmesi lazım.

Cizîr a Botan defalarca barbar zihniyetler tarafından teslim alınmaya çalışıldı. Bu gün de bunu yapmaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar. Halkımız iradesinin etrafında dimdik, sağlam bir şekilde duracak ve bu gölgesinden bile korkan AKP zihniyetine asla pabuç bırakmayacaktır


"Savaşın sorumlusu hükümettir"

“Barış dedikçe üstümüze tankla, topla halkımızın her bir yaşam birimine vahşice saldıranlar bu savaşın sorumlusudur. Hükümettir bunun sorumlusu. AKP’den başka bunun sorumlusu yoktur ve mutlaka bunun hesabını verecektir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler